Hlavní navigace

Ceny Velkého bratra získalo ministerstvo obrany, Home Credit a Úřad práce

16. 2. 2017

Sdílet

Dvanáctý ročník anticen pro největší slídily v soukromí lidí zná své výsledky. Cenu pro Úředního slídila v soutěži organizované sdružením Iuridicum Remedium získalo ministerstvo obrany, a to za návrh novely zákona o vojenském zpravodajství. Ta má v rámci boje proti kybernetickému zločinu umožnit vojenské rozvědce instalovat u poskytovatelů připojení „odposlechy“ na sledování provozu v sítích.

„Ministerstvo obrany i zpravodajci tvrdí, že nepůjde o data o ‚konkrétních osobách‘. A pokud ano, tak budou žádat o soudní povolení stejně jako dnes. Faktem ale je, že technicky sledování konkrétních lidí nic bránit nebude a odhalení takové činnosti bude vzhledem k chybějícím efektivním kontrolním mechanismům i povinné mlčenlivosti operátorů velmi obtížné,“ uvádí se v odůvodnění udělení anticeny.

Firemním slídilem roku sedmičlenná porota označila firmu HOME CREDIT, která žadatele o půjčku nově prověřuje speciální aplikací analyzující obsah jeho mobilního telefonu. „Home Credit by využíval osobní data nejen o těchto klientech, ale i další data shromážděná za dvacetiletou dobu jeho existence a také data o dalších lidech uložená v mobilním telefonu. Zde už si lze jen těžko představit legální používání takové databáze a lze jen doufat, že Home Credit od použití aplikace nakonec upustí,“ vysvětlují pořadatelé.

Anticenu pro Dlouhodobého slídila porota udělila Úřadu práce, který od žadatelů o sociální dávky vyžaduje kompletní výpisy z bankovních účtů. Podle poroty to ale nemá oporu v zákoně. „Výpisy z bankovních účtů obsahují řadu údajů, které úředník k posouzení nároku na dávku jednoduše nepotřebuje, i když většina žadatelů pod hrozbou nepřiznání dávek tomuto požadavku vyhoví,“ argumentují pořadatelé anticen.

Výroku Velkého bratra se podle poroty dopustil generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš. Cenu dostal za výrok pro server Penize.cz, kterému řekl: „Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá.“

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí, či k transparentnosti nakládání s osobními údaji, získalo město Vsetín za způsob informování o umístění kamer městského kamerového systému.

Podrobná zdůvodnění cen najdete na webu anticen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 2. 2017 13:21

    K> (neregistrovaný)

    z odkazu:

    Hlavním nedostatkem dnešních platebních karet v porovnání s hotovostí je ztráta anonymity i u těch nejdrobnějších plateb. V tomto směru je první část citovaného výroku zcela pravdivá. Rozcházíme se však ve druhé části, a sice že s tím údajně není možné nic udělat. Respektive, že otázku, zda tato data sledovat a uchovávat, dokonce ani „… nemá cenu řešit…“, jak se také píše v původním článku. V interview nabízená cesta věnovat se až správě přístupu k tomuto ohromnému balíku dat přitom v praxi nutně končí otázkou: „Kdo (a jak dobře) hlídá hlídače samotné?“ Ta je bohužel v dravém komerčním prostředí jen velmi těžko řešitelná. Přitom to celé především vůbec nemusí nastat.

    Zánik bankovek v papírové podobě pravděpodobně jednou přijde a jejich náhrada bude mít patrně oprav-du elektronickou podobu. Souhlasíme ovšem s názorem řady expertů v oblasti elektronických peněz, že taková náhrada si má udržet vlastnosti stávajících bankovek, zejména pokud jde o anonymitu běžných plateb. Řada instrumentů tohoto typu už byla navržena a další nepochybně ještě přijdou, neboť aktivita v této oblasti je stále značná, například i díky příbuznému oboru populárních „kryptoměn“.

    Od silných karetních společností, které si bez pochyby mohou dovolit výzkum a vývoj na špičkové úrovni, bychom proto očekávali, že své ambice nahradit hotovost podpoří seriózním hledáním nových technologií, které nakonec nepovedou k nucenému a plošnému zrušení soukromí při veškerém placení. Druhá část citovaného výroku podle nás proto nevyjadřuje objektivní a trvalý stav, nýbrž zjevnou neo-chotu na zajetém kurzu a sběru dat něco měnit.

  • 17. 2. 2017 11:12

    Sharkodlak (neregistrovaný)

    S letošní cenou Výrok Velkého bratra nesouhlasím, protože odůvodnění je mocenské a nesmyslné. Proč má někdo potřebu argumentovat možností dovolit si výzkum něčeho, co je proti zájmu karetní společnosti i proti běžnému zájmu uživatelů?

    Více jsem se rozepsal na svém blogu: https://sharkodlak.blogspot.cz/2017/02/big-brother-awards-2016.html.

  • 17. 2. 2017 17:30

    Ja (neregistrovaný)

    Nebudu se vyjadřovat k ocenění. Víceméně souhlasím i když bych třeba u výroku našel i horší.
    Ale k článku a potažmo autorovi:
    Absolutně zkopírované věty?! A to naprostá většina?! Tak to je naprostá neschopnost autora napsat něco svými slovy. Naprostá ignorace inteligence čtenářů. A to nemluvím o tom jestli už to dokonce nehraničí s autorským právem...!

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).