Hlavní navigace

Contactel: Bez kontaktu

Až pět dnů bez přístupu k Internetu byli někteří zákazníci Contactelu -- jednalo se o důsledek probíhající integrace internetových platforem původního Cesnetu a nynějšího Contactelu, která se týkala kupříkladu majitelů historické služby Cesnet Access Basic. A jak už to bývá, neobešla se bez komplikací.

Lukáš Doupal

11. 10. 2001 6:25

CESNET2 oficiálně spuštěn

3. října proběhlo v pražské Betlémské kapli slavnostní shromáždění, na kterém sdružení CESNET oficiálně ohlásilo zahájení provozu nové akademické sítě České republiky s názvem CESNET2. Její klíčovou charakteristikou je kompletní gigabitová páteř - do všech velkých uzlů vedou okruhy 2,5 Gb/s.

Pavel Satrapa

9. 10. 2001 6:30

readme.txt: Zákazníci jsou rozladěni licencemi Microsoftu

Promluvili "znalci" internetové žurnalistiky ˙ Telecom jedná o nižší kupní ceně Eurotelu ˙ Atlas: Slunce českého Internetu? ˙ CESNET se propojí s evropskou gigabitovou sítí GÉANT ˙ Ani CNN se nevyhnula neznalost zeměpisu ˙ Japonci rozjeli síť mobilů třetí generace ˙ Mapy virtuálních světů ˙ Autorská práva k telefonním číslům?

Redakce

8. 10. 2001 6:20
| 5

Portál jako open-source

O dalším zmrtvýchvstání portálu Uzdroje.cz se mluví už dlouho, koho by ale napadlo, že Computer Press ho spustí jako open-source, a ještě k tomu bez bannerů. Vývojáři na něm ještě pracují, přesto je jeho staronová verze k vidění na staré adrese www.uzdroje.cz. S oficiálním spuštěním se počítá někdy kolem Invexu --- tedy v polovině října.

Markéta Kaclová

21. 9. 2001 6:30

Miss --- nová šance pro mutanty

Aféry kolem virtuálních dívek se pořadatelům Miss Internet určitě příliš nezamlouvaly. Jan Fikáček však brání své krásky stůj co stůj, a tak tu máme speciální soutěž pro mutanty --- Miss Fantazie. Zatímco dosud to virtuálním děvám vždycky spočítalo finále, od nynějška mohou mutanti po nasbírání hlasů v hlavní soutěži elegantně přejít do vlastní soutěže.

Jan Fikáček

20. 9. 2001 6:25

GRID jako předchůdce Matrixu?

GRID se dostává už i do mainstreamových médií. V uplynulém měsíci (možná i vinou okurkové sezóny) otiskly články o GRIDu v Euro a MF DNES. Výsledkem obou dvou článků bylo nekritické nadšení, že GRID znamená jakýsi další stupeň Internetu. To je ovšem hodně nadšená představa, možná ponoukaná marketingem firem, které se touto oblastí živí.

Michal Krsek

18. 9. 2001 6:25
| 5

MSN.Atlas: Velké stěhování

Jeden z nejvýznamnějších českých internetových portálů -- MSN.Atlas -- zvedl kotvy a změnil poskytovatele, který připojuje jeho servery k Internetu, což se odrazilo i na funkčnosti služeb. V historii Atlasu je to již podruhé a tímto krokem se rovněž po třech letech znovu rozešel se svým největším konkurentem -- Seznamem.

Karel Chvalovský

1. 8. 2001 6:25

Zrychlujeme - 10 Gb/s v České republice má jméno GÉANT

Budování nové evropské vysokorychlostní akademické páteřní sítě s názvem GÉANT pokročilo - již je známa topologie a kapacity okruhů, které povedou napříč celou Evropou. Projekt zabezpečuje konsorcium DANTE a pro Českou republiku to znamená výrazné zrychlení, protože se z koncové pozice dostává do pozice tranzitní.

Michal Krsek

11. 7. 2001 6:25
| 8

Černobílý čtvrtek českých optických sítí

Minulý týden přichystal ve svém závěru poměrně zajímavou podívanou. Čtvrtek se stal doslova dnem optických sítí. Zatímco jedni slavili otevření svého nového EuroRingu, druzí bědovali nad ukradenými kabely. Škodolibí pozorovatelé dokonce spekulovali o tom, zda nejsou tyto události v nějaké bližší souvislosti. Jak to tedy bylo?

Karel Chvalovský

2. 7. 2001 8:00

Zahraniční konektivita českých ISP

Měsíc se sešel s měsícem a po více než půl roce znovu přinášíme přehled zahraniční konektivity jednotlivých českých ISP. Přibylo několik členů peeringového sdružení NIX.CZ a především došlo k částečnému přeskupení trhu s tranzitní konektivitou. Jak jsou tedy jednotliví poskytovatelé připojeni k Internetu?

Karel Chvalovský

20. 6. 2001 6:00

SIPVZ: Je B správně?

Jakým způsobem budou naše základní a střední školy připojovány do Internetu v rámci III. projektu realizace SIPVZ? Budou propojeny přes veřejný Internet, nebo přes privátní síť, představující uzavřený školní intranet? Budou si moci ponechat své stávající přípojky, nebo si budou muset pořídit přípojky nové?

Jiří Peterka

11. 6. 2001 5:55

DATAGRID

Projekt DATAGRID je v současné době největším evropským projektem, který se zabývá problematikou GRIDu a který financuje Evropská unie. Jeho primární motivací je zajistit prostředí pro ukládání, manipulaci a další zpracování dat, která bude nejpozději od roku 2005 produkovat Light Hadron Collider (LHC), budovaný v současné době v CERNu.

Luděk Matyska

26. 4. 2001 5:55

LUPAnet (2): Technologie a výběr

V předchozí části našeho (mini)seriálu jsme prošli celkovou koncepci sítě a dnes se podíváme, jak bychom jednotlivé komponenty řešili organizačně -- výběrová řízení; a technicky -- jaké krabice a jaké dráty. Je taková věc skutečně TAK složitá, jak nám prezentuje MŠMT, nebo jde jen o výmluvy?

Michal Krsek

29. 3. 2001 5:50

CESNET má nový web

Servery www.cesnet.cz a www.ten.cz byly sloučeny a předělány, oficiálním zdrojem se teď stal první z nich. Kromě spojení obou serverů doznaly stránky také podstatných grafických změn, informačně zatím k žádnému výraznému rozšíření nedošlo. Sdružení se tak definitivně vrací ke své značce CESNET, pod níž bude také vystupovat nová gigabitová síť, ta však dostala po vzoru své americké kolegině název CESNET2.

Karel Chvalovský

8. 3. 2001 21:16

Co přinesl výzkum v roce 2000?

Mezi jeden z nejvýznamnějších a současně nejambicióznějších českých vědeckých projektů patří bezesporu budování a provozování vědeckovýzkumné sítě TEN-155 CZ, vyjma tohoto je však součástí tohoto projektu také obsáhlý výzkum v řadě oblastí přímo s projektem spojených. Co nám tedy TEN-155 CZ přinesl v uplynulém roce?

Karel Chvalovský

26. 2. 2001 5:50

GRID aneb supersítě a superpočítače

Ve sci-fi románech se setkáme s tvrzením, že Síť = Počítač, tedy že připojením se na Síť získáme přístup k nejvýkonnějšímu distribuovanému superpočítačovému systému. Přestože skutečnost má do této vize daleko, již dnes se můžeme setkat s distribuovanými počítači a možná není daleko doba, kdy opravdu pojmy síť a superpočítač splynou.

Luděk Matyska

30. 1. 2001 7:45
| 7

UUNet mění svoji peeringovou politiku

Největší poskytovatel Internetu na světě přichází se vstupem do nového milénia se změnou své peeringové politky. Po sedmi letech se budou moci první poskytovatelé s touto sítí propojit bez jakýchkoliv poplatků. Jde sice o změnu bez nadsázky revoluční, nabídka je však určena pouze opravdovým "kolosům".

Karel Chvalovský

16. 1. 2001 7:41
| 3

Gigabitová síť CESNET2

Česká akademická obec se má v roce 2001 nač těšit: chystá se nová vysokorychlostní síť CESNET2, jejíž páteřní linky budou mít kapacitu 2,5 Gb/s nebo i víc. Člověk už je tím kolotočem bitů a bajtů trochu otupen, takže mu nějaký gigabit sem nebo tam ani nepřijde, ale přesto: zkusme se zamyslet nad tím, co to vlastně znamená a co gigabitové komunikační technologie přinášejí.

Ladislav Lhotka

11. 1. 2001 5:59
| 9

Internet2

Internet2 je společný projekt téměř dvou stovek amerických univerzit. Cílem tohoto projektu je vytvořit pro pracoviště věnující se výzkumu a vyšším stupňům vzdělávání počítačovou síť využívající nejmodernější technologie a poskytující nové služby. Projekt má vytvořit architekturu pro příští generaci sítě Internet.

Sven Ubik

22. 12. 2000 7:38

Zpoplatňování Internetu v akademických sítích

V současnosti se pod vlivem různých e-* (nebo nověji m-*) nesmyslů zapomíná na fakt, že Internet vznikl na akademické půdě (pravda, za armádní peníze). Postupem času pak byla většina technologií či postupů převzata komerčním světem. Dá se tedy čekat, že i současný vývoj v těchto sítích bude kopírován jejich komerčními protějšky.

Michal Krsek

18. 12. 2000 5:50
| 2

Komplexní přehled cen nepočítaných pevných linek

Po půl roce opět přinášíme na Lupě cenový přehled nepočítaných pevný linek. Za tuto dobu došlo u řady poskytovatelů k výraznému zlevnění nabízených služeb. Jaké jsou tedy současné ceny u jednotlivých poskytovatelů a jak vypadá jejich srovnání? To jsou otázky, na které by měl pomoci odpovědět tento článek.

Karel Chvalovský

29. 11. 2000 8:33

Zahraniční konektivita českých ISP

Přibližně před půl rokem se na Lupě objevil článek obsahující seznam zahraniční konektivity jednotlivých českých ISP. Za tuto dobu se mnohé změnilo, přibylo několik nových členů sdružení NIX.CZ a také tranzitních operátorů. Řada českých ISP rovněž výrazně posílila kapacitu své zahraniční konektivity. Jaká je tedy současná situace?

Karel Chvalovský

14. 11. 2000 7:13
| 1

Kudy z Čech na Slovensko a opačně?

Bude tomu již osm let, co se tehdejší Československo rozpadlo na Českou a Slovenskou republiku. Následovalo časové období charakteristické rozdělováním federálního majetku, institucí, organizací. Nejinak tomu bylo v oblasti Internetu, rozdělila se také páteřní síť FESNET. Jak tedy vypadá internetové propojení obou zemí dnes?

Karel Chvalovský

31. 10. 2000 7:09
| 3

Optické síťování - budoucnost Internetu?

Podíváme-li se dnes na v současnosti nejočekávanější technologii pro poskytovatele páteřních sítí Internetu, pravděpodobně touto technologií bude optické síťování. Co však pojem "optické síťování" přesně znamená? Nefungují snad již nyní páteřní sítě na základě optiky? O co tedy vlasně jde?

Michal Krsek

23. 10. 2000 7:18
| 2

Bude M.I.A. vysílat po Internetu?

V pátek zasáhlo český mediální trh tiskové prohlášení společnosti M.I.A., popírající přípravu projektu internetového vysílání pod hlavičkou této společnosti. Vznikne na českém Internetu nová televize? Kdo bude jejím provozovatelem? A jak se vůbec nyní žije internetovým televizím v České republice?

Michal Krsek

29. 8. 2000 8:09

Geneze NIX.CZ

Již delší dobu nebylo slyšet o fungování pražského peeringového centra NIX.CZ, tedy centra pro vzájemné propojení sítí lokálních operátorů. Konstatování této skutečnosti je pro provozovatele NIX.CZ velmi příjemné, protože publicita obvykle značí problémy. Jak však NIX.CZ v současné době pracuje?

Michal Krsek

10. 8. 2000 8:41
| 2

Jak funguje trh Internetu (20): Životní cyklus ISP

V dnešní, poslední části probereme klasický životní cyklus života běžného ISP. Tak jako každý, mají i vlastníci ISP nějaký podnikatelský záměr, který může jednak směřovat k dlouhodobému vybudování společnosti a jednak k finálnímu prodeji ISP kapitálově silnému zájemci. Zatímco první model je popsán v mnoha učebnicích klasické ekonomie, pro naše účely je zajímavější model druhý, model jednorázového získání peněz v budoucnu. Píše Michal Krsek.

Michal Krsek

31. 7. 2000 11:15

Jak funguje trh Internetu (18): Kešování obsahu II. - reálie

Kešování (caching) obsahu je metoda, která na základě požadavku na konkrétní data dokáže vzít jejich kopii, umístěnou na místě s lepší dostupností. O technologii kešování obsahu jsme psali v minulém díle seriálu Jak funguje trh Internetu, nyní se Michal Krsek věnuje jednotlivým kešovacím systémům.

Michal Krsek

11. 7. 2000 8:18

Jak funguje trh Internetu (15): Konektivita - kdo a kolik

V minulém článku autor neprozřetelně slíbil seznam konektivity, kterou jednotliví ISP v ČR disponují. Kupodivu stránky většiny ISP tyto skutečnosti celkem dovedně skrývají - je relevantní otázkou, zda je již Český Internet tak daleko, aby ke spokojenosti zákazníka stačilo napsat "konektivita dostatečná" -, proto je u každého ISP uveden zdroj, ze kterého autor čerpal. Jednou ze součástí článku je i seznam stránek, které se zahraniční konektivitou našich ISP zabývají.

Michal Krsek

12. 6. 2000 9:36

Jak funguje trh Internetu (12.): Broadband přístup - strategie

V uplynulých dílech jsme probrali technické a peněžní aspekty poskytování širokopásmového přístupu. Nicméně, pokud nevstupujete na trh jako úplně nový poskytovatel, budete se muset vyrovnat předevím s dopadem na vaše zákazníky. Ve svém seriálu pokračuje Michal Krsek.

Michal Krsek

23. 5. 2000 8:10