Hlavní navigace

Jan Gruntorád: Mrzí mě, v jakých podmínkách lidé pracují

Zatímco v uplynulých měsících jsme v této rubrice představili především lidi, kteří jsou takříkajíc mediální hvězdy, ředitel akademické sítě CESNET Jan Gruntorád je pravý opak. O co menší je však jeho publicita, o to větší jsou skutečné zásluhy o rozvoj Internetu v České republice.

Doba čtení: 7 minut

Přenos RIPE 48

Tento týden probíhá v Amsterdamu další konference RIPE (tentokrát 48). Přímý přenos můžete naladit prostřednictvím serveru Přenosy jak po IP, tak po IPv6.

3. 5. 2004 19:28
Doba čtení: do minuty

Kráčíme k širokopásmovým zítřkům? (2)

Na Internetu se objevil záznam panelové diskuse Kráčíme k širokopásmovým zítřkům?, kde diskutovali pánové Berdár, Janeček, Jírovský, Rusnák, Mlynář a Stádník. Akci pořádala Studentská unie ČVUT. Kdo nebyl, může se pokochat. Záznam je k dispozici na videoserveru CESNETu.

28. 4. 2004 21:46
Doba čtení: do minuty

Jak roste mobilní Internet?

V souvislosti s nabídkou GPRS připojení za paušál se začalo diskutovat o různých možnostech připojení pomocí mobilních technologií. Přestože existuje velká lobby provozovatelů WiFi, správný hype se v současnosti točí také kolem GPRS/GSM. Jaká je realita? Podívejme se na výsledky zprávy o trhu ISP, kterou publikuje iAudit.

Doba čtení: 2 minuty

Budoucnost českého broadbandu? (2)

Dnes se od 15.00 koná diskuse o budoucnosti českého Internetu s názvem KRÁČÍME K ŠIROKOPÁSMOVÝM ZÍTŘKŮM? aneb debata o možnostech a budoucnosti připojení k Internetu v ČR. Seznam diskutujících je na webu, akce bude také vysílána přímým přenosem do Internetu.

23. 3. 2004 9:20
Doba čtení: do minuty

Budoucnost českého broadbandu? (1)

Jak už jsme informovali, zítra se od 15.00 koná diskuse o budoucnosti českého Internetu s názvem KRÁČÍME K ŠIROKOPÁSMOVÝM ZÍTŘKŮM? aneb debata o možnostech a budoucnosti připojení k Internetu v ČR. Seznam diskutujících je na webu, akce bude také vysílána přímým přenosem do Internetu.

22. 3. 2004 11:01
Doba čtení: do minuty

Přednáška o umělých bytostech

Dnešní přednášku o umělých bytostech, o které se tu rozepsal včera Martin Kopta, můžete vidět živě na Internetu. Odkaz je na oznamovacím portále a přednáška začíná v sedm večer.

3. 3. 2004 16:56
Doba čtení: do minuty

Kráčíme k širokopásmovým zítřkům? (1)

Studentská Unie ČVUT pořádá 23.3.2004 v 15:00 debatu s názvem „KRÁČÍME K ŠIROKOPÁSMOVÝM ZÍTŘKŮM?“. Debatovat budou těžké váhy místního telekomunikačního prostředí – Berdár (ČTc), Jírovský (UK), Janeček (ČVUT), Mlynář (MI), Rusnák (GTS) a Stádník (ČTÚ). Akce bude živě přenášena do Internetu (oznámení na http://prenosy.cesnet.cz).

1. 3. 2004 12:43
Doba čtení: do minuty

Ivo Lukačovič: Seznam dělají neznámí lidé

Ivo Lukačovič spustil v květnu roku 1996 webový portál Seznam.cz, který je v současnosti nejnavštěvovanějším médiem českého Internetu. Zaměstnává přes 300 lidí, generuje obrat v řádu stovek milionů korun a s výjimkou roku 2000 je v zisku. Jako domovskou stránku jej mají nastaveny desítky tisíc uživatelů.

Doba čtení: 7 minut

Live.atlas.cz na Czech On Line

Proudovací server Atlasu (Live.atlas.cz) je nově připojen gigabitovou přípojkou na síť Czech On-Line. Na live.atlas.cz mohou skalní fandové Billa Gatese, shlédnout jeho přednášku z pražské návštěvy. Datové toky ze sítě Czech On Line se připojením live.atlas.cz o dost zvýšily (statistika COL v NIXu). Spíše chtěním než realitou je tvrzení, že jde o první proudovací server připojený gigabitem, jeden tu již pár let je.

30. 1. 2004 18:57
Doba čtení: do minuty

Přenos RIPE 47

Od pondělka (26.1. 2004) do pátku (30.1. 2004) probíhá v Amsterdamu další konference RIPE (RIPE 47). On-line přenos najdete na Oznamovacím portále.

26. 1. 2004 10:17
Doba čtení: do minuty

EU slavnostně spouští IPv6

V Bruselu probíhá tento týden akce s názvem "Global IPv6 Service Launch Event". Vysocí představitelé evropské komise a evropského parlamentu na ní promluví k problematice zavádění IP protokolu verze 6. Slavnostně spuštěna bude také nová evropská síť, fungující již na bázi tohoto nového protokolu.

Doba čtení: 7 minut

Stav internetové konektivity na českých tocích

Už je tomu hodně dlouho, co jsme se zabývali zahraniční konektivitou (či přesněji připojením ke globálnímu Internetu) na českém trhu. Vzhledem k tomu, že nám trh trochu vyrostl, zkusíme se zabývat celými skupinami poskytovatelů a pomineme jednotlivé společnosti (kromě typických reprezentantů).

Doba čtení: 3 minuty

2003: jak rostou poskytovatelé Internetu?

Před půl rokem jsme zde na Lupě poprvé komentovali tu část výsledků výzkumu iAuditu, která nese název "Přehled rozložení uživatelů českých ISP na sledovaných serverech". Vzhledem k oněm uplynulým šesti měsícům nastal čas podívat se na vývoj v poslední době a učiněné závěry porovnat s původními daty obsaženými ve starším článku.

Doba čtení: 4 minuty

Temná vlákna v CESNETu

Minule jsme se zmiňovali o americké aktivitě FiberCo, jejímž cílem je usnadnit přístup k temným vláknům pro vědecké a vzdělávací sítě. Nastal čas si přiznat, že u nás v téhle oblasti nejsme žádná ořezávátka, ba dokonce patříme mezi světovou špičku.

Doba čtení: 3 minuty

Záznamy ze semináře o IPv6

Záznamy přednášek ze semináře o IPv6, který pro odbornou komunitu pořádalo sdružení CESNET 22.10. 2003, jsou ke shlédnutí na adrese semináře.

27. 11. 2003 15:29
Doba čtení: do minuty

Historie českého Internetu (8.)

Až v podstatě do roku 1996 se nedalo v oblasti datových sítí, potažmo Internetu, svobodně podnikat bez notné dávky kovbojské nátury. Nicméně většina architektů a "praotců" českého Internetu byla v té době mladá nejenom tělem, ale i duchem a myšlenka partizánské akce balancující na hraně monopolistických nařízení jim nebyla cizí.

Doba čtení: 4 minuty

Historie českého Internetu (7.)

České radiokomunikace a.s. (dále budeme zpravidla používat název ČRa) byly transformovány do podoby akciové společnosti dne 1. ledna 1994 na základě vládou schváleného privatizačního projektu z bývalého podniku Správa radiokomunikací s.p. Základní změna na poli spojů však vstoupila v platnost již 1. dubna 1963.

Doba čtení: 5 minut

CryptoFest 2003

Studentská unie ČVUT, klub Silicon Hill, pořádá 15. listopadu (v 9:00 hodin, v posluchárně K1 Elektrotechnické fakulty na Karlově náměstí) CryptoFest 2003. V sérii přednášek i praktických ukázek by se i úplní začátečníci měli naučit, jak například zabezpečit své webové servery apod. Pro znalce jsou pak připraveny přednášky typu CryptoAPI Linux, SSH tunneling či Výroba levného tokenu. Akce bude přenášena přímým přenosem do Internetu.

13. 11. 2003 14:35
Doba čtení: do minuty

Přenos konference Objekty 2003

Od čtvrtka 13.11. 2003 (zítra) do pátku 14. 11. 2003 se koná konference Objekty 2003. Mezi přednášejícími jsou i známé osoby jako Rudolf Pecinovský či Miroslav Virius. Konferenci je možné sledovat i přes Internet – akce je oznámena na serveru přenosy.

12. 11. 2003 13:56
Doba čtení: do minuty

Jyxo na akademické půdě

Univerzita Karlova se rozhodla opustit nejrůznější altavisty a googly a použít fulltextový vyhledávač Jyxo Michala Illicha. Dlužno poznamenat, že to není první kontakt Jyxa s akademickou půdou – nedávno bylo ve spolupráci s CESNET spuštěno vyhledávání multimédií. Vyjma Univerzity Karlovy používají v současné době Jyxo internetové portály Atlas.cz a Quick.cz.

6. 11. 2003 17:59
Doba čtení: do minuty

Internet třetí generace

V letošním roce skončí výzkumný záměr sdružení CESNET, v rámci kterého byla vybudována, provozována a rozvíjena vysokorychlostní síť pro vědu, výzkum a vzdělávání České republiky. Projekt byl finančně podporován ministerstvem školství. CESNET podal na tomto ministerstvu návrh dalšího výzkumného záměru pro roky 2004-2008.

Doba čtení: 3 minuty

Přednáška o autorských právech

Audiovizuální centrum studentské unie ČVUT pořádá 4. listopadu (tj. dnes) v od 16 hodin diskusi o právních aspektech audiovizuálního pirátství. Přednášku je možné naladit na přenosovém serveru.

4. 11. 2003 7:15
Doba čtení: do minuty

Installfest on-line

V sobotu (1.11.) a neděli (2.11.) bude od 9:00 na ČVUT v Dejvicích probíhat Installfest, seminář zaměřený na operační systém Linux. Pokud se nebudete moci zúčastnit, můžete naladit on-line přenos (formát Real Video).

31. 10. 2003 19:17
Doba čtení: do minuty

Vyhledávání v multimédiích na Internetu

S rozvojem širokopásmového přístupu k Internetu se zvětšují možnosti uživatelů využívat i pokročilejší formy multimediálního obsahu, například audio a video. Plnohodnotné využití potenciálu těchto služeb na Internetu uživatelem vyžaduje možnost vyhledávání obsahu. Vyhledávače netextových informací prakticky neexistují.

Doba čtení: 4 minuty

Dostatek přenosového pásma nestačí

Letos skončí výzkumný záměr sdružení Cesnet, v rámci kterého byla budována vysokorychlostní akademická síť. Cesnet podal na MŠMT, které projekt finančně podporovalo, návrh dalšího záměru. Cílem bude navrhnout vyhovující integrované síťové prostředí a v provozu ověřit jeho vlastnosti. Zkušenosti s provozem akademických sítí totiž ukazují, že dostatek volného přenosového pásma je pouze jedním z požadavků. (Scienceworld.cz)

23. 10. 2003 17:51
Doba čtení: do minuty

Seminář o IPv6

Ve středu 22.10. se od 9 hodin koná seminář sdružení CESNET, který se týká aktuálního dění ve světě IPv6. Protože je kapacita sálu naplněna, je možné sledovat přímý přenos na Internetu. Více na prenosy.cesnet.cz nebo nalaďte přímo přenos. Ke sledování je potřeba Real Player (http://www.real.com/).

21. 10. 2003 17:51
Doba čtení: do minuty

Jyxo hledá v multimédiích

Jyxo nyní umožňuje vyhledávat také v multimediálních souborech (audio/video) na českém Internetu. Projekt je výsledkem spolupráce jyxo-cesnet a vyhledávat je možné přímo na http://www.jyxo.cz. (více v tiskové zprávě)

15. 10. 2003 7:05
Doba čtení: do minuty

Služby s přidanou hodnotou? II.

Před několika dny jsem se u podobného článku dopustil výroku, že operátoři svoji neochotu nabízet služby s přidanou hodnotou maskují (dle mého názoru neodpovídajícím) tvrzením, že o podobné služby není na českém trhu zájem. Zkusme se tedy podívat, jaké mohou být skutečné příčiny toho, že po službách s přidanou hodnotou není ani vidu ani slechu.

Doba čtení: 4 minuty

INVEX TV

Pokud vás dnešní články o Invexu zrovna nenaladily k návštěvě Invexu a zároveň byste z něj rádi něco viděli, zkuste naladit vysílání zpravodajství z Invexu. Pokud máte kvalitní konektivitu, zkuste PAL kvalitu, pro majitele horší konektivity (například české ADSL) je tu CIF kvalita. Poprvé v ČR je možné naladit vysílání zpravodajství po IPv6. Vysílá se ve formátu Windows Media 9 a nový materiál je k dispozici každý den ve 12 hodin.

7. 10. 2003 10:26
Doba čtení: do minuty