Hlavní navigace

Brněnský Codasip vydává nový 64bitový procesor s podporou Linuxu

23. 7. 2020

Sdílet

Karel Masařík, Codasip Autor: Jan Sedlák

Brněnská společnost Codasip na trh vypouští své doposud nejvyspělejší procesorové jádro postavené na otevřeném standardu RISC-V. Nese název Bk7 a je navržené pro výpočetně náročné aplikace jako bezpečnost nebo AI operace s tím, že podporuje embedded Linux.

Bk7 je další 64bitový procesor, který Codasip vytvořil. S prvním přišel v roce 2017 (Bk5–64). Bk7 je v souladu s instrukční sadou (ISA) RV64IMAFDC a díky RISC-V je možné si jádro přizpůsobit vlastním specifickým aplikacím. Codasip dává k dispozici také svůj editační software Codasip Studio či jazyk CodAL.

Nové jádro standardně podporuje atomic a floating-point extensions (singledouble precision), MMU, umožňuje nastavit upřednostňované operace (třeba právě pro Linux), dále je součástí interrupt kontrolér, dynamic branch prediction (BHT, BTB, RAS), JTAG, AMBA a další.

Codasip je jedním z propagátorů standardu RISC-V a platinovým členem CHIPS Alliance (součást Linux Foundation). Firma získala investici 10 milionů dolarů od Western Digital a stala se hlavním dodavatelem WD pro jeho jádra postavená právě na RISC-V.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).