Hlavní navigace

Bitfinex začal podporovat Lightning Network pro vklady a výběry BTC

3. 12. 2019

Sdílet

Bitfinex - kryptoměny - burza

Bitfinex, jedna z největších a nejstarších dosud fungujících kryptoměnových burz, dnes spustila vlastní Lightning node a začala na své platformě podporovat Lightning Network pro vklady a výběr bitcoinu z burzy. Mezi velkými hráči v oboru je zatím spíše výjimkou.

Lightning Network je ve zkratce řešení, jak mohou dvě strany prostřednictvím smart contractu, kde spolu otevřou tzv. platební kanál (speciální multiSig peněženku), po nabití kanálu určitou částkou v bitcoinu (dnes už ale také třeba litecoinem) provozovat vzájemné platby do výše částky, kterou obě strany nabily. Kanál se uzavírá v okamžiku, kdy se strany (nebo jedna ze stran) rozhodnou transakční proces ukončit. Obě strany přitom musí potvrdit updatovaný stav, komu kolik kryptoměny patří. V případě sporu ale může kanál uzavřít kterákoli ze stran jednostranně, pak se do blockchainu zapíše poslední transakce schválená oběma stranami.

Tím, že se transakce až do okamžiku konečného vyrovnání neodehrávají na blockchainu, mohou probíhat velmi rychle a v téměř neomezeném množství, kanály mezi sebou umožňují také routování cizích plateb. Řešení má odlehčit síti a umožnit rychlé (LN transakce nemusí čekat na „potvrzení“ minery, platné jsou prakticky okamžitě) a levné platby bez umělého stropu v počtu transakcí za jednotku času (Bitcoin umožňuje 7 transakcí za vteřinu). V LN teoreticky počet transakcí limitují jen fyzické faktory jako rychlost broadbandového připojení, výpočetní kapacita PC a počet připojených nodů (praxe je ovšem trochu složitější).

TIP: Bitfinex a Tether: jak utajit ztrátu 850 milionů dolarů

Škálování bitcoinové transakční propustnosti a rychlost plateb nejsou jedinou potenciální výhodou. Z uživatelského pohledu je většinou zajímavější fakt, že LN umožňuje také mikroplatby a zvyšuje potenciální finanční soukromí. Díky LN lze posílat opravdu velmi malé transakce, ty mohou být dokonce menší než je 1 satoshi, a to za předpokladu dlouhodobě otevřeného lightning kanálu za symbolický poplatek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).