Hlavní navigace

CESNET

CESNET představil technologii pro přenos 8K videa přes internet

Tuzemské akademické sdružení CESNET společně s belgickou firmou intoPIX představilo novou technologii na přenos videa přes internet v rozlišení 8K (7680 × 4320 pixelů). Využívá programovatelné hradlové pole (FPGA), má nízké přidané zpoždění a…

5. 12. 2018 15:13

CESNET pořádá hackerskou soutěž The Catch, vítěz pojede na finále do Japonska

V pátek 12. října odstartuje druhý ročník hackerské soutěže The Catch, za kterou stojí akademické sdružení CESNET a firma Trend Micro. Týmy soutěžících starších 15 let se v ní mohou poprat o účast v mezinárodním finále, které proběhne v Japonsku…

Češi skončili třetí na kybercvičení Locked Shield 2018 pořádaném NATO

Největší kybernetické cvičení Locked Shields 2018, které pořádá NATO, bylo úspěšné i pro český tým složený ze zástupců Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), ministerstva obrany, sdružení CESNET a CZ.NIC, Vojenského…

CESNET chystá na Den bezpečnějšího internetu seminář, ukáže i útok na firmu

Časté chyby při zabezpečení WWW serverů, certifikáty, monitoring či legislativa týkající se IT. To je několik témat z celodenního semináře, který na úterý 6. února připravuje akademické sdružení CESNET. Seminář o bezpečnosti sítí a…

Intel pokazil záplaty, nový čínský dron od DJI, CESNET spojil evropské sítě

IBM po letech znovu rostlo. Systémy českého T-Mobilu prověří Cleverlance. Alphabet zakládá novou společnost. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

26. 1. 2018 6:30
Doba čtení: 4 minuty

CESNET má nové logo, je založené na vizualizaci binárního kódu

„Najednou se CESNET usmál a my věděli, že nové logo je na světě,“ popisuje akademické sdružení CESNET v propagačním videu (viz níže), jak vzniklo jeho nové logo. Tvoří je název sdružení a sedm modrých kostiček, které jsou grafickým přepisem písmena…

Zastavte hackery a vyhrajte. CESNET spustil hru k Měsíci kybernetické bezpečnosti

I letos je říjen Měsícem kybernetické bezpečnosti. Mezi propagátory bezpečnějšího internetu nechybí ani CESNET, který jako každoročně nabídne veřejnosti bezplatný seminář SecurityFest (v úterý 31. října), zároveň ale poprvé představil…

18. 10. 2017 11:09

Unikly zdrojáky Windows 10, bastlíři Espressif otevírají vývoj v Brně, lidé si zamilují AI

A taky fotky z nových kanceláří SAPu v Praze nebo video, jak si Donald Trump povídá s Timem Cookem či Jeffem Bezosem. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Doba čtení: 4 minuty

Stát bude mít přehled o kybernetických hrozbách. Vnitro bude sbírat data do systému

Cyber Threat Intelligence (CTI) bude shromažďovat a analyzovat údaje z celé řady zdrojů.

Doba čtení: 4 minuty

Čeští Spaceknow dělají s Airbusem, světové IoT v Praze, HP se propadá do ztráty

Konica Minolta v Česku hlásí rekord. Ballmer končí s investováním. Čína vládne videohrám. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

2. 6. 2017 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Video: Vint Cerf přeje Česku k 25. výročí připojení k internetu

Oslavy včerejšího 25. výročí připojení ČSFR k internetu doznívají. My jsme dnes publikovali ukázky toho, jak internet vypadal a fungoval v jeho počátcích.  V rámci oslav československého výročí s krátkým videoproslovem vystoupil také jeden z „otců…

14. 2. 2017 9:39

Český CESNET získal světové patenty na rychlý přenos videa

Přenos 4K videa na dálku bez komprese a s minimálním přidaným zpožděním. CESNET získal další patent a stál u zrodu dalšího spin-offu.

Doba čtení: 4 minuty

Brněnská Invea-Tech spouští s CESNETem projekt na ochranu 400G sítí

Dva roky mají vývojáři spolu s vědci na to, aby připravili datová centra na budoucnost. Projekt si zadala Technologická agentura ČR.

Doba čtení: 1 minuta

Konference Internet a Technologie 13.2 už zítra, sledujte online přenos

Konference se zabývá tématy spojujícími aktuální internetové technologie, akademické prostředí a „open source“. Kapacita je již plně vyčerpána, ale hlavní program půjde sledovat online.

29. 11. 2013 12:38
Doba čtení: do minuty

Konference „Internet a Technologie“ představí hlavní projekty CZ.NIC a CESNET

Konference se koná v sobotu 30. listopadu. Program je rozdělen do několika tématických bloků: projekt routerů Turris, DNS, projekty CESNET a vzdělávací aplikace.

5. 11. 2013 12:40
Doba čtení: 1 minuta

Comprimato: Jak se ze studentské diplomky stala firma za milión eur

Řada lidí se snažila vyřešit paralelizaci zpracování videa ve formátu JPEG 2000, ale nikdo patrně nepochopil potřebnou matematiku tak jako Jiří Matela a jeho společníci.

Doba čtení: 11 minut

Eduroam: deset let síťového roamingu

Je to už deset let, kdy světlo světa spatřila myšlenka infrastruktury usnadňující akademickým uživatelům přístup k Internetu na cestách. Jejím základem je federativní uspořádání, kdy zapojené instituce vzájemně respektují autentizaci svých uživatelů. Cílem je, aby uživatel nemusel nic zařizovat, prostě přijel a připojil se.

Doba čtení: 3 minuty

20. výročí Internetu v Č(SF)R

Dnes, 13. února 2012, je to na den přesně 20 let, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika oficiálně připojila k Internetu. Jak se od té doby změnila tvář této celosvětové sítě?

Doba čtení: 15 minut

V Praze zasedla valná hromada sdružení TERENA

Ve dnech 19. a 20. května se v Praze uskutečnilo zasedání valné hromady transevropského sdružení TERENA (Trans-European Research and Education Networking Association), které podporuje vznik a rozvoj národních výzkumných sítí (NREN). Zasedání valné hromady (TERENA General Assembly) plynule navázalo na vrcholnou mezinárodní odbornou konferenci TERENA Networking Conference 2011 (TNC 2011), která v Praze proběhla ve dnech 16. až 19. května. Hostitelem konference, na niž dorazilo rekordních 525…

24. 5. 2011 14:29
Doba čtení: 1 minuta

CESNET vyzkoušel v praxi rekordní rychlost 40 Gb/s

Sdružení CESNET ve spolupráci se společnosti Cisco úspěšně otestovalo 40Gb/s technologii na optické přenosové síti DWDM mezi Prahou a Brnem. Test probíhal v období od 10. dubna do 1. května tohoto roku a to na přímém optickém kanálu Praha – Brno (299 kilometrů) a také na delším optickém kanálu vedoucím mezi Prahou a Brnem přes Hradec Králové a Olomouc (462 kilometrů).

Doba čtení: 1 minuta

Videozáznam z pražské přednášky Vinta Cerfa

Záznam z pražské přednášky pana Vinta G. Cerfa, která se konala 5. dubna 2007 na půdě ČVUT, najdete ve videoarchívu CESNETu.

16. 4. 2007 8:29
Doba čtení: do minuty

Gigabitové bezdrátové sítě přicházejí do Evropy

Bezdrátové spoje v oblasti milimetrových vln budou mít v Evropě zelenou. Půjde o gigabitové systémy, vhodné nejen pro bezdrátová páteřní propojení v sítích provozovatelů, ale pro řešení první míle i realizaci rychlých propojení v rámci kampusů.

Doba čtení: 7 minut

Od nadšenců k byznysmenům

Blížící se neoficiální výročí prvních bytů tekoucích z Česka do Internetu vyzývá k rekapitulaci toho nejzajímavějšího z historie českého Internetu. Téma je však natolik rozsáhlé, zajímavé a mezi pamětníky citlivé, že jeden článek průměrného rozsahu může postihnout nanejvýš jeho nejdůležitější milníky.

Doba čtení: 9 minut

Síť GÉANT2 oslavila první narozeniny

Evropská výzkumná a vzdělávací síť GÉANT2 oslavila své první narozeniny. Síť GÉANT2 v červnu 2005 oficiálně spustila evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. Zajišťováním konektivity v Evropě i se zbytkem světa napomohla GÉANT2 a její partnerské sítě zvýšení mezinárodní spolupráce mezi vědeckými a výzkumnými pracovníky. Jednou z partnerských sítí je i CESNET2 provozovaný sdružením CESNET. GÉANT2 kromě jiného úspěšně vytvořila síťové spojení s Latinskou Amerikou …

7. 7. 2006 20:11
Doba čtení: 1 minuta

Mistrovství Evropy v korfbalu online

V sobotu 22. dubna od 10:45 bude Audiovizuální centrum Silicon Hill (AVC SH) zajišťovat internetový přenos finálového dne korfbalového Mistrovství Evropy z Budapešti. Odkazy na přenosy a záznamy utkání budou dostupné na stránkách www.korfball.tv nebo přímo na stránkách AVC SH. AVC SH je studentský projekt klubu Silicon Hill, který je členem Studentské unie ČVUT. Streamingové servery a HDV kamery poskytl CESNET a projekt webcastingu velkých korfbalových turnajů finančně podpořil grant z Visegrad…

Doba čtení: do minuty

Týdenní revize: žaloby a podezření

Uplynulým týdnem hýbal nejvíce spor Seznamu s televizí Nova, ale ani další události nezůstaly s dramatičností pozadu. Petr Staníček se "opřel" do nového webu ministerstva informatiky Bezpecneonline.cz a ve výměnných sítích jsme se pustili po stopě špeha ze zahraničí. Eurotel zrychlil svoji 3G síť, Google nám dal kalendář a byl vybrán nejlepší obecní web. Chcete vědět, jak létá David Copperfield?

15. 4. 2006 6:30
Doba čtení: 6 minut

Březen – měsíc CESNETu

Březen, měsíc CESNETu – tak by se letos mohla parafrázovat známá akce Březen, měsíc Internetu, a to hned z několika důvodů. Jednak je CESNET provozovatel páteřní sítě v České republice (a je tedy s Internetem neodmyslitelně spojený), jednak oslavil v březnu své desáté ‚narozeniny‘ a za třetí pořádal velmi významnou mezinárodní konferenci.

Doba čtení: 8 minut

Online konference o počítačových hrách

Ve středu 29. března v 18.30 proběhne další online konference z mezinárodní série Polylogues 2006, tentokrát zaměřená na počítačové a video hry a jejich sociální a politické souvislosti. Podrobnosti o tom, jak přenos sledovat, naleznete na stránkách Polylogů. Celou sérii pořádá nevládní nezisková organizace CIANT a Ústav informačních studií a knihovnictví Univerzity Karlovy ve spolupráci s výzkumnou sítí pro multimediální umění MARCEL. Projekt rovněž podporuje česká akademická síť CESNET. Na…

27. 3. 2006 10:05
Doba čtení: do minuty

Záznamy z CESNET Conference 2006

Do videoarchívu CESNETu přibyly záznamy z CESNET Conference 2006, jejímž hlavním tématem bylo vysokorychlostní síťování a aplikace, které ho potřebují.

27. 3. 2006 7:00
Doba čtení: do minuty

Začala CESNET Conference 2006

Ministryně školství České republiky Petra Buzková zahájila mezinárodní odbornou konferenci CESNET Conference 2006, přičemž yzdvihla dosavadní výsledky dosažené sdružením CESNET, ocenila dlouhodobý stabilní přínos sdružení pro výzkum, vývoj a vzdělávání v České republice a vyjádřila naději, že tato nastoupená cesta bude úspěšně pokračovat. (Tisková zpráva)

15. 3. 2006 10:11
Doba čtení: 1 minuta