Hlavní navigace

Češi prověří nejvýkonnější superpočítač světa s výkonem 552 petaFLOPS

14. 5. 2021

Sdílet

LUMI Autor: CSC

Česká republika prověří nejrychlejší superpočítač na světě. Konsorcium LUMI, které letos chystá spuštění stejnojmenného stroje s výkonem 552 petaFLOPS a náklady kolem 200 milionů eur, vybralo dva tuzemské projekty na otestování již instalované procesorové části LUMI.

Vybrané české projekty, které mají prověřit CPU část LUMI, se zabývají fyzikou. Na superpočítači bude počítat Dominik Legut, který se zaměří na porozumění fyzice fononů využívajících elektronovou strukturu a atomistické výpočty využívající nejmodernější metody. Denys Biriukov se pak zaměří na interakční síť v extracelulárním prostoru.

Česko se v evropském superpočítání angažuje i v dalších projektech. Nedávno jsme na Lupě psali, že v Ostravě a Brně budou vyvíjet úložiště pro nejvýkonnější superpočítače na starém kontinentu. IT4Innovations se zároveň zapojilo do 16 projektů v rámci programu Horizon 2020.

LUMI bude fungovat ve Finsku. Jde o součást evropské sítě superpočítačů EuroHPC, konkrétně o jeden z takzvaných pre-exascale strojů. Evropa chce v rámci EuroHPC dosáhnout až na exascale, tedy HPC s výkonem jednoho exaFLOPS a více. Česko do sítě EuroHPC přispěje petascale superpočítačem Karolina, který se instaluje na IT4Innovations v Ostravě. ČR zároveň získává přístup k LUMI.

LUMI funguje jako uskupení několika zemí. Jeho součástí jsou také Česko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Švýcarsko, Estonsko a Polsko. Česká republika do projektu přispívá malou částkou pět milionů eur, díky čemuž získá přístup k výpočetní kapacitě. Češi dále budou přítomni ve výběrových komisích a výzkumných a provozních týmech. Naši odborníci budou také v takzvané skupině HLST, tedy High Level Support Team. Ten má disponovat odbornými kapacitami v oblasti architektury systému a podobně.

LUMI by dnes byl nejvýkonnější superpočítač na světě. Aktuálně nejrychlejší stroj Fugaku od Fujitsu dosahuje na 513 petaFLOPS. V chodu jsou další projekty. Jakmile bude LUMI spuštěn, bude i nadále patřit mezi nejrychlejší stroje planety. Dodavatelem je Hewlett Packard Enterprise (Cray EX využívající AMD Epyc a AMD Instinct).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).