Hlavní navigace

Češi skončili třetí na kybercvičení Locked Shield 2018 pořádaném NATO

30. 4. 2018

Sdílet

Locked Shields 2018

Největší kybernetické cvičení Locked Shields 2018, které pořádá NATO, bylo úspěšné i pro český tým složený ze zástupců Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), ministerstva obrany, sdružení CESNET a CZ.NIC, Vojenského zpravodajství, BIS, NBÚ, armády, Masarykovy univerzity a společnosti Red Hat.

Tým obsadil třetí místo za družstvy NATO a Francie. Celkem soutěžilo 22 družstev a zapojeno bylo přes tisíc lidí. Češi obhajovali loňské prvenství a podařilo se jim opět získat vysoký počet bodů. Průměr mezi všemi týmy byl 18 215 bodů, Česko mělo 32 088 bodů.

„V letošním roce cvičení kladlo důraz na rostoucí potřebu spolupráce mezi technickými odborníky a osobami s rozhodovacími pravomocemi. Organizátoři připravili technickou a strategickou část hry. Právě strategická hra, která probíhala paralelně s technickou, umožnila cvičícím procvičit rozhodovací procesy během krize odehrávající se z velké části v kyberprostoru. Součástí strategické hry byla i právní a mediální rovina, na něž byl tradičně kladen značný důraz,“ popisuje NÚKIB.

Úkolem týmů bylo udržet v chodu 150 IT systémů. Součástí cvičení byly čtyři tisíce virtualizovaných systémů a přes 2,5 tisíce útoků. Cvičení probíhalo dva dny, příprava už ale začala týdny před zahájením.

Cvičení zahrnuje působení útočícího červeného a bránícího se modrého týmu. Modré týmy se letos snažily udržet v chodu vojenskou základnu a telekomunikační sítě fiktivní země Berilie. Útoky mířily na elektrické rozvodné sítě, čističku vody, řízení vojenských dronů a podobně.

Cvičení Locked Shields 2018:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).