Hlavní navigace

Barrandov dostal pokutu za teleshopping s údajně léčivými klenoty

11. 4. 2019

Sdílet

Klenot TV Autor: Klenot TV

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla o pokutě pro TV Barrandov za odvysílání teleshoppingu s nabídkou údajně léčivých klenotů. 18. července 2018 se na stanici Kino Barrandov krátce po poledni objevilo vysílání, které diváky přesvědčovalo, aby si pořídili „terapeutický prsten“ odstraňující tělesné i duševní choroby.

Moderátorka prezentovala prsten slovy, že jde o revoluci ve vědě, nejlepší řešení na bolení hlavy a doslova uvedla, že „to není zázrak, to je medicína, to je věda“. Tvrdila, že prsten má stejné účinky jako jehly při akupunktuře. Údajné léčivé účinky prstenu byly i jinak neustále zdůrazňovány a prezentovány jako zásadní důvod k nákupu prstenu.

Podle vysílací rady i slogan „Jaká je cena vašeho zdraví“ naznačoval, že si diváci zakoupením prstenu zajistí zdraví. 

„Takový postup může spotřebitele přimět učinit rozhodnutí (nákup produktu), které by za běžných okolností neučinili. Důsledkem může být případné ohrožení zdraví spotřebitelů, kteří mohou na základě daných informací zanedbat péči o své zdraví, resp. mohou lékařskou péči nahradit koupí daného produktu. To hrozí především u zranitelných skupin spotřebitelů, především starších osob, na které sdělení (vzhledem k nemocem, o kterých hovoří) primárně cílí,“ rozhodli radní.

Zákon zakazuje, aby se ve vysílání objevovala „obchodní sdělení, která podporují chování ohrožující zdraví“. Rada za porušení této povinnosti uložila Barrandovu pokutu ve výši 200 tisíc korun. Stanice se proti ní může ještě bránit u Městského soudu v Praze.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).