Hlavní navigace

Cendrův Peering.cz se přímo propojil se sítěmi Facebooku a Steamu

6. 10. 2016

Sdílet

Zdeněk Cendra zažívá vedle potíží s tendrem na iVysílání také radostné chvíle. Do jeho internetového uzlu Peering.cz a slovenské odnože Peering.sk se přímo připojily dvě významné sítě, konkrétně Facebook a také Valve s jeho dominantním internetovým herním (nejenom) obchodem Steam. Ani jedna z těchto sítí přitom není přímo připojená do NIX.CZ.

Facebook i Steam patří k těm sítím a poskytovatelům, kteří do Česka posílají vůbec největší množství dat a obsahu. Vedle nich jsou to ještě například CDN poskytovatelé Akamai, Highwinds a Limelight a firmy Apple a Google. To, jaké objemy například Facebook přesně dodává, Peering.cz nekomentuje.

Traceroute z ISP Alliance do Facebooku.
Autor: Peering.cz

Traceroute z ISP Alliance do Facebooku.

„Facebook je připojen k route serverům. Všechny sítě, co jsou v Peeringu na route serverech, mohou nebo už začaly dostávat z Facebooku (a Steamu) přímo. Sítě mají přímý BGP vztah s jedním z největších zdrojů obsahu,“ říká Cendra. Ten, kdo je do Peering.cz připojen, může tedy využít přímého propojení a není nutné data doručovat tranzitem a podobně. Zlepšit by se měla i doba doručování.

Peering.cz už má připojených přes 100 sítí, konkurenční NIX.CZ jich má 140. Peering ale kombinuje údaje z Česka i Slovenska, NIX toto drží odděleně. Stejně tak traffic – v NIXu je český rekord 447 Gb/s, u Peeringu pak kombinovaný 317 Gb/s.

Byznys Peering.cz je úzce propojen s byznysem SuperHostingu, který sám dodává množství obsahu. I díky tomu se daří do Peering.cz dostávat nové sítě. Někteří provideři a poskytovatelé služeb se zmiňují, že právě obsah držený SuperHostingem je důvod, proč se k Peeringu připojují. Cendrova firma není součástí NIXu, po sporech (a údajném střetu zájmů) byla ze sdružení vyloučena.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).