Hlavní navigace

Baterie HE3DA nebo VR pro trénink hokejistů. Na CES 2018 míří osm českých firem

Sdílet

Jan Sedlák 19. 12. 2017

Začátkem ledna příštího roku se v Las Vegas odehraje tradiční výstava CES 2018. Jde o nejvýznamnější akci zaměřenou na nové technologie, IT a elektroniku. Poslední ročník byl premiérou pro státní agenturu CzechInvest, která v rámci programu CzechDemo do Vegas vzala několik mladých českých firem, viz naše reportáž.

Letos se akce bude opakovat a CzechInvest v rámci české delegace na CESu představí sedm projektů. Mimo státní agenturu se na své triko do Vegas vydává společnost Sense Arena. Ta vyvíjí technologii postavenou na virtuální realitě, kterou lze využít při tréninku sportovců. Mezi partnery už má hokejový tým Bílí Tygři Liberec nebo Český svaz ledního hokeje.

Další projekty už na výstavu míří za podpory státu. Dva z nich už na CESu budou podruhé. Actijoy dělá chytré obojky pro psy a před pár dny oznámil investici 30 milionů korun. Oscar Senior zase dělá nad dotykovými přístroji rozhraní pro seniory.

Dále se představí nanobaterie HE3DA, VR a 3D vizualizace pro e-commerce 2 Realistic, aplikace ApuTime zaměřená na projektový management, jablonecké digitální foto rámečky FrameXX a PassRight, který pomocí AI řeší imigrační procesy.

O tom, co vystavování na CESu přináší, v naší reportáži z posledního ročníku. Přečíst si také můžete náš rozhovor s Garym Shapiro, který vede organizaci CTA za CESem stojící.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 12. 2017 8:35

  AndroidForum.cz (neregistrovaný) ---.243.broadband10.iol.cz

  Zatím snad jedinou "dotaci" dostal pan vynálezce od prezidenta při předávání medaile. A snad ještě pumpnul čínany.

  O dotacích se tam ale jedná viz info:

  27. 10. 2017 - „Jednáme také s Evropskou investiční bankou a je tu i možnost čerpat dotace z klimatických fondů Evropské unie,“ řekl Prus během svého vystoupení na konferenci Smart Energy.

  Z jiného zdroje:

  Ten je vnímán jako kontroverzní podnikatel, nyní řeší Krajský soud v Ostravě kauzu obřího dotačního podvodu, v němž figuruje společnost Exelsior Group, věnující se recyklaci plastů.

  Právě Prus je jedním z obžalovaných, spolu s trojicí mužů měl EU a stát připravit na dotacích o více než 300 miliónů korun.


  Zatím teda asi dobrý, doufám, že úředníci na ministerstvu si při projednávání dotace nechají několik vzorků otestovat v nezávislém výzkumáku a to včetně rozborky a posouzení obsahu. Ono se i ty vystavovaný vzorky dají snadno sfalšovat.
  Pro podivnou rétoriku kolem HE3DA je příznačné, že není možné vůbec dohledat na jaké technologii ty akumulátory stojí. Jediné co se z prohlášení a pdf HE3DA dozvíte je že se jedná o revoluční lithiovou technologii a nebo že se jedná o "The company's Li-battery technology and production processes are based on
  unique three dimensional (3D) electrodes using lithium nano-materials"
  Což zní tak děsně frikulínsky jak z nějakého trapného amerického radobydokumentu pro běžné publikum.

 • 20. 12. 2017 11:07

  AndroidForum.cz (neregistrovaný) ---.243.broadband10.iol.cz

  To ano, jen zde je problém, že on to neřekne ani svým investorům. Viz ty číňani co mu snad dali 100MKč a pak je pan vynálezce osočil, že si strčili do kapsy nějaký prášek. Mimochodem prášek, který je v každém akumulátoru který snad jednou bude v obchodě. Ono je velmi zvláštní i to že jsme nikde na internetu nenašel zmínku typu: Měli jsme možnost testovat HE3DA akumulátory. Naměřili jsme toto a toto.

  Přitom slibovaný špičkový parametr typu 500Wh na litr je běžně dosahován běžnými 18650 články co se dávají do notebooků. Počet nabití 5000 je dosahován průměrnými LiFePO4 články a totálně ten parametr zastará v porovnání s LTO články které mají u 0,5C i více než 50 000+ nabití. Přitom tohle jsou technologie běžně k dispozici nic nakresleného ve fotošopu.
  Jo taky jsou vtipné ty "keramické" separátory co prý používají, přitom to je materiál běžně používaný i jinými (skutečnými) vyrobci. Dalším vtipným okamžikem je když pan vynálezce popisuje jak se solární panely dají k jeho bateriím připojit bez regulační elektroniky na přímo. To je hodně vtipná scéna, kdy pan vynálezce předvádí totální neznalost podmínek za jakých jakýkoli solární panel pracuje optimálně. Je to prostě a bohužel firma s velkým otazníkem. Už jsem viděl na internetu hodně různých scamerů a některé mediální praktiky, které jsem viděl tomu odpovídají. Domnívám se, že zde není všechno v pořádku a že minimálně v některých parametrech se realita bude velmi lišit od toho co píší na papíře. A samozřejmě bych se velmi rád hodně pletl a budu opravdu nadšený když se ukáže, že přišla revoluce v akumulátorech. Přesto podotýkám že jak v počtu nabití, tak v energetické hustotě, tak v bezpečnosti provozu již existují reálné produkty. Mimochodem abych uvedl alespoň nějaký zdroj tak se podívejte na parametry tohoto článku co si můžete koupit pod stromeček: https://www.ev-power.eu/LTO-technology/Lithium-Titanate-Oxid-Battery-Cell-LTO-2-4V-30AH.html?cur=2

 • 20. 12. 2017 13:08

  AndroidForum.cz (neregistrovaný) ---.243.broadband10.iol.cz

  Jinak pro zajímavost 19.12.2016 tedy přesně před rokem slavnostně oznamovali:
  Česká HE3DA začala v Letňanech vyrábět novou generaci baterií - Česká firma HE3DA v pondělí zahájila v pražských Letňanech pilotní výrobu zcela nové generace akumulátorů, které využívají nanotechnologie na základě celosvětově registrovaného patentu vynálezce Jana Procházky
  Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/ceska-he3da-zahajila-vyrobu-baterii-v-letnanech-20161219.html

  Tehdy si na to vzpomínám jak jsem se radoval. Kolik těch 1kWh baterií za tu dobu mohli vyrobit? Budeme se držet při zemi. a uvažujme třeba 5 denně. Takže za rok cca 1500 kusů. Co s nimi dělají? Nechávají si je? To je mají už i na záchodech? Proč nikde nejsou testy? Pokud by tam bylo silné NDA tak minimálně by mohla jít informace: 10ti partnerům jsme zapůjčili 1000ks baterií pro testování. Ale vzhledem k jejich NDA bude vše komunikováno jen přes naší firmu.

 • 20. 12. 2017 0:05

  Lama (neregistrovaný) ---.pel.cz

  Viděl někdo tu HE3DA v reálném provozu nebo je to jen taková výstavní cetka?

 • 20. 12. 2017 10:05

  fdfdf (neregistrovaný) 109.77.34.---

  na druhou stranu, kdyz by sdelil podrobnosti (technologicke detaily a princip), muze to zamknout a jit domu...

 • 20. 12. 2017 12:56

  AndroidForum.cz (neregistrovaný) ---.243.broadband10.iol.cz

  To je zajímavá informace, bohužel ale velmi skromná. Jaká verze baterie to byla?

 • 21. 12. 2017 20:02

  ldx (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Zbytečně bych to nehrotil. Náběh zcela nové výroby není nikdy bez komplikací. A že s tím dělá tajnosti vzhledem ke konkurenci je taky pochopitelné. Navíc ani nesosá peníze od státu, takže je asi zbytečný se rozčilovat.

  Dal bych mu tak ještě rok, jestli se to podaří dotahnout do komerční fáze, teprve pak by bylo záhodno se začít ptát a případně firmu, pokud nebude zase žádný výstup, mediálně pohřbít. Ale je fakt, že čas a očekávání to začínají hrotit a jsem sám zvědav jak to dopadne.

 • 20. 12. 2017 11:23

  Ani (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Ano viděl jsem ji v Hyundai