Hlavní navigace

Cenový srovnávač nabídek operátorů pro ČTÚ vyrobí firma CHAPS

21. 7. 2020

Sdílet

Český telekomunikační úřad - ČTÚ - logo

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) oznámil výsledky výběrového řízení na výrobu nezávislé cenové kalkulačky, která bude porovnávat cenové nabídky operátorů. Vítězem tendru se stala brněnská firma CHAPS. ČTÚ to uvedl v monitorovací zprávě za červenec 2020.

Povinnost nabízet kalkulačku (oficiálně: srovnávací nástroj) úřadu dala novela zákona o elektronických komunikacích. Podle § 66a nástroj musí obsahovat možnost srovnání ceny a kvality služeb operátorů pro uživatele. Nástroj má také být bezplatný a nezávislý na operátorech. 

Kalkulačka má nabídnout srovnání cen mobilních tarifních i předplacených služeb, mobilního internetu, fixních hlasových služeb, pevného internetového připojení i přístupu k televiznímu obsahu. Má porovnávat i různé balíčky výše uvedených služeb.

Uživatel má mít možnost do srovnávače zadat, kolik přibližně provolá minut, odešle SMS nebo spotřebuje dat, případně adresu svého bydliště a nástroj mu má vydat porovnání nabídek, které jsou pro něj dostupné.

Kalkulačka má nabízet také porovnání některých parametrů kvality nabízených služeb, jako je doba aktivace služby, maximální a inzerovaná rychlost stahování a uploadu dat nebo doba odstranění poruchy.

Data mají do srovnávače zadávat sami operátoři, kromě možnosti manuálního vyplňování ve formulářích ČTÚ počítá i s vytvořeném API pro automatický sběr dat. Pro uživatele má existovat možnost nahlásit, pokud některá data nebudou pravdivá.

ČTÚ vypsal výběrové řízení letos v březnu. Podle úřadu se do něj přihlásilo celkem 20 zájemců a vyhrála brněnská společnost CHAPS. ČTÚ s ní 9. července uzavřel smlouvu, podle které má cenovou kalkulačku dodat do 154 pracovních dnů, hotová by tedy měla být do února 2021.

Cena za zakázku má být celkem 1 942 800 Kč. Z toho je 1,5 milionu za vytvoření koncepce, naprogramování, otestování, dokumentaci, školení a nasazení do ostrého provozu a 442 800 Kč za servisní podporu na tři roky. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).