Hlavní navigace

Ceny Velkého bratra získalo ministerstvo obrany, Home Credit a Úřad práce

Sdílet

David Slížek

Dvanáctý ročník anticen pro největší slídily v soukromí lidí zná své výsledky. Cenu pro Úředního slídila v soutěži organizované sdružením Iuridicum Remedium získalo ministerstvo obrany, a to za návrh novely zákona o vojenském zpravodajství. Ta má v rámci boje proti kybernetickému zločinu umožnit vojenské rozvědce instalovat u poskytovatelů připojení „odposlechy“ na sledování provozu v sítích.

„Ministerstvo obrany i zpravodajci tvrdí, že nepůjde o data o ‚konkrétních osobách‘. A pokud ano, tak budou žádat o soudní povolení stejně jako dnes. Faktem ale je, že technicky sledování konkrétních lidí nic bránit nebude a odhalení takové činnosti bude vzhledem k chybějícím efektivním kontrolním mechanismům i povinné mlčenlivosti operátorů velmi obtížné,“ uvádí se v odůvodnění udělení anticeny.

Firemním slídilem roku sedmičlenná porota označila firmu HOME CREDIT, která žadatele o půjčku nově prověřuje speciální aplikací analyzující obsah jeho mobilního telefonu. „Home Credit by využíval osobní data nejen o těchto klientech, ale i další data shromážděná za dvacetiletou dobu jeho existence a také data o dalších lidech uložená v mobilním telefonu. Zde už si lze jen těžko představit legální používání takové databáze a lze jen doufat, že Home Credit od použití aplikace nakonec upustí,“ vysvětlují pořadatelé.

Anticenu pro Dlouhodobého slídila porota udělila Úřadu práce, který od žadatelů o sociální dávky vyžaduje kompletní výpisy z bankovních účtů. Podle poroty to ale nemá oporu v zákoně. „Výpisy z bankovních účtů obsahují řadu údajů, které úředník k posouzení nároku na dávku jednoduše nepotřebuje, i když většina žadatelů pod hrozbou nepřiznání dávek tomuto požadavku vyhoví,“ argumentují pořadatelé anticen.

Výroku Velkého bratra se podle poroty dopustil generální ředitel MasterCard Miroslav Lukeš. Cenu dostal za výrok pro server Penize.cz, kterému řekl: „Každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá.“

Pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí, či k transparentnosti nakládání s osobními údaji, získalo město Vsetín za způsob informování o umístění kamer městského kamerového systému.

Podrobná zdůvodnění cen najdete na webu anticen.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?