Hlavní navigace

Brno rozjede Wi-Fi internet zdarma. Na tři roky vyjde na sedm milionů

19. 9. 2017

Sdílet

Brno postupně začíná rozšiřovat veřejně dostupný Wi-Fi internet zdarma. Ten už nějakou dobu funguje-nefunguje na náměstí Svobody, Zelném trhu a Malinovském náměstí. Radnice Brno-střed chce připojení dostat ještě do dalších dvou frekventovaných lokalit a o dalším šíření debatuje také s městskými částmi. Více než polovina zájem projevila.

Brněnská Wi-Fi by se tak mohla dostat například také na Slovanské náměstí v Králově Poli. Město chce připojit pouze ty lokality, kde se pohybuje či zdržuje nejvíce lidí. Mluví i o parku u Janáčkova divadla a hlavním vlakovém nádraží.

Současné lokality jsou funkční tak napůl. Na „Zelňáku“ je prozatím připojení problematické a zařízením se příliš komunikovat nechce. Na sousedícím a výrazně frekventovaném „Svoboďáku“ se lze bez problémů připojit po celé ploše. Signál je dostatečně silný, do přilehlých bočních ulic už každopádně nedosáhne.

Kvalitativní standard

Rychlosti připojení jsou obstojné, i když není jasné, kolik lidí se v době testování k síti připojovalo. Rychlost downloadu se v průměru pohybuje kolem 12 Mb/s, upload se dostává k 8 Mb/s. Běžně a plynule lze používat služby jako sociální sítě, YouTube nebo Apple Music. Na náměstí Svobody se využívají čtyři přístupové body, které jsou umístěny nad oválnými reklamními nosiči.

Veřejná síť je k dispozici pod názvem „FreeStred“ a k připojení není vyžadována žádná registrace. Na několik sekund se pouze objeví úvodní stránka s hláškou „Osvobodili jsme střed Brna“.

„FreeStred“ je každopádně ještě projektem předchozího starosty a současné vedení Brna-střed na něj navazuje. Síť má po plném přechodu garantovat 2/2 Mb/s na jednoho uživatele s tím, že datový limit bude 200 MB na den. „Teprve teď se budou zavádět nějaké kvalitativní standardy,“ říká brněnský radní Svatopluk Bartík.

Do současné formy Wi-Fi zdarma dodává konektivitu velký lokální provider Netbox. Pro další rozšiřování chce podle Bartíka Brno-střed připojení vyřešit „přes toho, kdo nabídne nejnižší cenu“.

Městská část Brno-střed na technické realizace spolupracuje s městským podnikem Technické sítě Brno (TSB), pod který by Brno rádo sjednotilo také provoz městských datových center a serveroven (náš článek). Tříletý provoz Wi-Fi sítě má vyjít na zhruba sedm milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).