Hlavní navigace

Jak vypadá žebříček největších ISP?

29. 3. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Taylor Nelson Sofres Interactive, která je známá především jako dvorní auditor českého Internetu, přivedla před časem na svět službu iDot. Jejím primárním účelem je opět měření návštěvnosti, umožňuje však získávat i další zajímavé údaje. Jedním z nich může být informace o velikosti jednotlivých poskytovatelů připojení - kdo se tedy dostal do první dvacítky?

Pro správné pochopení žebříčku je nejprve nutne ve stručnosti popsat fungování iDotu. V kostce řečeno, jedná se o klasické měření návštěvnosti na bázi neviditelného obrázku, který provozovatel serveru umístí na své stránky; pokud si tedy odmyslíme nejrůznější „kudrlinky“ navíc, jde o obdobu již dlouho existujícího Navrcholu či Toplistu. Díky tomuto obrázku, který se – samozřejmě s předáním příslušného parametru – zavolá při každém přístupu libovolného uživatele na stránky, má TNSI poměrně ucelený přehled o návštěvnících českého Internetu. Je samozřejmě nutné říci, že iDot zdaleka není všude, počet zapojených serverů nepřekračuje ani stovku, zastoupeny jsou však v podstatě všechny velké servery (3 hlavní portály, rodina iDnes apod.).

TNSI tvoří z nasbíraných dat celou řadu zajímavých statistik a jedna z nich, která byla zveřejněna tento týden, se týká podílu jednotlivých poskytovatelů připojení. Metodika tohoto zjišťování sice není k dispozici – což je u této společnosti v podstatě zvykem :-) – dá se však zhruba odhadnout, jakým způsobem k němu dochází. Díky iDotu má TNSI k dispozici údaje o unikátních návštěvnících (přesněji unikátních prohlížečích) v českém Internetu a jejich IP adresy. Ty je možné analyzovat s použitím údajů z databáze RIPE a rozdělit je podle jednotlivých poskytovatelů připojení. K sestavení žebříčku podle počtu uživatelů je odtud už jen krůček.

A jak to tedy vypadá na předních místech? Zřejmě nikoho nepřekvapí prvenství Internet OnLine, z jejíž sítě se v únoru připojovalo něco přes 285 tisíc unikátních uživatelů. Také další místa patří poskytovatelům, kteří nabízejí připojení k Internetu zadarmo, čímž na dial-upu získávají značný počet koncových uživatelů: v rychlém sledu jde o Jet2Web, Tiscali a Contactel. Celkové pořadí na prvních deseti místech je tedy následující:

Pořadí Poskytovatel Unique visitors
1. Jet2Web 386 092
2. Internet OnLine 358 762
3. Tiscali 228 959
4. Contactel 198 971
5. CESNET – akademická síť 165 567
6. GTS Czech 122 643
7. KPNQwest 93 054
8. NEXTRA Czech Republic 73 540
9. EUROWEB 29 597
10. DattelKabel 24 323

Originální tabulka TNSI ve formátu PDF je k dispozici na tomto místě, ve výše uvedené tabulce jsem oproti ní provedl několik úprav. Především se jedná o to, že výsledky jednotlivých poskytovatelů jsou v originálním přehledu ve dvou případech rozděleny do dvou oddělených řádků s odlišným názvem sítě – např. CZECH ON LINE a VIDEO ON LINE nebo SPT TELECOM – IOL a SPT TELECOM – NEXTEL. V praxi však toto rozlišování nemá valného smyslu. Sečtení čísel za obě sítě však svůj význam má – obě společnosti se totiž vymění na prvních místech. Zatímco z původní tabulky lze usuzovat na prvenství IOL, po sečtení je zřejmé, že náskok Jet2Webu v Internetu zadarmo přeci jen stále trvá.

Výsledky jednotlivých poskytovatelů se jen obtížně komentují bez znalosti konkrétní metodiky jejich stanovení, přesto se podělím o pár postřehů, které mne zaujaly. Především je to velký odstup mezi druhým a třetím místem – všichni čtyři poskytovatelé v čele tabulky nabízejí Internet zadarmo, první dva však mají výrazně větší počet uživatelů. Ztrátu Tiscali si osobně vysvětluji relativně slabší pozicí v oblasti pevného připojení oproti IOL a Jet2Webu – v oblasti dial-upu jsou podle našich studií síly poměrně vyrovnané a ostatně i předchozí průzkumy TNSI tvořené jinou metodou dávaly Tiscali dokonce na první místo. Naopak Contactel, který je za Tiscali v těsném závěsu, je v čistém dial-upu jednoznačně nejmenším z vedoucí čtyřky, výrazně mu však pomáhá velmi silná pozice v segmentu pevného připojení, kterou získal především díky převzetí komerční sítě CESNETu.

Čísla, která z iDotu vycházejí jsou nepochybně zajímavá, přestože z nich nevyplývá nic příliš konkrétního. K tomu, aby získala větší vypovídací hodnotu, by bylo potřeba provést rozdělení na dial-up a pevné připojení, což je technicky proveditelné, ovšem s nemalým úsilím. Uvidíme, zda se do toho TNSI pustí.

ebf - tip do článku - debata


Oprava čísel

Při úpravách tabulky jsem se dopustil nepříjemné nepřesnosti, která spočívá v prostém sečtení údajů u IOL a VOL. Ve zprávě TNSI byly sice tyto společnosti rozděleny do dvou sítí a u každé z nich uveden počet unikátních uživatelů, obě skupiny lidí však mají určitý průnik – při prostém součtu jsou pak tito uživatelé započítáni dvakrát.

TNSI během pátku zveřejnila dvě revizní zprávy a provedla autoritativní součet se zohledněním průniků. Výsledkem je 296.751 uživatelů u Jet2Web a 293.670 uživatelů u Internet OnLine. Pořadí na prvních místech tedy zůstává stejné jako v tabulce uvedené v článku a opačné než v původní zprávě TNSI, rozdíl mezi oběma společnostmi je však minimální.

Za vlastní chybu při práci s čísly se čtenářům, TNSI i všem uvedeným společnostem omlouvám.
(Marek Antoš, 30.3.2002, 18:00)

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).