Hlavní navigace

Bard je nově Gemini, pokročilá verze AI od Googlu bude za předplatné i v Gmailu či Dokumetech

8. 2. 2024

Sdílet

Google Gemini - AI - mobilni aplikace Autor: Google

Google oficiálně oznámil novinky ve svých AI produktech. Chatbot Bard nově přejímá název nejnovějších AI modelů Googlu a přejmenovává se na Gemini. Aplikace využívající základní model Gemini Pro 1.0 je nadále dostupná přes webové rozhraní ve 40 jazycích, včetně češtiny.

Nově ale Google expanduje s Gemini i do mobilních telefonů. Pro Android firma přichází s mobilní aplikací, která z Gemini vytváří chytrého asistenta. Je možné ji v telefonu nastavit i jako výchozího asistenta místo aplikací jako je Bixby nebo Google Assistant. Funguje pak ve vrstvě nad spuštěnými aplikacemi a dokáže pracovat s jejich obsahem – vytvořit třeba popisek pro vyfocenou fotku nebo poskytnout informace na základě článku, který uživatel zrovna čte. S Gemini také fungují hlasové povely, včetně spuštění větou „Hey, Google“.

Na iOS se má Gemini integrovat do stávající aplikace Google, ve které bude dostupná přes novou ikonu. 

Seznam.cz chystá vlastní umělou inteligenci. V češtině už je o něco lepší než GPT-3.5 Přečtěte si také:

Seznam.cz chystá vlastní umělou inteligenci. V češtině už je o něco lepší než GPT-3.5

Mobilní novinky se ale zatím týkají jen uživatelů mimo Evropskou unii, takže třeba v Česku nebude Gemini v aplikacích zatím dostupná. Aplikace také budou na začátku fungovat jen v angličtině, v blízké budoucnosti také v japonštině a korejštině. Konkrétní data dostupnosti aplikací pro Evropskou unii Google nezveřejnil, zástupci firmy mluví jen obecně o tom, že o vstupu na evropský trh jednají s evropskými regulátory.

Další novinky se ale uživatelé v Česku (a v dalších cca 150 zemích) dočkají: jde o zpřístupnění pokročilejšího AI modelu Gemini Ultra 1.0. Google jej nabízí pood názvem Gemini Advanced a podle firmy má umožňovat delší konverzace a dávat lepší výsledky nez základní verze modelu. Aplikace bude zatím fungovat jen v angličtině, podpora dalších jazyků, včetně češtiny, má být otázkou budoucnosti.

Gemini Advanced si uživatelé mohou koupit jen v rámci předplatného Google One, samostatně služba k dispozici není. Balíček Google One AI Premium zahrnuje přístup ke Gemini Advanced, 2 TB prostoru na Disku Google a další drobnějí výhody a stojí 19,99 USD (v přepočtu 550 Kč) měsíčně. Firma balíček nabízí na první dva zkušební měsíce zdarma.

Google slibuje, že v rámci placeného balíčku v blízké budoucnosti zprovozní i možnost využívat Gemini Advanced v rámci svých kancelářských aplikací – v Gmailu, Dokumentech, Tabulkách, Prezentacích. Gemini Advanced tak nahradí dosavadní službu Duet AI a má se stát chytrým asistentem usnadňujícím práci v těchto aplikacích.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).