Hlavní navigace

TERENA kompendium 2005

Sdružení akademických sítí TERENA vydalo na podzim svůj pravidelný přehled stavu národních sítí pro vědu, výzkum a vzdělávání v Evropě. Představuje zajímavý zdroj informací o aktuálním stavu těchto sítí a jejich směřování i materiál pro vzájemné porovnání, jak si kdo stojí. Z pohledu České republiky je výsledek tradičně velmi slušný.

Doba čtení: 5 minut

Podíl ADSL na českém Internetu roste, dial-up je historií

Připojení ADSL se na českém Internetu daří stále lépe, nejvyužívanějším připojením jsou pevné linky. Naopak vytáčené připojení je už definitivně na ústupu a jeho zastoupení je zanedbatelné. Mezi poskytovateli vede Český Telecom, následuje jej GTS Novera. Zjistila to nedávná analýza serveru Navrcholu.cz. A co se změnilo od loňska?

Doba čtení: 6 minut

Stalo se: Invex, VoIP, Český Telecom...

Na letošním Invexu se hodně mluvilo také o internetové telefonii a technologiích VoIP. Jinak se k ní ale stavějí větší operátoři a státní správa, a jinak střední a menší operátoři. Český Telecom zveřejnil své finanční výsledky za první tři kvartály. Jak konkrétně klesají jeho příjmy z hovorného? Bude v Praze Internet i telefonování zadarmo?

Doba čtení: 8 minut

802.cz - triple play, i když ne triple pay

Společnost Mattes AD, provozovatel sítě 802.cz, oficiálně představila své služby triple play, neboli internetové připojení, využívané rovněž pro hlasové volání a televizní vysílání. O této síti a jejich službách jsme již psali, nově však Mattes AD oznámil, že se stal "plnohodnotným" telekomunikačním operátorem, a přiblížil své plány ohledně spuštění IPTV.

Doba čtení: 5 minut

Jak vystavit video na Internetu

V poslední době jsem setkal s několika poměrně naivními představami o tom, co je potřeba udělat pro to, aby se nějaký videoobsah ocitl na Internetu. Tyto představy jsou (bohužel) často ovlivněny spíše ideologií než znalostí reality. Jak data převést do počítače, který formát zvolit, jak rychlou linku do Internetu je nutno mít?

Doba čtení: 5 minut

Stalo se: WiFi antény, prodaný InWay a rozdělený ha-vel voice

Regulátor již vydal všeobecné oprávnění pro pásma 2,4 a 5 GHz, a tolik kritizovaný požadavek ohledně externích antén už v něm není. Měl by ale trvat, protože je prý zakotven v jiných právních předpisech. Český InWay byl prodán, z Lucemburska na Normandské ostrovy. Zákaznickou strukturu společnosti ha-vel voice si rozebraly dva subjekty, SkyNet a ha-vel internet.

Doba čtení: 9 minut

VoIP pro domácnosti se začíná dostávat do obrátek

Nabídka VoIP služeb pro domácnosti se začíná v ČR zahušťovat. Nejnovějším přírůstkem je služba VoIPEX společnosti IPEX, který ovšem bude nabízet službu nejen svým uživatelům Internetu, ale také libovolným zájemcům o internetovou telefonii. Zatím je cena balíčku s hardware pro telefonování a kredit pro volání takřka rovná ceně balíčku.

Doba čtení: 8 minut

RIPE 50

Padesáté pokračování konference RIPE se do pátku koná ve Stockholmu. Pokud se Vám nechce do zimy a deště, připojte se a sledujte zasedání on-line.

2. 5. 2005 19:00
Doba čtení: do minuty

SEEFIRE - temná vlákna pro jihovýchodní Evropu

Jihovýchod patří v Evropě dlouhodobě k nejméně rozvinutým oblastem a poněkud škrtící bratrské objetí sovětských soudruhů ve druhé polovině 20. století situaci rozhodně nepomohlo. Dnes se často mluví o digitálním předělu, který tyto země izoluje od vyspělejších oblastí. Informační a komunikační technologie zde jsou k dispozici v daleko menší míře.

Doba čtení: 3 minuty

Jiří Zlatuška: Lidé nevědí, proč Internet používat

Zakladatel Fakulty informatiky MU a nynější senátor Jiří Zlatuška nemá rád softwarové patenty. Internet je v ČR podle něj dobře rozvinutý, ale lidem chybí osvěta. Portál veřejné správy považuje za prostředek k otevření státní správy vůči občanům. A vzpomíná, že potíže s Českým Telecomem byly už při budování univerzitní sítě v Brně.

Doba čtení: 11 minut

Nejrozšířenějším providerem je překvapivě Český Telecom

Počet uživatelů českého Internetu z měření iAuditu příliš vážně brát nemůžeme, nicméně pořadí providerů by mohlo být přesnější a o něčem vypovídající. Tak tedy, neohroženou pozici si drží Český Telecom, následují Tiscali, Contactel, GTS Czech a Cesnet, které jsou od sebe vzdáleny v jednotkách několika tisíc, což se pohybuje na úrovni statistické chyby. (iStrategie)

21. 3. 2005 11:00
Doba čtení: do minuty

NIX.CZ na deseti gigabitech

Jediné peeringové centrum v ČR jde s dobou a reaguje na velmi prudce rostoucí (od října vzrůst o 2 Gbit/s) provoz v českém Internetu pravidelnými upgrady svých zařízení. Nově tak svým členům a zákazníkům nabídne možnost připojení i přes linku o rychlosti 10 Gbit/s, které také tvoří páteřní spoje mezi jednotlivými propojovacími body.

Doba čtení: 4 minuty

Celebrity naživo

Denisa Kera, jejíž rozhovoroprofil na Lupě vzbudil spoustu emocí, bude zítra, tj. v pátek 12.2.2005 přednášet na konferenci New information technologies and the future of Humanities. Z konference bude přenášen přímy přenos, bližší informace na portále přenosy (11:00 on air now).

10. 2. 2005 17:00
Doba čtení: do minuty

Ondřej Filip: Každé mé dílo potřebuje síť

Na začátku roku se stal novým šéfem CZ NIC Ondřej Filip. Na Internetu o něm nic moc nenajdete, snad jen neaktuální stařičkou studentskou stránku. Zvládnul toho ale za svých 28 let dost. Můžete si ho pamatovat z různých jednání o českém Internetu, při tom stihl vystudovat a být v představenstvech společností jako NIX.CZ, CZ.NIC a Euro-IX.

Doba čtení: 4 minuty

Mezinárodní peering jednodušší díky EoMPLS

Síť národního výzkumu a vzdělávání CESNET2 má dlouholeté zkušenosti s propojováním na jiné evropské výzkumné sítě, jak provozní, tak i experimentální, a samozřejmě na starý dobrý Internet (prostřednictvím NIX). S propojováním takových sítí úzce souvisí peering, a to nemusí být triviální záležitost ani na technologické, ani na jiné úrovni.

Doba čtení: 5 minut

LOBSTER - monitorování sítě ve velkém

Jedním z projektů přijatých v rámci 6. rámcového programu EU je i projekt LOBSTER. Jeho cílem je vytvořit a provozovat rozlehlou infrastrukturu pro monitorování sítě, jež by pokryla celou Evropu. Navázat by měly odpovídající aplikace, mimo jiné se zajímavými přínosy pro bezpečnost sítě.

Doba čtení: 3 minuty

EduRoam: možnost roamingu v akademických počítačových sítích

Už vás někdy napadlo, že by mohl fungovat roaming mezi počítačovými sítěmi? Když přijdete do práce, připojíte se do sítě, a ta vás pustí ke svým zdrojům. Toto by ale mohlo fungovat i v jiné instituci, a to i na mezinárodní úrovni. Na základě autentizace si ověří vaše údaje a rozhodne, zda vás do sítě pustit, či ne. K tomu právě směřuje projekt EduRoam.

Doba čtení: 4 minuty

Internet2 – líheň nových technologií (1.)

Když jsem se před několika týdny rozčílil nad povrchností článku, který se týkal Planetlabu a zmiňoval Internet2 jako jeho součást, byl jsem vyzván, abych o projektu Internet2 něco napsal. V prvním díle se tedy podíváme, co to vlastně Internet2 je a jaké aktivity zastřešuje. Tím chci naznačit, že úvod je nudná písmenková polévka.

Doba čtení: 3 minuty

OpenWeekend 2004

Tento víkend se koná další ročník konference OpenWeekend. Stejně jako v minulých telech bude k dispozici řivý internetový přenos, tentokráte ve třech kvalitách: broadband, narrowband a pouze zvuk.

16. 10. 2004 6:00
Doba čtení: do minuty

Roaming mezi WLAN a GSM

Co všechno obnáší realizace roamingu mezi dvěma docela odlišnými sítěmi, WLAN a mobilní sítí (GSM/GPRS nebo UMTS)? Ponecháme-li stranou obchodní záležitosti, zbude nám řada technických problémů nejen pro zajištění bezpečnosti při komunikaci mezi WLAN hotspoty a mobilní sítí. Jak se s nimi vypořádat?

14. 10. 2004 6:30
Doba čtení: 7 minut

Internet2 meeting live

Nedávno jsem se v diskusi rozčílil nad způsobem, kterým jeden k kmenových autorů LUPY popisoval aktivity projektu Internet2. To, co Internet2 doopravdy dělá, můžete vidět na jeho webu nebo na konferencích, které pořádá jednou za půl roku. Aktuální konference probíhá právě v těchto dnech v Austinu, přenosy některých přednášek můžete naladit například na CESNETím portále přenosy.

27. 9. 2004 20:45
Doba čtení: do minuty

GN2 - nová generace evropské akademické páteře

1. září 2004 byl oficiálně zahájen projekt 6. rámcového programu EU nazvaný "GN2 - Multi-Gigabit European Academic Network". Navazuje na projekt GN1, který v letech 2000-2004 vytvořil evropskou páteřní akademickou síť GÉANT. Hlavním cílem GN2 je další rozvoj této sítě a de facto vytvoření její nové generace.

23. 9. 2004 6:28
Doba čtení: 4 minuty

Záznamy z konference VRS 2004

Dnes byla zveřejněna první várka videozáznamů z konference Vysokorychlostní počítačové sítě, pořádané sdužením PASNET. Hity Digital divide po česku, Vývoj technologií optických sítí nebo Wave division multiplexing můžete najít bud ve videoarchívu CESNETu nebo na webu PASNETu. Program můžete najít na stránce konference.

27. 8. 2004 9:09
Doba čtení: do minuty

David Capoušek: Holuby mám rád

David Capoušek, od června marketingový ředitel Contactelu, začínal po škole v CESNETu, odkud si přinesl spoustu zajímavých zkušeností. Zajímá se a nadšeně prosazuje IP telefonii. Contactel nyní zabírá druhé místo na trhu s ADSL, ale netěší ho "nefér" reklama, kterou šíří Český Telecom proti alternativním operátorům.

Doba čtení: 7 minut

CESNET se podílí na budování evropského gridu

Aktivity související s rozvojem a správou českého akademického gridového prostředí vyústily v zapojení sdružení CESNET do šestého rámcového programu EU v rámci projektu EGEE (Enabling Grids for E-science and industry in Europe). Dvouletý projekt s rozpočtem přes 35 milionů eur úspěšně prošel oponentním řízením a byl zahájen k 1. dubnu 2004.

30. 7. 2004 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Přímý přenos TNC 2004

Od pondělka do čtvrtka je vysílán přímý přenos TERENA Networking Conference 2004. Na této výroční konferenci prezentují akademické počítačové sítě výsledky své práce. Program konference lze získat z webu TERENA, přenos pak také na portále přenosy.

7. 6. 2004 15:24
Doba čtení: do minuty

Zakladatelé Reality.cz: Jsme z kamenného prostředí

Dělat rozhovor jen s jedním z nich je nadlidský úkol, dohodnete si schůzku s jedním a přijdou dva, řeknete, že budete dělat profil Petara Nádvorníka, a přijde i druhý. Sami vám klidně odpovědí, že jsou jako dvojčata, ale musím podotknout, že se také výborně ve vyprávění doplňují. Nádvorník pochází z realit a obchod dobře zná. Vohralík je zase technik.

Doba čtení: 6 minut

Vysokorychlostní sítě živě

Nepropásněte dnešní přímý přenos konference Vysokorychlostní sítě 2004. Přenos bude realizován ve dvou kvalitách – nižší (CIF, 150–512 kb/s) ve formátu Real Media, vyšší (PAL, 2+ Mb/s) ve formátu Windows Media 9. Přímé linky jsou na stránce konference nebo na portálu přenosy. Přenos začne v 9:00.

18. 5. 2004 6:00
Doba čtení: do minuty

Konference VRS 2004 živě

Konference Vysokorychlostní počítačové sítě pořádané sdružením PASNET 18.-19. května 2004 bude živě vysílána do Internetu. Přenos je možné naladit na adrese http://prenosy.cesnet.cz. Zajišťuje jej CESNET.

13. 5. 2004 6:00
Doba čtení: do minuty

Jan Gruntorád: Mrzí mě, v jakých podmínkách lidé pracují

Zatímco v uplynulých měsících jsme v této rubrice představili především lidi, kteří jsou takříkajíc mediální hvězdy, ředitel akademické sítě CESNET Jan Gruntorád je pravý opak. O co menší je však jeho publicita, o to větší jsou skutečné zásluhy o rozvoj Internetu v České republice.

Doba čtení: 7 minut