Hlavní navigace

Tiscali kupuje německou Nextru

Apetit italského poskytovatele internetového připojení a hlasových služeb Tiscali je skutečně obdivuhodný. Nejprve pohltil World Online a pak následovala šňůra větších či menších akvizic po celé Evropě. V pátek byla oznámena koupě Nextra Germany. Že by si Tiscali brousil zuby na celou síť Telenoru?

Doba čtení: 3 minuty

Statistiky sítě GÉANT

Na stránce GÉANT’s weathermap je možné vidět statistiky zatížení této sítě. Podobné statistiky poskytují například také sítě Internet2 nebo CESNET2.

10. 12. 2001 17:25
Doba čtení: do minuty

CESNET zvládne 30 Mb/s na 21Mb/s lince

Zajímavý úkaz můžete sledovat na grafu vytížení páteřních linek CESNETu již od dnešní deváté hodiny ranní. Linka Ten-155 do Frankfurtu nad Mohanem, která je omezena na 21 Mb/s vykazuje stálé zatížení 30 Mb/s. (PNG)

29. 10. 2001 14:01
Doba čtení: do minuty

Evropské akademické sítě

Sdružení TERENA, které sdružuje evropské akademické sítě, uspořádalo v červnu letošního roku průzkum jejich aktuálního stavu. Cílem bylo zmapovat současnou situaci a postupně i sledovat trendy, protože TERENA má v plánu provádět jej opakovaně. Podívejme se, jaké byly letošní publikované výsledky.

Doba čtení: 5 minut

readme.txt: Britský telekom není spolehlivý

Ztraceni v Albánii - Vyhláška k elektronickému podpisu je hotova - Pražské kryty CO jsou online - CESNET2 oficiálně spuštěn - Neschovávejte drogy do ponožek - British Telecom stáhnul reklamu na spolehlivost - CNN opět po deseti letech přenáší válku v přímém přenosu - Microsoft je definitivně vinen.

15. 10. 2001 6:20
Doba čtení: 2 minuty

Contactel: Bez kontaktu

Až pět dnů bez přístupu k Internetu byli někteří zákazníci Contactelu -- jednalo se o důsledek probíhající integrace internetových platforem původního Cesnetu a nynějšího Contactelu, která se týkala kupříkladu majitelů historické služby Cesnet Access Basic. A jak už to bývá, neobešla se bez komplikací.

Doba čtení: 4 minuty

CESNET2 oficiálně spuštěn

3. října proběhlo v pražské Betlémské kapli slavnostní shromáždění, na kterém sdružení CESNET oficiálně ohlásilo zahájení provozu nové akademické sítě České republiky s názvem CESNET2. Její klíčovou charakteristikou je kompletní gigabitová páteř - do všech velkých uzlů vedou okruhy 2,5 Gb/s.

Doba čtení: 2 minuty

readme.txt: Zákazníci jsou rozladěni licencemi Microsoftu

Promluvili "znalci" internetové žurnalistiky ˙ Telecom jedná o nižší kupní ceně Eurotelu ˙ Atlas: Slunce českého Internetu? ˙ CESNET se propojí s evropskou gigabitovou sítí GÉANT ˙ Ani CNN se nevyhnula neznalost zeměpisu ˙ Japonci rozjeli síť mobilů třetí generace ˙ Mapy virtuálních světů ˙ Autorská práva k telefonním číslům?

8. 10. 2001 6:20
Doba čtení: 4 minuty

Portál jako open-source

O dalším zmrtvýchvstání portálu Uzdroje.cz se mluví už dlouho, koho by ale napadlo, že Computer Press ho spustí jako open-source, a ještě k tomu bez bannerů. Vývojáři na něm ještě pracují, přesto je jeho staronová verze k vidění na staré adrese www.uzdroje.cz. S oficiálním spuštěním se počítá někdy kolem Invexu --- tedy v polovině října.

Doba čtení: 5 minut

Miss --- nová šance pro mutanty

Aféry kolem virtuálních dívek se pořadatelům Miss Internet určitě příliš nezamlouvaly. Jan Fikáček však brání své krásky stůj co stůj, a tak tu máme speciální soutěž pro mutanty --- Miss Fantazie. Zatímco dosud to virtuálním děvám vždycky spočítalo finále, od nynějška mohou mutanti po nasbírání hlasů v hlavní soutěži elegantně přejít do vlastní soutěže.

Doba čtení: 8 minut

GRID jako předchůdce Matrixu?

GRID se dostává už i do mainstreamových médií. V uplynulém měsíci (možná i vinou okurkové sezóny) otiskly články o GRIDu v Euro a MF DNES. Výsledkem obou dvou článků bylo nekritické nadšení, že GRID znamená jakýsi další stupeň Internetu. To je ovšem hodně nadšená představa, možná ponoukaná marketingem firem, které se touto oblastí živí.

Doba čtení: 3 minuty

MSN.Atlas: Velké stěhování

Jeden z nejvýznamnějších českých internetových portálů -- MSN.Atlas -- zvedl kotvy a změnil poskytovatele, který připojuje jeho servery k Internetu, což se odrazilo i na funkčnosti služeb. V historii Atlasu je to již podruhé a tímto krokem se rovněž po třech letech znovu rozešel se svým největším konkurentem -- Seznamem.

Doba čtení: 4 minuty

Zrychlujeme - 10 Gb/s v České republice má jméno GÉANT

Budování nové evropské vysokorychlostní akademické páteřní sítě s názvem GÉANT pokročilo - již je známa topologie a kapacity okruhů, které povedou napříč celou Evropou. Projekt zabezpečuje konsorcium DANTE a pro Českou republiku to znamená výrazné zrychlení, protože se z koncové pozice dostává do pozice tranzitní.

Doba čtení: 3 minuty

Černobílý čtvrtek českých optických sítí

Minulý týden přichystal ve svém závěru poměrně zajímavou podívanou. Čtvrtek se stal doslova dnem optických sítí. Zatímco jedni slavili otevření svého nového EuroRingu, druzí bědovali nad ukradenými kabely. Škodolibí pozorovatelé dokonce spekulovali o tom, zda nejsou tyto události v nějaké bližší souvislosti. Jak to tedy bylo?

Doba čtení: 6 minut

Zahraniční konektivita českých ISP

Měsíc se sešel s měsícem a po více než půl roce znovu přinášíme přehled zahraniční konektivity jednotlivých českých ISP. Přibylo několik členů peeringového sdružení NIX.CZ a především došlo k částečnému přeskupení trhu s tranzitní konektivitou. Jak jsou tedy jednotliví poskytovatelé připojeni k Internetu?

Doba čtení: 2 minuty

SIPVZ: Je B správně?

Jakým způsobem budou naše základní a střední školy připojovány do Internetu v rámci III. projektu realizace SIPVZ? Budou propojeny přes veřejný Internet, nebo přes privátní síť, představující uzavřený školní intranet? Budou si moci ponechat své stávající přípojky, nebo si budou muset pořídit přípojky nové?

Doba čtení: 10 minut

DATAGRID

Projekt DATAGRID je v současné době největším evropským projektem, který se zabývá problematikou GRIDu a který financuje Evropská unie. Jeho primární motivací je zajistit prostředí pro ukládání, manipulaci a další zpracování dat, která bude nejpozději od roku 2005 produkovat Light Hadron Collider (LHC), budovaný v současné době v CERNu.

26. 4. 2001 5:55
Doba čtení: 6 minut

LUPAnet (2): Technologie a výběr

V předchozí části našeho (mini)seriálu jsme prošli celkovou koncepci sítě a dnes se podíváme, jak bychom jednotlivé komponenty řešili organizačně -- výběrová řízení; a technicky -- jaké krabice a jaké dráty. Je taková věc skutečně TAK složitá, jak nám prezentuje MŠMT, nebo jde jen o výmluvy?

Doba čtení: 5 minut

CESNET má nový web

Servery www.cesnet.cz a www.ten.cz byly sloučeny a předělány, oficiálním zdrojem se teď stal první z nich. Kromě spojení obou serverů doznaly stránky také podstatných grafických změn, informačně zatím k žádnému výraznému rozšíření nedošlo. Sdružení se tak definitivně vrací ke své značce CESNET, pod níž bude také vystupovat nová gigabitová síť, ta však dostala po vzoru své americké kolegině název CESNET2.

8. 3. 2001 21:16
Doba čtení: do minuty

Co přinesl výzkum v roce 2000?

Mezi jeden z nejvýznamnějších a současně nejambicióznějších českých vědeckých projektů patří bezesporu budování a provozování vědeckovýzkumné sítě TEN-155 CZ, vyjma tohoto je však součástí tohoto projektu také obsáhlý výzkum v řadě oblastí přímo s projektem spojených. Co nám tedy TEN-155 CZ přinesl v uplynulém roce?

26. 2. 2001 5:50
Doba čtení: 7 minut

GRID aneb supersítě a superpočítače

Ve sci-fi románech se setkáme s tvrzením, že Síť = Počítač, tedy že připojením se na Síť získáme přístup k nejvýkonnějšímu distribuovanému superpočítačovému systému. Přestože skutečnost má do této vize daleko, již dnes se můžeme setkat s distribuovanými počítači a možná není daleko doba, kdy opravdu pojmy síť a superpočítač splynou.

Doba čtení: 6 minut

UUNet mění svoji peeringovou politiku

Největší poskytovatel Internetu na světě přichází se vstupem do nového milénia se změnou své peeringové politky. Po sedmi letech se budou moci první poskytovatelé s touto sítí propojit bez jakýchkoliv poplatků. Jde sice o změnu bez nadsázky revoluční, nabídka je však určena pouze opravdovým "kolosům".

Doba čtení: 4 minuty

Gigabitová síť CESNET2

Česká akademická obec se má v roce 2001 nač těšit: chystá se nová vysokorychlostní síť CESNET2, jejíž páteřní linky budou mít kapacitu 2,5 Gb/s nebo i víc. Člověk už je tím kolotočem bitů a bajtů trochu otupen, takže mu nějaký gigabit sem nebo tam ani nepřijde, ale přesto: zkusme se zamyslet nad tím, co to vlastně znamená a co gigabitové komunikační technologie přinášejí.

Doba čtení: 6 minut

Internet2

Internet2 je společný projekt téměř dvou stovek amerických univerzit. Cílem tohoto projektu je vytvořit pro pracoviště věnující se výzkumu a vyšším stupňům vzdělávání počítačovou síť využívající nejmodernější technologie a poskytující nové služby. Projekt má vytvořit architekturu pro příští generaci sítě Internet.

22. 12. 2000 7:38
Doba čtení: 3 minuty

Zpoplatňování Internetu v akademických sítích

V současnosti se pod vlivem různých e-* (nebo nověji m-*) nesmyslů zapomíná na fakt, že Internet vznikl na akademické půdě (pravda, za armádní peníze). Postupem času pak byla většina technologií či postupů převzata komerčním světem. Dá se tedy čekat, že i současný vývoj v těchto sítích bude kopírován jejich komerčními protějšky.

Doba čtení: 3 minuty

Komplexní přehled cen nepočítaných pevných linek

Po půl roce opět přinášíme na Lupě cenový přehled nepočítaných pevný linek. Za tuto dobu došlo u řady poskytovatelů k výraznému zlevnění nabízených služeb. Jaké jsou tedy současné ceny u jednotlivých poskytovatelů a jak vypadá jejich srovnání? To jsou otázky, na které by měl pomoci odpovědět tento článek.

Doba čtení: 6 minut

Zahraniční konektivita českých ISP

Přibližně před půl rokem se na Lupě objevil článek obsahující seznam zahraniční konektivity jednotlivých českých ISP. Za tuto dobu se mnohé změnilo, přibylo několik nových členů sdružení NIX.CZ a také tranzitních operátorů. Řada českých ISP rovněž výrazně posílila kapacitu své zahraniční konektivity. Jaká je tedy současná situace?

Doba čtení: 3 minuty

Kudy z Čech na Slovensko a opačně?

Bude tomu již osm let, co se tehdejší Československo rozpadlo na Českou a Slovenskou republiku. Následovalo časové období charakteristické rozdělováním federálního majetku, institucí, organizací. Nejinak tomu bylo v oblasti Internetu, rozdělila se také páteřní síť FESNET. Jak tedy vypadá internetové propojení obou zemí dnes?

Doba čtení: 4 minuty

Optické síťování - budoucnost Internetu?

Podíváme-li se dnes na v současnosti nejočekávanější technologii pro poskytovatele páteřních sítí Internetu, pravděpodobně touto technologií bude optické síťování. Co však pojem "optické síťování" přesně znamená? Nefungují snad již nyní páteřní sítě na základě optiky? O co tedy vlasně jde?

Doba čtení: 3 minuty

Bude M.I.A. vysílat po Internetu?

V pátek zasáhlo český mediální trh tiskové prohlášení společnosti M.I.A., popírající přípravu projektu internetového vysílání pod hlavičkou této společnosti. Vznikne na českém Internetu nová televize? Kdo bude jejím provozovatelem? A jak se vůbec nyní žije internetovým televizím v České republice?

Doba čtení: 4 minuty