Hlavní navigace

NIX.CZ na deseti gigabitech

Martin Lér

Jediné peeringové centrum v ČR jde s dobou a reaguje na velmi prudce rostoucí (od října vzrůst o 2 Gbit/s) provoz v českém Internetu pravidelnými upgrady svých zařízení. Nově tak svým členům a zákazníkům nabídne možnost připojení i přes linku o rychlosti 10 Gbit/s, které také tvoří páteřní spoje mezi jednotlivými propojovacími body.

Zájmové sdružení právnických osob NIX.CZ (Neutral Internet eXchange) tento týden uspořádalo svou první tiskovou konferenci v tomto tisíciletí, a dost možná i první tiskovku vůbec. Jejím cílem bylo představení technických novinek – výrazné zrychlení infrastruktury, na které NIX.CZ běží.

NIX.CZ funguje fakticky od roku 1997 jako neutrální propojovací bod pro internetové poskytovatele, podnikající na místním trhu. Důvod je triviální – velmi vysoká část internetového provozu probíhá mezi servery a uživateli v rámci ČR, a tak je samozřejmě záhodno, aby tento provoz nevytěžoval internetové linky do zahraničí. Ač se to zdá jako logická úvaha, do zprovoznění NIXu probíhala i část lokálního provozu přes zahraniční linky (někteří poskytovatelé měli a mají i nadále v provozu vlastní propojení přímo mezi sebou), a ani nyní není pravidlem, že každý člen či zákazník NIXu peeruje se všemi ostatními přes NIX. Například Tiscali má řadu propojení realizovaných přímo mezi svou sítí a sítí jiných operátorů.

S tím, jak postupně rostl počet uživatelů a především kvantita a kvalita místního obsahu (v roce 1996 toho uživatel v doméně .cz zase tolik nenašel – například v tomto roce byl spuštěn Seznam.cz, Mobil.cz se zrodil někdy před koncem roku 1996, Lupa.cz funguje od roku 1998), stoupá také provoz a význam NIX.CZ. Počet jeho členů se z původních sedmi společností rozšiřuje na současných 45 členů a sedm zákazníků (status zákazníka poskytuje shodné cenové a technické podmínky, jen společnost se nemusí stát členem NIX.CZ, z.s.p.o.). Dneska se dá říci, že podíl zahraničního a „domácího“ provozu je u většiny operátorů zhruba 50:50, ale poměr může být i větší v prospěch provozu přes NIX – záleží na složení zákazníků.

A tak zatímco začátky NIXu byly poměrně skrovné, s tím, jak provoz českého Internetu postupně lámal jednu metu za druhou, stoupaly také požadavky na technické vybavení a kapacity dostupných linek. V roce 1997 se začínalo s desetimegabitovým switchem, v roce 2001 byl již páteřní spoj mezi dvěma tehdy existujícími centry na rychlosti 1 Gbit/s a na počátku roku 2002 byly 1 Gbit/s přípojky k dispozici i pro poskytovatele. První významné špičky dosáhl NIX.CZ po šesti letech od založení – v říjnu 2002 dosáhl okamžitý provoz procházející NIX.CZ hranici 1 Gbit/s. Další růst je rychlý – 2 Gbit/s zazna­menává NIX.CZ přesně o rok později, 3 Gbit/s za dalších šest měsíců, v březnu 2004, v říjnu 2004 to jsou již 4 Gbit/s, letos v lednu to bylo přes 5 Gbit/s a v únoru 2005 je nejvyšší provoz na úrovni 6,4 Gbit/s. To je samozřejmě maximální špičkový průtok, průměr je o něco nižší, například za poslední týden 3,9 Gbit/s – v praxi to představuje datový průtok za 1 den zhruba 42 TB, což je, pro hrubou představu, skoro 9000 jednovrstvých DVD.

Zajímavé je také porovnání NIXu s některými jinými IX v Evropě – i když s centry, jako je amsterdamský amsix s 55 Gbit/s či londýnský LINX se špičkami přes 70 GBit/s, se rozhodně poměřovat nemůže – podle ředitele NIX.CZ, pana Maršálka, patří ČR do první trojky v oblasti střední a východní Evropy a v rámci Evropy se pohybuje (měřeno podle provozu) někde kolem 10. místa. Nutno podotknout, že v řadě zemí funguje více než jeden IX, v ČR pokus o zřízení druhého peeringového centra neskončil úspěchem a NIX.CZ je tak v podstatě „národním“ peeringovým centrem.

V daný okamžik NIX.CZ provozuje celkem čtyři centra propojení (výstavba dalších, mimo Prahu, se zvažuje), přičemž všechna čtyři jsou postupně vybavována novými technologiemi. Od původní 10 Mbit/s tec­hnologie se jedná o již třetí upgrade (vždy po násobcích deseti – na 100 Mbit/s, poté na 1 Gbit/s a nyní na 10 Gbit/s), upgrady probíhají v zhruba tříletých cyklech. NIX.CZ již takřka tradičně použil technologii Cisco (i když se při výběru zvažovaly jiné společnosti, Cisco prostě podalo nejlepší nabídku, nejen v oblasti ceny, ale i následující spolupráce a podpory), takže tři body jsou již osazeny přepínači Cisco Catalyst 6506/9. Tyto nové přepínače jsou vybaveny řídící jednotkou Sup720 a dále kartami s čtyřmi 10 Gbit/s porty, osmi až dvacetičtyřmi 1 Gbit/s porty a čyřicetiosmi 100 Mbit/s porty. Všechny porty jsou ethernetové, i když v případě gigabitových portů se jedná o Ethernet po optice. Zajímavé je, že NIX.CZ patří do první desítky IX v Evropě, které nabídly 10Gbitové porty.


Přepínač Cisco Catalyst 6509 v NIX2

EBF17

Zatímco bod NIX3 v Pragonetu je ještě vybaven starší verzí přepínačů s nižší propustností a je propojen s NIX 1 a 4 linkami o rychlosti 1 Gbit/s, další tři body jsou mezi sebou propojeny již 10Gbit/s tech­nologií, dosavadní 1Gbitové spoje již byly v některých případech dost vytížené. Také CESNET již upgradoval na 10Gbit/s linky – z firem, které mají přenosové statistiky volně dostupné na webu NIXu, má jednoznačně nejvytíženější přípojky. Uvidíme, kdy se dočkáme dalších upgradů na 10 Gbit/s – mezi potenciální zájemce možná brzo bude patřit Casablanca, GTS, COL či UPC.

Organizace a síť NIX.CZ, ač stojí tak trochu v pozadí, tvoří opravdový neuralgický bod českého Internetu – zatímco výpadek jednoho ISP obvykle nestojí za větší pozornost, v případě komplikací NIXu to rázem poznají v podstatě všichni čeští uživatelé. Doufejme tedy, že nové technologie v NIX.CZ budou fungovat spolehlivě po celou dobu své životnosti.

Našli jste v článku chybu?
16. 2. 2005 14:09
PaJaSoft (neregistrovaný)
Mohl byste to PSko rozvest, nejak mi pamet hlasi Seek error...:-)
15. 2. 2005 14:46
J.H. (neregistrovaný)
Nejlépe bude, když příště se sám hned zmíníte i o pramenech, ze kterých jste čerpal. Pokud vím, tak "u nás" v Evropské unii není zvykem takto zakrývat cizí myšlenky. Prostě se našich postkomunistických zvyklostí s beztrestným opisováním asi tak rychle zbavit nemůžeme. P.S. Nejpamátnější je ale "příkazový řádek od Satrapy". Ten kdysi na Lupě všem anonymům vysvětlil, jak se mu stalo, že dlouho přemýšlel, až ho napadlo vydávat cizi fintu za vlastní. (A ne-anonymy pak vyhodil…