Hlavní navigace

INET2002 -- měříme Internet

Zprávy z druhého dne výroční konference The Internet Society se týkají možností měření Internetu. V českém Internetu se velmi často diskutuje o nejrůznějších číslech, jako jsou počty uživatelů, stránek, provozu či peněz, a mnohdy se pochybuje o metodice jejich získávání. Může být možná jistým překvapením, že ve světě jsou na tom stejně.

Michal Krsek

21. 6. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

Profily tranzitních operátorů -- GlobalTel

GlobalTel patří k nejmladším operátorům na českém trhu -- svoji tranzitní síť provozuje v České republice od 1.1.2001. Vyjma toho nabízí rovněž prodej vlnové délky nebo terminaci hlasových služeb. Charakteristikou se však od předchozích společností v seriálu liší -- i proto je zajímavé se na jeho aktivity podívat podrobněji.

Michal Krsek

30. 5. 2002 6:25
Doba čtení: 2 minuty

Teleglobe CZ: Sieť viery pravé

V poslední době společnost Teleglobe CZ uzavírala doslova jeden kontrakt za druhým. CESNET, TransgasNet, UPC a další. Česká pobočka byla v provozním zisku a s návratností investic se počítalo do prvního čtvrtletí roku 2003. Ani to ji však při potížích mateřské firmy BCE Teleglobe nezachránilo před zrušením.

Mirek Zeman

29. 5. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

BELCOM '02: jaký je eLearning v Čechách?

Na akademické půdě eLearning zatím spíše začíná a usiluje o podporu i oficiální uznání. V některých firmách, kde si spočítali jeho přínos, jsou již dále (například v Českém Telecomu). Největší projekty eLearningu jsou však teprve na obzoru a týkají se spíše celoživotního vzdělávání, veřejné správy a nižšího školství.

Jiří Peterka

29. 5. 2002 6:25
Doba čtení: 6 minut

Přednáška Linux vs. Windows

Od 14:00 probíhá v aule Univerzity Karlovy v Praze disputace na téma „Linux nebo Windows v prostředí VŠ“. Podrobné informace a program semináře najdete na serveru Incubator. Přímý přenos akce najdete na těchto stránkách – a tamtéž se nachází záznam přenosu (MK).

Michal Jiránek

14. 5. 2002 13:50
Doba čtení: do minuty

Windows vs. Linux

V pondělí 13.5. se od 14:00 koná v Modré posluchárně UK disputace na téma Windows vs. Linux. Bližší informace jsou k nalezení na příslušném webu. Z disputace bude realizován přímý přenos ve formátu Real Video.

Michal Krsek

10. 5. 2002 11:34
Doba čtení: do minuty

Komerční server v akademické síti aneb Jak vzniká fáma

"V akademické síti (CESNET) je umístěn komerční server download.microsoft.com, což je podle pravidel provozování akademické sítě nepřípustné. Chtělo by to o tom něco napsat." Tak zněl komentář od bdělého strážce veřejných mravů pod jedním z článků. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Andrej Čírtek

3. 5. 2002 6:25
Doba čtení: 3 minuty

Profily tranzitních operátorů -- Teleglobe

Dnešní profil je věnován síti firmy Teleglobe, která je jedním z původních pěti Tier-1 operátorů -- tj. těch, kteří byli považováni za provozovatele páteřních sítí Internetu. Přestože se dnes toto rozdělení nepoužívá, stále můžeme Teleglobe charakterizovat jako globálního operátora s působností na všech kontinentech.

Michal Krsek

3. 5. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

Další přenos OLS

Zítra, 25.4. 2002 se od 17:00 uskuteční další z Ostravských linuxových seminářů. Tentokrát budou přednášky z oblasti virtual memory managementu – Martin Očkaják a systém Netsaint – Martin Povolný. Akce bude samozřejmě přenášena do Internetu.

Michal Krsek

24. 4. 2002 18:05
Doba čtení: do minuty

readme.txt: Březina chce získat místo v Telecomu

Budeme konečně platit účty přes Internet? ˙ Doma využívá počítač 40 procent Čechů, internet 21 procent ˙ Error 404 -- měřit či neměřit? Toť otázka. ˙ Kolik uživatelů mají poskytovatelé Internetu? ˙ Telefonní hovory až o 30 % levněji ˙ Březina: část projektu Internet do škol musí zaplatit i zřizovatelé.

Redakce

22. 4. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

TOP 20 ISP

Zpráva o českých ISP za měsíc březen 2002, kterou vydalo TNSI 15.4., bude potřebovat revizi. Příslušnost IP adres je vzata z databáze RIPE, nicmnéně někteří ISP (například CESNET) mají adresy přidělené Internicem.

Michal Krsek

21. 4. 2002 19:07
Doba čtení: do minuty

readme.txt: Síť Sloane Park měla problémy

Třetím do hry o Telecom jsou Dánové ˙ Rada pro vysílání nabádá k diskusi o regulaci Internetu ˙ Pragonet T-Systems zahajuje ˙ ÚOOÚ udělil první akreditaci ˙ Aliatel ukončil výstavbu vrstvy páteřní sítě založené na DWDM ˙ Nový vysílač v Brně uvedla do provozu TELE2 ˙ Telecom vyčíslil náklady na volbu operátora.

Redakce

8. 4. 2002 6:20
Doba čtení: 4 minuty

Jak vypadá žebříček největších ISP?

Společnost Taylor Nelson Sofres Interactive, která je známá především jako dvorní auditor českého Internetu, přivedla před časem na svět službu iDot. Jejím primárním účelem je opět měření návštěvnosti, umožňuje však získávat i další zajímavé údaje. Jedním z nich může být informace o velikosti jednotlivých poskytovatelů připojení - kdo se tedy dostal do první dvacítky?

Marek Antoš

29. 3. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Seznam balí kufry u Equantu a míří k Transgasnetu

Seznam byl dlouholetým loajálním a také spokojeným zákazníkem Equantu (dříve Global One). Nicméně Contactel, který Equant v České republice nově zastupuje, zřejmě o svého posledního velkého poskytovatele obsahu brzy přijde, protože ten se chystá přesunout svých 80 Mb/s k Transgasnetu. Partnerství to však bude spíše staronové.

Mirek Zeman

21. 3. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

readme.txt: Krachující Shop.cz má nového majitele

CESNET připojil svou síť k NIX.CZ okruhem o kapacitě 1 Gb/s ˙ Česká pošta začala nabízet odesílání zásilek v elektronické podobě ˙ Informační kiosky slouží veřejnosti v pražských objektech ministerstva vnitra ˙ Ústavní soud zčásti vyhověl Mironetu ˙ Český Telecom chtějí tři konsorcia.

Mirek Zeman

18. 3. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

readme.txt: Plagiát roku -- www.ceskylev.cz

Paegas odmítl stáhnout reklamu proti pevným linkám ˙ Teleglobe poskytne internetové připojení sdružení Cesnet ˙ Contactelu došla trpělivost a hrozí žalobou na ČTÚ ˙ Česká verze internetového magazínu inZine ukončila svůj provoz ˙ CZ.NIC měl technické problémy ˙ Březen, na Internet vlezem.

Redakce

4. 3. 2002 6:20
Doba čtení: 4 minuty

Deset let Internetu na videu

CESNET nabízí záznam z akce 10 let Internetu ve streamovaném videu (RealOne). Pro přehrání potřebujete přenosovou kapacitu alespoň 384 kb/s. (CESNET)

Martin Kopta

25. 2. 2002 14:19
Doba čtení: do minuty

Z poslední míle je míle první

Na oslavě "10 let Internetu v ČR" zaznělo kromě rekapitulace událostí v posledních 10 letech několik zajímavých informací směřovaných do budoucnosti. Kromě obecně známých věcí, ke kterým patří propojení ledničky s osobní váhou nebo meziplanetární Internet, byla zmíněna důležitost poslední míle pro další rozvoj Internetu.

Michal Krsek

25. 2. 2002 6:20
Doba čtení: 3 minuty

Milníky internetového desetiletí

Ve středu 13.2.2002 uplynulo přesně 10 let od slavnostního připojení tehdejšího Československa k Internetu. Od té doby se toho na českém Internetu odehrálo skutečně hodně, ale které události byly nejvýznamnější? Které nejvíce ovlivnily další vývoj Internetu v České republice? Zde je malý pokus o rekapitulaci.

Jiří Peterka

15. 2. 2002 6:25
Doba čtení: 10 minut

Domácímu Internetu je deset

Člověku se tomu ani nechce věřit, ale je to tak. Před pouhými deseti lety celosvětová počítačová síť Internet oficiálně dorazila i na území České republiky. Deset let ovšem není nijak extrémně dlouhá doba a když se podíváte, jakou cestu v jejím průběhu urazil, až se zatají dech. Stručně řečeno: dnes budu sentimentální.

Pavel Satrapa

14. 2. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Netcast 10 let Internetu v ČR

Uvedená akce (začíná 13.2.2002 v 10:00) bude streamována po Internetu prostřednictvím sítě CESNET2. Bližší informace na WWW serveru CESNETu.

Michal Krsek

13. 2. 2002 7:13
Doba čtení: do minuty

Měl by Zajíček dostat Zavináč in memoriam?

Minulý týden byly zveřejněny nominace letošního ročníku Českého Zavináče, kterým jsme na Lupě věnovali obsáhlý komentář. Musím přiznat, že mne osobně nejvíce zaujalo jméno Ladislava Zajíčka, který byl navržen na cenu pro nejlepšího internetového žurnalistu. Jeho šance na vítězství jsou značné - a to mne nutí k malému zamyšlení.

Marek Antoš

11. 2. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Deset let Internetu v ČR

Slavnostní setkání při příležitosti 10. výročí zahájení provozu počítačové sítě Internet v České republice se koná ve středu 13. února 2002 od 10 hodin v Modré posluchárně v areálu Karolina. Pořádá CESNET. (Program)

Martin Kopta

30. 1. 2002 17:01
Doba čtení: do minuty

Mají cache servery odzvoněno?

V dnešní době stále se zrychlujícího a zlevňujícího Internetu vyhlíží cache servery možná jako jistý přežitek, existuje však nezanedbatelná skupina uživatelů, která jejich služeb méně či více dobrovolně využívá. Mají tedy cache servery možnost přežít nástup gigabitové doby, nebo je čeká postupná likvidace?

Karel Chvalovský

28. 1. 2002 6:30
Doba čtení: 4 minuty

Infrastruktura pro přenosy videa

Jednou z aplikací, která má přinést zájem běžných uživatelů o vysokorychlostní Internet, jsou bezesporu přenosy videa IP sítí. Čím to, že dnes až na několik globálních hráčů není o aplikacích tolik slyšet? A přitom vlastní provoz toho zas nechce tolik.

Michal Krsek

22. 1. 2002 6:20
Doba čtení: 4 minuty

Změny na páteřní síti Internet2

Vývoj v komunikačních sítích jde nezadržitelně kupředu, takže nepřekvapí, že i alternativní síť ke stávajícímu Internetu -- Internet2 -- se rychle mění a vyvíjí. Internet2 je stále výraznější platformou pro experimenty v oblasti komunikačních technologií, aplikací a funkčnosti rozsáhlého a mimořádně rychlého Internetu.

Rita Pužmanová

21. 1. 2002 6:25
Doba čtení: 3 minuty

6NET

Před koncem roku jsme se na Lupě v článku "IPv6 na sklonku roku" zmiňovali o dvou významných evropských projektech zaměřených na IP verze 6 (6NET a Euro6IX). O prvním z nich jsou nyní k dispozici podrobnější informace, takže se vám jej pokusím přiblížit. Jak již bylo řečeno, je tento projekt značně akademický.

Pavel Satrapa

17. 1. 2002 6:20
Doba čtení: 2 minuty

Má mít seriózní ISP veřejný ceník?

S přibývající penetrací Internetu a zvětšujícím se počtem ISP se rozmohl nešvar, který se citelně dotýká transparentnosti českého internetového prostředí. Je jím nezveřejňování ceníků (na webu). Klienti jsou odkazováni na "obchodní oddělení" či "oddělení prodeje", bez možnosti na začátku optimalizovat svůj výběr.

Michal Krsek

3. 1. 2002 6:30
Doba čtení: 3 minuty

Tiscali kupuje německou Nextru

Apetit italského poskytovatele internetového připojení a hlasových služeb Tiscali je skutečně obdivuhodný. Nejprve pohltil World Online a pak následovala šňůra větších či menších akvizic po celé Evropě. V pátek byla oznámena koupě Nextra Germany. Že by si Tiscali brousil zuby na celou síť Telenoru?

Mirek Zeman

17. 12. 2001 6:20
Doba čtení: 3 minuty

Statistiky sítě GÉANT

Na stránce GÉANT’s weathermap je možné vidět statistiky zatížení této sítě. Podobné statistiky poskytují například také sítě Internet2 nebo CESNET2.

Michal Krsek

10. 12. 2001 17:25
Doba čtení: do minuty