Hlavní navigace

Stav internetové konektivity na českých tocích

15. 1. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Už je tomu hodně dlouho, co jsme se zabývali zahraniční konektivitou (či přesněji připojením ke globálnímu Internetu) na českém trhu. Vzhledem k tomu, že nám trh trochu vyrostl, zkusíme se zabývat celými skupinami poskytovatelů a pomineme jednotlivé společnosti (kromě typických reprezentantů).

Veškeré informace o napojení operátorů jsou z veřejných zdrojů, za případné nepřesnosti se omlouvám, nicméně představují především výzvu pro společnosti, které publikují neaktuální, nepřesné nebo vůbec žádné údaje. Do přehledu se kvalifikovali ISP, tj. společnosti, které mají vlastní směrovací politiku (mají vlastní IP adresy – jsou LIR – a používají vlastní autonomní systém). Takových společností je na našem trhu přes padesát, a proto nemá smysl jmenovat je v přehledu všechny.

Kromě již zavedených skupin na našem trhu, tj. telekomunikačních operátorů a „klasických“ ISP, se v poslední době objevily dvě nové. První jsou velcí poskytovatelé webhostingu a druhou jsou regionální ISP (i když je regionem chápána Praha) profitující ze znalosti lokálních podmínek.

Zatímco pár let zpátky byla zahraniční konektivita (další užívaný název je tranzitní) cenným statkem, který se podílel drtivou měrou na nákladech ISP, dnes se situace změnila. Stav, kdy se ekonomická úspěšnost ISP odvíjela především od schopnosti levně nakoupit zahraniční připojení (i za cenu pronájmu okruhu do Frankfurtu či Amsterdamu) a v něm agregovat zákazníky tak, aby při maximu výnosů generovali minimální provoz, je nenávratně pryč. Stejně tak jsou pryč časy nadšeného budování transkontinen­tálních sítí (například Euroringy). Dnes je zahraniční konektivita vnímána jako běžná konektivita a na cenu služeb pro koncové uživatele prakticky nemá vliv.

Pokud si rozdělíme ISP působící na našem trhu, můžeme vysledovat následující skupiny.

Tranzitní operátoři


Nabízejí připojení národním ISP ke své (obvykle panevropské) páteřní síti, která typicky v ČR končí nejméně jedním okruhem (spíše dvěma) o kapacitě v řádu gigabitů za sekundu. Mezi tyto operátory patří například Telia, GÉANT (akademická panevropská síť), T-Systems (v ČR jeho služby přeprodává Pragonet), MCI (bývalý UUNET/WorldCom) nebo BT. Někteří z těchto operátorů provozují vlastní sítě optických vláken (Telia), ale není to pravidlem. Pokud tito operátoři provozují vlastní sítě, je propojovacím médiem obvykle vlnová délka, nad ní SDH a POS.

Národní telekomunikační operátoři a ISP


Tito operátoři, kteří obvykle mají své sítě rozdistribuované po celé ČR, nakupují tranzitní služby výše uvedených tranzitních operátorů – většina u dvou z nich. Do této skupiny můžeme zařadit společnosti Aliatel, CESNET, Contactel, Czech On Line, Český Telecom, GTS, NEXTRA nebo Tiscali. Připojení do tranzitní sítě je obvykle realizováno digitálním datovým okruhem (většinou po optickém vlákně) a kapacita připojení je mezi 155 Mb/s (STM-1) a 2,5 Gb/s (STM-16). Pokud jde o spoj uvnitř datového centra (například u Tiscali), je připojení realizováno ethernetem. Nicméně ethernet neopouští hranice datových center.

Lokální ISP


Lokální ISP obvykle pokrývají několik málo lokalit. Jelikož tito ISP dokáží profitovat z lokálních podmínek a netrpí obvykle přílišnou rigiditou při výběru technologií, je těžké nalézt společné znaky. Tento seznam není úplný a prakticky se do této skupiny dá zařadit jakýkoliv tuzemský člen sdružení NIX.CZ, který není jmenován jinde. Konektivitu nakupují jak u tranzitních operátorů, tak u národních ISP. Do této skupiny patří například společnosti Casablanca INT , Inway, IPEX (provozující síť GIN), UPC (u nás provozující službu chello) nebo SkyNET. Připojení těchto společností je realizováno ethernetovým okruhem (o rychlost 100 nebo 1000 Mb/s) v rámci některé metropolitní či národní sítě, přičemž lokální ISP platí za skutečně využitou kapacitu. Tato kapacita se může pohybovat od několika desítek megabitů za sekundu až po více než 200 Mb/s (Casablanca, UPC).

MMF24

Poskytovatelé obsahu


V posledním roce se stali plnohodnotnými ISP (vlastní směrovací politika <= vlastní adresní prostor + AS) tři poskytovatelé obsahu. Jsou jimi Globe Internet, IGNUM a P.E.S. consulting (v NIXu jako INTERNET-CZ). I když někteří mají v nabídce i připojení, jejich hlavní činnost spočívá v poskytování služeb webhostingu a serverhostingu. Tomu odpovídá i jejich připojení. Jsou připojeni na jednoho či dva národní ISP (a zároveň do NIXu) 100 Mb/s ethernetem v rámci jednoho datového centra (nebo přes ulici). Platí obvykle podle kapacity, kterou skutečně vyčerpají.

Na trhu sice můžeme najít další skupiny (například mobilní operátory, poskytovatele temných vláken) nebo dělit ISP podle jiných pravidel (velikost obratu, kapacita okruhů), nicméně takové dělení už přesahuje přidělený prostor.

Ptáte se svého ISP na kapacitu jeho externích připojení?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý konzultant v oblasti Internetu, telekomunikací, videa a komercionalizace technologických výsledků výzkumu a vývoje. Pohybuje se na rozhraní akademické vs. komerční sféry a internetové infrastruktury vs. přenosů videoobsahu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).