Hlavní navigace

CESNET v Ostravě rozjel jedno z největších datových úložišť v ČR, má 33,7 PB

1. 4. 2022

Sdílet

Úložiště CESNET Autor: M Computers

Akademické sdružení CESNET, které provozuje komunikační a výpočetní infrastrukturu pro tuzemskou vědu a univerzity, rozjelo své dosud největší datové úložiště. To zároveň patří k největším v Česku.

Největší storage systém CESNETu je nově v provozu v Ostravě. Je součástí projektu e-INFRA, do kterého se zapojují také CERIT-SC a národní superpočítačové centrum IT4Innovations.

Kapacita ostravského úložiště činí 33,673 petabajtů. “To je o téměř osm petabajtů více než druhé největší úložiště v Plzni a téměř desetkrát více než úplně první (a nyní vyřazené) úložiště,” informuje organizace.

CESNET na úložišti provozuje systém Ceph. Na Lupě jsme psali o storage systému o velikosti 12,6 PB, který CESNET provozuje v Jihlavě.

Projekt pro CESNET zajistila společnost M Computers, která patří k tuzemským významným partnerům firem Nvidia nebo Lenovo a často se soustředí na HPC instalace. Celková částka realizace vyšla na 39,9 milionu korun.

Ostravský storage systém zabírá šest serverových racků, má přes 3,3 tuny a obsahuje 1776 rotačních disků Seagate Exos X18. Ty nabízí kapacitu 18 terabajtů.

Součástí je 74 serverů určených pro ukládání dat. Používají se stroje Lenovo ThinkSystem SR635. Každý obsahuje šestnáctijádrový procesor AMD Epyc 7282 na 2,8 GHz, 224 GB RAM, dvakrát 240 GB SSD, dvakrát 25Gb Ethernet, 24 zmiňovaných disků, pět 3,84TB SSD pro data a tři stejná SSD pro žurnál.

Dále je k dispozici 12 serverů pro monitoring celého systému. Ty obsahují stejný procesor, 256 GB RAM, dvakrát 480GB SSD, dvakrát 25Gb Ethernet a dvakrát 1Gb Ethernet. Součástí je i software pro správu clusteru a komunikační a datová infrastruktura.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 4. 2022 20:29

    Uncaught ReferenceError:

    25G síť a malý epyc mě překvapuje, na podobné servery používáme 56G a o trochu vícejader na cpu. Hlavní důvod je schopnost saturovat na 100 % všechny disky, tady u té konfigurace si myslím, že k tomu nemůže dojít.

    Samozřejmě třeba to není hlavní kritérium nebo bylo tam nějaké technické nebo finanční omezení.

    Celková cena je více než dobrá, lehce nad 1000 Kč za TB je na spodní hranici cen, na které se u HPE dostáváme.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).