ČR získá přístup k nejrychlejšímu superpočítači na světě s 552 petaFLOPS

23. 10. 2020

Sdílet

LUMI Autor: CSC
LUMI

Česká republika získá přístup k jednomu z nejrychlejších superpočítačů na světě. Systém LUMI začne fungovat v příštím roce a bude mít výkon až 552 petaFLOPS. V současné době by šlo o vůbec nejrychlejší stroj planety, japonské Fugaku nyní dosahuje na 513 petaFLOPS. Náklady na LUMI dosáhnou na 200 milionů eur, tedy zhruba 5,5 miliardy korun.

LUMI je jedním ze tří evropských pre-exascale superpočítačů sdružených pod aktivity EuroHPC. Evropská unie chce díky tomu dohnat náskok USA a Číny v této oblasti. Cílem je pořídit řadu superpočítačů v různých výkonnostních třídách. Ty nejvýkonnější mají mít exaFLOPS a více.

LUMI funguje jako konsorcium operující z Finska. Jeho součástí jsou také Česko, Švédsko, Dánsko, Norsko, Belgie, Nizozemsko, Švýcarsko, Estonsko a Polsko. Česká republika do projektu přispívá malou částkou pět milionů eur, díky čemuž získá přístup k výpočetní kapacitě. Češi dále budou přítomni ve výběrových komisích a výzkumných a provozních týmech. Naši odborníci budou také v takzvané skupině HLST, tedy High Level Support Team. Ten má disponovat odbornými kapacitami v oblasti architektury systému a podobně.

Další pre-exascale superpočítače budou ve Španělsku a Itálii. Česká republika pak bude v rámci EuroHPC provozovat ještě vlastní superpočítač z kategorie petascale. Jak jsme na Lupě psali, instalován bude příští rok v IT4Innovations v Ostravě, poběží na AMD a Nvidii a dosáhne na 15,2 petaFLOPS. Pro stroj se aktuálně hledá jméno.

Také LUMI dostane výbavu od AMD. Tendr rovněž vyhrála společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) s architekturou postavenou na stroji HPE Cray EX. Součástí tak budou 64jádrové procesory AMD Epyc a grafické karty AMD Instinct. Počítač poběží ve finském městě Kajaani, konkrétně v objektu bývalé továrny na zpracování dřeva. Finové budou odpadní teplo využívat pro vytápění okolí.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).