Hlavní navigace

Brněnské VUT navrhlo respirátor, který se dá tisknout na domácí 3D tiskárně

30. 3. 2020

Sdílet

BUT–H1

Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně navrhl tým složený ze studentů a zaměstnanců fakulty filtrační polomasku, která může sloužit jako antivirový respirátor a lze ji vytisknout na běžné FDM/FFF 3D tiskárně.

Polomaska nese označení BUT–H1 a má minimalistický design, aby se co nejvíce eliminovala chybovost. Využít ji lze spolu s improvizovaným filtrem (kabinový filtr automobilu, HEPA filtr vysavače, filtry pro čističky vzduchu). Problém s porézním materiálem řeší maska prostřednictvím chirurgické (latexové/nitrilové) rukavice, jejíž část se natáhne přes masku. 

Efektivita takto vyrobené masky má samozřejmě své limity, není ostatně určena profesionálům ale pouze jako doplnění netěsnících roušek a nedostupných respirátorů: 

„Ochrana, kterou tato maska (nebo rouška či respirátor obecně) poskytuje, závisí v první řadě na těsnosti při dosednutí na obličej a až následně na filtračních schopnostech média použitého jako filtr. I improvizovaná filtrační média fungují, byť poskytují jen částečnou ochranu. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž,“ tvrdí její tvůrci.

Samotná polomaska je bez výdechového ventilku, což na jedné straně pomáhá chránit jednotlivce okolo uživatele, na té druhé ale vede zákonitě k tomu, že se na filtračním médiu hromadí vlhkost a podobně jako u roušek tak vytváří prostředí, ve kterém se mohou množit mikroorganismy, takže je nutné filtry častěji měnit, nebo alespoň desinfikovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).