Hlavní navigace

Historie českého Internetu III.

Patrick Zandl

Evropa počátkem devadesátých let počala přikládat Internetu stále větší váhu nejenom ve sféře komerční, ale i v prostředí univerzitním, akademickém. Poté, co USA začaly v roce 1992 s budováním vyhrazené vysokorychlostní páteřní sítě určené pro univerzity a výzkumné ústavy, přišla s dvouletým zpožděním s podobnou myšlenkou i Evropa.

Už v roce 1994 se Česká republika zapojuje do projektu TEN-34 (Trans-European Network Interconnect at 34 Mbit/s), tedy do projektu, jehož cílem je vybudování panevropské páteřní sítě propojující univerzity a výzkumná střediska. Rychlost páteřní sítě měla dosahovat 34 Mbit/s a projekt vznikal pod koordinací neziskové společnosti DANTE (Delivering of Advanced Network To Europe).

V České republice byl projekt TEN-34 CZ schválen ministerstvem školství dne 3. října 1996 a řešitelem projektu se stal CESNET z.s.p.o. (zájmové sdružení právnických osob), zastupující všechny vysoké školy a Akademii věd ČR.

Opět je zvolena hvězdicová topologie a struktura TEN-34 CZ má v podstatě kopírovat stávající strukturu sítě CESNET – jen na novějších technologiích a vyšších rychlostech. Již od počátku byla páteř TEN-34 budována na technologii ATM.

Ještě do konce roku 1996 byl do provozu uveden první radioreléový okruh mezi Prahou a Brnem o rychlosti 34 Mbit/s, dodavatelem byly České Radiokomunikace. Centrální uzly v Praze a v Brně opět sloužily jako přípojné body pro další napojená města. Přes pražský uzel jsou napojena města České Budějovice, Hradec Králové, Liberec, Pardubice a Plzeň, brněnský uzel napojuje Ostravu a Olomouc.

Počátkem roku 1997 je výstavba TEN-34 CZ v tak pokročilém stádiu, že již může dojít k přepojování akademických a univerzitních pracovišť ze sítě CESNET na TEN-34, bylo ovšem potřeba vyřešit problém komerčního provozu. Síť CESNET totiž v té době již připojovala i komerční zákazníky, ale jejich připojení se neslučovalo s řádem TEN-34. Proto bylo rozhodnuto o striktním oddělení nekomerčního provozu do sítě TEN-34, zatímco komerční klienti zůstali na původní síti CESNET. Všechny sítě TEN-34 jsou součástí autonomního systému a mají i vlastní adresní prostor.

Tím došlo ke konečnému rozdělení CESNETu na komerční část pozůstavší coby CESNET a na akademickou část TEN-34. O důležitosti tohoto kroku se podrobně zmíníme již v části věnované komercializaci Internetu.

V únoru roku 1997 jsou uvedeny do provozu zahraniční linky, a to z Prahy do Mnichova a z Prahy do Stockholmu, každá o kapacitě 2 Mbit/s. Linky zajišťují připojení sítě TEN-34 CZ do Internetu skrze uzly EBONE. V srpnu je pak zřízen další mezinárodní datový okruh, tentokráte z Prahy do Frankfurtu, o kapacitě 34 Mbit/s (dodavatelem byl GlobalOne). Tím jest učiněno zadost požadavkům na členství v paneovropském TEN-34 a sdružení CESNET se stává jeho oficiálním členem.

V létě roku 1998 byla k TEN-34 CZ připojena další města. K pražskému uzlu je připojeno Ústí nad Labem, k uzlu v Plzni Cheb a Zlín k uzlu v Brně. Celkem tak TEN-34 CZ propojuje 14 měst. V červenci roku 1998 je rovněž navýšena kapacita linky propojující Prahu a Brno, a to na 155 Mbit/s a následně jsou zřízeny další zahraniční linky – 16 Mbit/s linka z Prahy do Frankfurtu a 16 Mbit/s do New Yorku. V průběhu roku jsou také do sítě TEN34 CZ kromě škol a vědeckých pracovišť připojovány také významnější knihovny a fakultní nemocnice. Celoevropský projekt TEN-34 končí oficiálně dne 30. listopadu 1998, kdy všechny zúčastněné státy disponují odpovídající páteřní sítí pro akademická pracoviště s rychlostí propojení přes 34 Mbit/s. Na tento projekt v podstatě plynule navazuje projekt QUANTUM, jenž si klade za cíl povýšit rychlost evropské akademické síťové infrastruktury nad rychlost fast ethernetu, konkrétně na 155 Mbit/s. Sdružení CESNET se stalo členem projektu QUANTUM v červenci roku 1998.

QUANTUM (TEN-155)

Projekt QUANTUM se stal faktickým pokračovatelem projektu TEN-34. Jeho cílem bylo vybudování nové celoevropské akademické sítě s názvem TEN-155, která zahájila provoz 1. prosince 1998. Vysokorychlos­tní linky TEN-155 jsou tedy určeny i k testování nových protokolů (např. RSVP, IPv6) a nových technologií (např. ATM). Jedná se o nejrozsáhlejší celoevropskou síť, která využívá linky o přenosové rychlosti 155 Mbit/s v osmi evropských zemích (Rakousko, Francie, Německo, Itálie, Nizozemí, Švýcarsko, Velká Británie a Švédsko – zde je zároveň přípojný bod pro regionální síť Nordic). Další země – Belgie, Česká republika, Řecko, Maďarsko, Slovinsko a Španělsko – budou připojeny linkami o kapacitě v rozmezí 34 až 45 Mbit/s. Kromě toho budou linkami o kapacitě 10 Mbit/s připojeny Lucembursko, Portugalsko a v budoucnu také Irsko. Sdružení CESNET se stalo členem evropského konsorcia QUANTUM 30. července 1998. Celková kapacita zahraničních linek postupně vzrostla z 34 Mbit/s na 79 Mbit/s.

CESNET2

Dne 10. února 2000 byl zahájen testovací provoz linky s rychlostí 2,5 Gbit/s na trase Praha – Brno. Okruh byl realizován na technologii SDH STM-16 na nenasvíceném optickém vláknu, jehož dodavatelem se stala společnost MERO. MERO je firma zabývající se primárně přepravou ropy, ale kolem její sítě ropovodů jsou položeny optické kabely, nyní s oblibou využívané pro další rozvoj vysokorychlos­tních sítí.

Tato linka se stala základním kamenem nové páteřní sítě CESNET2 – ta postupně přebírá jednotlivé klienty páteřní sítě TEN-155.

Základ sítě CESNET2 bude pracovat na technologii Packet over SONET s přenosovou rychlostí 2,5 Gbit/s. Tato kapacita umožní provozování pokročilých aplikací s vysokými nároky na přenosové pásmo. V průběhu roku 2001 započalo propojování i dalších uzlů na rychlost 2,5 Gbit/s a jedinou zásadnější změnou ve stávající topologie sítí CESNET i TEN oproti CESNET2 je skutečnost, že Ostrava je napojena v síti CESNET2 nejenom na Brno, ale i na Prahu. Síť se tak stává typicky hvězdicovitou a důležitost uzlu v Brně je významně potlačena. Brno tak vlastně připojuje pouze Olomouc, do budoucna se počítá ale s vytvořením přímé trasy Olomouc – Ostrava. Hlavním důvodem tohoto uspořádání je ale nedostatek cenově příhodných kapacit – budování jiné struktury sítě by bylo podstatně dražší, a proto se v současné době ukazuje zvolená hvězdicová architektura sítě jako nejpříhodnější.

Marcom

GÉANT

Akademický projekt QUANTUM, v jehož rámci byla provozována a financována evropská síť TEN-155, skončil 31. října 2000. Od začátku listopadu na něj navázal nový projekt s názvem GÉANT. Převzal stávající evropskou páteřní síť TEN-155 a během roku 2001 ji nahradil novou sítí GÉANT s jádrem o rychlosti 10 Gbit/s.

V České republice se na projektu GÉANT opět podílí sdružení CESNET a pracuje se na přerodu sítě TEN-155 CZ tak, aby vyhovovala podmínkám projektu GÉANT.

Našli jste v článku chybu?
26. 9. 2003 16:45
Michal Krsek (neregistrovaný)
Pavle, predpokladam, ze jsi sva zjisteni poslal na patricna mista v CESNETu. Pokud ne, tak Tvoje hlasky na LUPE zustanou zcela bez odezvy. Pokud se tyce MUNINETu, tak pokud je mi znamo, tak stycny bod se siti CESNET2 je v NIXu, protoze MUNINET cerpa (kupuje) svoji IP konektivitu od GTS. Pokud si MUNI dela nejaky business na vlastnich vlaknech ci vlastnich ethernet prepinacich (ci dokonce na vlastnich smerovacich), pak to neni problem site CESNET2.

Doufam, ze necekas, ze v CESNETu existuje nejak…

26. 9. 2003 14:00
PaJaSoft (neregistrovaný)
Pamatuju si, jak jsem svym prispevkem pred lety (asi tak ctyrmi tady na Lupe) vyprovokoval velmi vasnivou flamewar na tema, zda-li se na TEN-34 ci TEN-155 (mysleno na infrastrukture) vedomne a zamerne provozovala i KOMERCNI aktivita. Myslim, ze sve argumenty jsem ukazal, byly poplatne dobe. Nevim vsak nic o tom, ze by dneska bylo mozno do techto striktne akademickych siti (zejmena CESNET2) smerovat a provozovat i "neakademicky" provoz (nemusi byt nutne "komercni" - ziskuchtivy). Zaroven to take …