Hlavní navigace

Brusel vyšetřuje státní peníze pro české provozovatele DVB-T2

3. 6. 2022

Sdílet

Anténa, DVB-T2, signál, televize Autor: Eva Elijas, Pexels.com, podle licence: Public Domain

Evropská komise zahajuje hloubkové šetření české státní podpory provozovatelů zemského digitálního televizního vysílání. České radiokomunikace, Digital Broadcasting a Česká televize mají dostat od státu kompenzace technických nákladů spojených s přechodem jejich multiplexů na DVB-T2. 

Opakovaně proti tomu protestovali satelitní operátoři, podle kterých to bylo zvýhodnění jedné distribuční platformy oproti jiným.

V červenci 2021 oznámilo Česko v Bruselu svůj záměr kompenzovat provozovatelům digitální televize náklady na souběžné vysílání během dvou období: od 1. března 2017 do 18. března 2020 a od 1. července 2020 do 31. října 2020. 

Dohromady jde zhruba o 18 milionů eur (přibližně 473 milionů Kč). Kompenzace jsou za to, že provozovatelé uvolnili pásmo 700 MHz. Pokrývají kapitálové a provozní výdaje týkající se modernizace infrastruktury z DVB-T/MPEG-2 na DVB-T2/HEVC a výdaje na provozování modernizovaných sítí souběžně s původními sítěmi.

„V této fázi má Evropská komise na základě svého předběžného posouzení pochybnosti o tom, zda je opatření v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Z tohoto důvodu se Evropská komise rozhodla zahájit hloubkové šetření,“ oznámila komise v tiskovém prohlášení.

Při hloubkovém šetření mají Česko, stěžovatelé a další zainteresované třetí strany možnost předložit připomínky.

Komise chce ověřit, že postup českého státu přináší podstatné zlepšení, které by trh sám o sobě bez veřejné podpory neuskutečnil a jestli je skutečně nejvhodnějším nástrojem k zajištění hladkého uvolnění pásma 700 MHz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).