Hlavní navigace

Historie českého Internetu III.

Evropa počátkem devadesátých let počala přikládat Internetu stále větší váhu nejenom ve sféře komerční, ale i v prostředí univerzitním, akademickém. Poté, co USA začaly v roce 1992 s budováním vyhrazené vysokorychlostní páteřní sítě určené pro univerzity a výzkumné ústavy, přišla s dvouletým zpožděním s podobnou myšlenkou i Evropa.

Doba čtení: 5 minut

Historie českého Internetu II.

Pro Českou republiku začíná být Internet aktuální až v roce 1990, kdy Sametová revoluce v listopadu 1989 odstranila komunistickou nevoli ke komunikaci s "dekadentním západem". Jenže stav infrastruktury nebyl po dlouhou dobu na takové úrovni, aby bylo možno budovat podobně ambiciózní projekty v USA a západní Evropě.

Doba čtení: 9 minut

Další RIPE meeting

Dnes začíná 46 RIPE meeting. Opět je na pořadu řada zajímavých témat – například pondělní EOF je věnováno pokroku implementace eNUM. URL na on-line vysílání konference (probíhá celý týden) je možné naladit na http://prenosy.cesnet.cz/.

1. 9. 2003 7:00
Doba čtení: do minuty

UPC se topí v problémech

Síť největšího poskytovatele kabelového připojení k Internetu, společnosti UPC, se od víkendu potácí v problémech. 20 tisíc jejích uživatelů bylo postiženo několikahodinovým nedělním výpadkem, který byl záhy následován několikahodinovým výpadkem pondělním. Tyto potíže mj. vrhají nepěkné světlo na zákaznickou podporu UPC.

Doba čtení: 11 minut

IETF 57

V pondeli zacina ve Vidni 57 zasedani IETF (Internet Engineering Task-Force). Jednani nekterych working groups bude prenaseno do Internetu. Bliszi informace najdete na serveru prenosy.

13. 7. 2003 13:30
Doba čtení: do minuty

M6Bone

V Internetu bývá zvykem ověřovat nové a neznámé technologie na testovací síti, než dojde k jejich produkčnímu nasazení. Nejslavnějšími testovacími sítěmi byly Mbone pro přenos skupinově adresovaných paketů (multicast) a 6bone, která slouží k ověření IPv6. Jestlipak uhodnete, jaký cíl má síť M6Bone?

Doba čtení: 3 minuty

GTS IPv6 v NIXu

Společnost GTS začala propagovat svůj IPv6 prefix (2001:AF0::/32) do českého propojovacího centra NIX.CZ. Počet ISP, kteří peerují v NIXu, se tak zvýšil na čtyři (CESNET, GTS, IPEX, Tiscali).

9. 6. 2003 17:48
Doba čtení: do minuty

Dyad DigiPhone: americká liberalizace v ČR

Internetová telefonie je dnes platformou, na které lze dále stavět a budovat nové služby, a také bořit letité bariéry. Dyad Digiphone je řešení na bázi internetové telefonie a standardu SIP, které umožňuje využívat výhod plně liberalizovaného amerického telekomunikačního trhu. Včetně neomezených hovorů za paušál (po USA a Kanadě).

Doba čtení: 7 minut

IPv6 Summit 2003

Třetí květnový týden proběhlo ve španělském Madridu pod patronací IPv6 fóra další celosvětové setkání výzkumníků a zájemců o nový internetový protokol IP verze 6. Na programu byla vedle seznámení s vývojem technologické oblasti a zavádění IPv6 ve světě také prezentace možností protokolu v nových aplikacích a sítích, zejména bezdrátových.

Doba čtení: 6 minut

Síťařská konference TNC 2003

V Chorvatsku se koná (do čtvrtka) výroční konference evropských akademických sítí – TERENA Networking Conference. Přímý přenos je možné naladit na serveru přenosy.

19. 5. 2003 11:11
Doba čtení: do minuty

NTP: Filozofie synchronizace času po Internetu

Jeden z nejstarších internetových protokolů slouží k synchronizaci času, přesto to není žádný dinosaurus. Po celou svoji více než dvacetiletou historii prochází nestálým vývojem, v jehož průběhu konkurentů ubývá a uživatelů pochopitelně naopak přibývá. Na jakých základních kamenech stojí a jak funguje Network Time Protocol?

Doba čtení: 7 minut

RIPE 45 live

RIPE živě vysílá svou konferenci o sítích, která se koná tento týden. Přenos je možné naladit na serveru přenosy. Šanci vidět kvalitní síťařský obsah tak mají i ti, kteří nemohli přijet.

13. 5. 2003 14:33
Doba čtení: do minuty

OpenWeekend 2003

V průběhu celého víkendu bude probíhat na půdě ČVUT Open Weekend – periodická konference zaměřená na otevřené technologie a free software v akademicko-komerčním pojetí. Pokud nechcete strávit celý vikend v Dejivicích a přesto Vás uvedené technologie zajímají, nalaďte přímý přenos, který poběží oba dva dny od 9 hodin.

14. 3. 2003 15:53
Doba čtení: do minuty

CESNET: Výroční zpráva za rok 2002

Jako každý rok i letos mapuje loňské dění v české akademické síti průběžná zpráva. Pečlivějším čtenářům jistě neuniklo, že si ji lze již nějaký ten pátek stáhnout ze stránek CESNETu. Tento článek je určen těm, kteří nechtějí pročítat celou obsáhlou publikaci, ale přesto je zajímá, co se v CESNETu událo.

Doba čtení: 5 minut

Vysokorychlostní sítě

Na webu CESNETu je možné shlédnout záznamy ze semináře Nové směry rozvoje vysokorychlostních sítí a jejich aplikací, který CESNET pořádal minulý týden.

4. 3. 2003 18:47
Doba čtení: do minuty

IPv6 peeringy v NIXu

CESNET včera oznámil, že propojil svou IPv6 síť se sítěmi Tiscali a IPEX. Je houšť a větší kapky. (Více o IPv6 na CESNETu)

25. 2. 2003 10:13
Doba čtení: do minuty

NANOG 27 on-line

10.-11. února 2003 probíhá v Phoenixu NANOG 27 (schůze ISP ze Severní Ameriky). Protože je celý meeting vysílán do Internetu, je možné se virtuálně připojit a přednášky sledovat v přímém přenosu. Přenos lze naladit na serveru prenosy.cesnet.cz.

10. 2. 2003 18:53
Doba čtení: do minuty

Video z prezentace CZFREE

28.1. proběhla prezentace projektů CZFREE (komunitní metropolitní síť), Ronja a Crusader (bezdrátová optická pojítka) na interním semináři CESNET. Z prezentace byl pořízen záznam, který je k dispozici na proudovacím (streamovacím) serveru CESNETu v nižším a vyšším rozlišení (Real Video).

4. 2. 2003 18:05
Doba čtení: do minuty

Pod Lupou: Magazíny pro děti

Internetové stránky určené dětem nabízí nejen pasivní přijímání více či méně záživných textů a možnost komunikace s vrstevníky, ale především šanci stát se aktivními autory obsahu vybraných webů. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o informace o akcích pro děti a mládež konající se mimo virtuální prostor.

Doba čtení: 6 minut

Megaconference IV -- svátek videokonferování

Jednou z nejzajímavějších aplikací, která se zrodila v lůně akademického experimentu Internet2, je projekt Megaconference. Tato "virtuální sešlost" je nejvýznamnější videokonferenční událostí, jakou lze na Internetu vůbec potkat a v minulém roce měla na dvě stě účastníků. Na příští týden je plánováno již čtvrté dějství.

Doba čtení: 2 minuty

Další pokračování OLS

Dnes se od 17:00 koná další pokračování Ostravských linuxových seminářů. Web akce je na adrese http://ols.vsb.cz, vlastní přenos potom ve dvou fomrách: audio a video.

29. 10. 2002 15:23
Doba čtení: do minuty

Časová mapa českého Internetu

Generace ignorující historii nemá minulost -- a ani budoucnost. Kdysi někdo výstižně pronesl tuto myšlenku. A platí i o Internetu. Proto se pokoušíme vytvořit časovou mapu historie českého Internetu a máme v úmyslu přijímat od čtenářů prostřednictvím vloženého formuláře náměty na zařazení navrhovaných událostí do uvažované mapy.

16. 10. 2002 19:12
Doba čtení: 6 minut

Bude to fayn?

Na letošním Invexu byla představena služba fayn, nabízející volání z Internetu do pevné i mobilní sítě, s bránami umístěnými přímo v České republice. Meziměstské hovorné a volání do mobilních sítí vychází výrazně příznivěji než přes volbu operátora, ovšem pouze pokud máte dostatečně kvalitní a vhodně zpoplatňovanou přípojku k Internetu.

Doba čtení: 5 minut

Od českého e-byznysu k české e-vládě

Posledně jsme se v našem vzpomínání na minulost českého Internetu zabývali léty 1996 až 1998. Dnes budeme pokračovat obdobím zasahujícím až do současnosti. Zahrnuje další zrání aktivit a nástup internetových aplikací v oblasti státní správy a samosprávy směřujících k fenoménu, který můžeme označovat jako e-vládu.

15. 10. 2002 6:25
Doba čtení: 9 minut

Kteří poskytovatelé mají nejvíce uživatelů

Na začátku tohoto roku společnost TNSI doplnila svůj iDot o žebříček největších poskytovatelů připojení. Každý měsíc tak vychází statistika o tom, kolik unikátních návštěvníků přišlo na české servery z jednotlivých sítí. Od našeho prvního komentáře uplynulo půl roku a je tedy pravý čas se podívat, jak se od té doby situace na trhu změnila.

Doba čtení: 4 minuty

Přenos ze zahájení Invexu

V pondělí od 11:00 proběhne přímý internetový přenos ze zahájení Invexu. Protože bude přenos v „PAL“ kvalitě, pro příjem je potřeba rychlost přípojky 1 – 2 Mb/s a klient Windows Media Player 7.1. Adresa přenosu je mms://invex.cesnet.cz/invex.wsx.

5. 10. 2002 19:34
Doba čtení: do minuty

Prvé krůčky komerce v českém Internetu

Po pionýrských začátcích začaly pomaličku do českého Internetu pronikat i komerční aktivity. V letech 1995 až 1998 to sice ještě žádná velká smršť nebyla, ale leckde už se stavěly základy pro budoucí expanzi. Hlavní tón v té době udávali poskytovatelé připojení - ale za bukem už čekal Seznam...

Doba čtení: 9 minut

Pionýrské začátky českého Internetu

Dnes se budeme zabývat především dobou od roku 1991 do roku 1995. Ještě než začneme, připomeňme, že v roce 1990 obdržela firma Eurotel od státu licenci, která jí zaručovala monopol na veřejné datové služby, tedy i na veřejné počítačové sítě. Tedy naše počítačové sítě, které v tomto období vznikaly, nemohly být veřejné.

Doba čtení: 8 minut

Asymmetric Wireless -- výrazný propad cen bezdrátů

Bezdrátová pojítka stále prokazují velkou službu lidem, kteří si z finančních důvodů nemohou dovolit pronájem digitálních okruhů. A právě jim měl Český Telecom v úmyslu konkurovat zavedením ADSL. Jejich nově nabízená asymetrická obdoba ale tlačí ceny níže, než byla představa Českého Telecomu u ADSL.

Doba čtení: 3 minuty

IOL předběhl Czech On Line

Nejpoužívanějším tuzemským poskytovatelem připojení k internetu byla v červnu společnost Internet OnLine Českého Telecomu. Ta poskytla připojení 308.915 návštěvníků a předstihla v předchozích měsících nejpoužívanější Czech On Line, přes který se připojilo 306.908 návštěvníků. Na dalších místech skončily společnosti Tiscali s 256.210 uživateli a Contactel se 192.703 návštěvníky. Pětici uzavírá Cesnet se 169.074 uživateli. (Více)

15. 7. 2002 16:27
Doba čtení: do minuty