Hlavní navigace

Brno a Ostrava zavedou ve vozech MHD Wi-Fi zdarma

Sdílet

Jan Sedlák 4. 7. 2018
Brno Autor: Jan Sedlák

Vozy městské hromadné dopravy v Brně a Ostravě se dočkají bezplatného Wi-Fi připojení k internetu. V Ostravě má být k síti připojeno přes 600 vozů. Ty budou vybaveny LTE modemy pro připojení k mobilní síti a Wi-Fi routery pro pokrytí vozidel.

O projekt se v Ostravě stará T-Mobile, se kterým tamní dopravní podnik uzavřel smlouvu na pět let. V zakázce na 43 milionů korun je dodání vybavení a pětileté zajištění provozu. Instalace má být kompletní do února příštího roku.

Technologie každopádně nebude sloužit pouze k poskytování internetu, což je v době datových (i když podvyživených) tarifů diskutabilní funkce. Připojené vozy také budou připojeny na dispečink, který o nich bude mít kompletní přehled. Město také plánuje zapojení V2X pro komunikaci vozů s okolím.

Zavádění Wi-Fi zdarma do vozů MHD chystá také Brno. Náměstek primátora Jaroslav Kacer uvádí, že jde o součást projektu pro technickou aktualizaci vozů. Připojení dle jeho slov mají z velké části využívat studenti, kteří stále nemají dostatečné datové tarify. Také Brno chce vozy napojit na nový řídící systém.

Brno rovněž v loňském roce začalo rozšiřovat Wi-Fi zdarma v různých a nejvíce frekventovaných částech města.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.