Hlavní navigace

ČD-Telematika příští týden otestuje přenos datového toku 1,2 Tb/s

1. 11. 2019

Sdílet

ČD-Telematika Autor: ČD-Telematika

Polostátní podnik ČD-Telematika (třetinu vlastní PPF) v příštím týdnu ve své síti uskuteční test datového přenosu o kapacitě 1,2 Tb/s. Spolupracovat na něm bude s akademickým sdružením CESNET a společností ECI. Test má proběhnout v rámci běžného provozu DWDM sítě a přítomni mají být i operátoři a další firmy a zákazníci.

ČD-Telematika, která provozuje asi 3500 kilometrů optické sítě, test popisuje následovně:

V rámci testu bude mezi lokalitami v Praze a v Kolíně uskutečněn přenos dvou koherentních signálů s přenosovou rychlostí 600 Gb/s. Muxpondérové karty TM1200 přenesou oba signály mezi oběma lokalitami na klientském rozhraní s celkovou výslednou kapacitou 1,2 Tb/s. Následovat bude umělé zavedení šumu do testovaných kanálů z důvodu ověření dynamického řízení modulace v závislosti na aktuálním parametru OSNR a v důsledku toho i změny šířky alokovaného spektra.

Test ukáže možnosti využití nové programovatelné muxponderové karty firmy ECI – Apollo TM1200. Řešení ECI je nastavitelné dle potřeby, takže umožňuje jednoduchou výměnu muxponderu, aby se optimalizovala návratnost investic (CAPEX) maximalizací kapacity šířky. Ve stejném duchu může ČD-Telematika přidávat funkce jako optické šifrování (vrstva 1), aby se lépe zabezpečily citlivé informace na kritických infrastrukturách. ČD-Telematika spolupracuje s ECI na designu a provozu své páteřní optické sítě již několik let.

Přestože je testovaná technologie vyvíjena primárně pro vysokokapacitní propojení mezi datovými centry, tak cílem testu je prokázat možnosti nasazení této pokročilé technologie i ve stávajících optických DWDM sítích. To v zájmu optimalizace výkonu poskytuje větší flexibilitu nebo zvyšuje energetickou efektivitu.

Datový tok o hodnotě jednoho Tb/s za sekundu byl nedávno překonán v rámci internetového uzlu NIX.CZ a následně také v Peering.cz. Telematika upozorňuje, že „tento trend bezpochyby dále poroste“ a že je třeba do dalšího rozvoje sítě hodně investovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).