Hlavní navigace

Kteří poskytovatelé mají nejvíce uživatelů

14. 10. 2002
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Na začátku tohoto roku společnost TNSI doplnila svůj iDot o žebříček největších poskytovatelů připojení. Každý měsíc tak vychází statistika o tom, kolik unikátních návštěvníků přišlo na české servery z jednotlivých sítí. Od našeho prvního komentáře uplynulo půl roku a je tedy pravý čas se podívat, jak se od té doby situace na trhu změnila.

Princip fungování iDotu je sice všeobecně známý, přesto se sluší jej připomenout, protože je nezbytný pro správné pochopení žebříčku. Jedná se o klasické měření návštěvnosti na bázi neviditelného obrázku, který provozovatel serveru umístí na své stránky. Každý uživatel pak při přístupu na ně zavolá i tento obrázek, díky čemuž má TNSI poměrně ucelený přehled o návštěvnících českého Internetu a jejich IP adresách. Ty je možné analyzovat s použitím údajů z databáze RIPE a rozdělit je podle jednotlivých poskytovatelů připojení. K sestavení žebříčku podle počtu uživatelů je odtud už jen krůček.

Jednou větou je tedy možné tento žebříček charakterizovat jako pořadí jednotlivých poskytovatelů podle počtu unikátních uživatelů (resp. prohlížečů), kteří během měsíce přistoupili na některý ze sledovaných serverů. Míra jejich aktivity přitom není brána v potaz, každý je započítán jen jednou, což může být poněkud zkreslující.

Základem tohoto článku byla data za měsíc srpen, která jsou tedy přesně o šest měsíců novější než únorová data z minulého článku. Je důležité si uvědomit, že se jedná o prázdninový měsíc, což vede k různým výkyvům, ale o to je srovnání zajímavější. Při pohledu na žebříček je však zjevné, že se na prvních místech skoro nic nezměnilo. Na vedoucí pozici je sice tentokrát Internet OnLine, zatímco Jet2Web (alias Czech On Line či VOLný) byl odsunut až na druhou příčku, nicméně stále se jedná o rozdíly, které nepředstavují ani jedno procento. Stejně jako minule se tedy dá říci, že oba tito poskytovatelé jsou v podstatě stejně velcí. Na dalších místech, která už následují s určitým odstupem, došlo také jen k drobným posunům, což je vidět z tabulky:

Pořadí Jméno
společnosti
Unique visitors Minulé pořadí
1. Internet OnLine 302.087 2.
2. Jet2Web 300.157 1.
3. Tiscali 254.499 3.
4. Contactel 176.849 4.
5. GTS Czech 98.613 6.
6. CESNET 89.609 5.
7. EUnet CZ 84.646 7.
8. NEXTRA CZ 65.403 8.
9. UPC ČR 33.925 10.
10. GIN 28.031  –

Poznámka: Data vycházejí z reportu CZ ISP TOP 20 za měsíc srpen 2002, minulé pořadí označuje příčku v únoru 2002.

Vliv prázdnin se u většiny poskytovatelů projevil v úbytku absolutních čísel – přestože si své pořadí udrželi, případně se dokonce posunuli výše (např. GTS), počet unikátních návštěvníků z jejich sítě se snížil. Tento trend se však netýkal poskytovatelů na prvních třech místech, kteří si v tomto směru naopak polepšili. Důvodem je patrně stálý příliv nových uživatelů, které do svých sítí „lapají“ především poskytovatelé Internetu zadarmo. Výjimkou, jež potvrzuje pravidlo, je ovšem Contactel, který ztratil zhruba 20 tisíc návštěvníků a za Tiscali už zaostává podstatně výrazněji než minule. Nejjednodušším vysvětlením by v tomto případně mohlo být citelné omezení marketingových výdajů, které Contactel provedl. Tentýž krok však učinilo i Tiscali, jež – na rozdíl od minulého roku – v rámci B2C sektoru téměř nekomunikuje, počet uživatelů se však přesto zvýšil. Je proto otázkou, zda je ztráta Contactelu skutečně důsledkem seškrtání reklamních rozpočtů.

Velmi významný výkyv nastal – nikoliv překvapivě – u CESNETu, jehož síť slouží převážně vysokým školám. Letní odliv studentů se projevil snížením počtu návštěvníků téměř na polovinu. Zůstavší uživatelé se zřejmě rekrutují z řad zaměstnanců, případně těch studentů, kteří dávají i o prázdninách přednost školnímu Internetu před jinými letními radovánkami. Za zmínku stojí také růst UPC ČR, jejíž počet návštěvníků se oproti únoru zvýšil zhruba o třetinu – postupná „kabelizace“ českých domácností zřejmě stále pokračuje. Velmi dobrého výsledku dosáhla také síť GIN, která sdružuje několik menších poskytovatelů připojení v čele se společností IPEX. Vzhledem k tomu, že se jedná převážně o mimopražské společnosti, které navíc přežily investorskou horečku v rukách původních českých vlastníků, nejsou většinou příliš na očích. Umístění v žebříčku je však staví mezi největší české poskytovatele.

BRAND23 Workshop

Poněkud obtížně se hodnotí pozice společnosti GTS Czech, která je v žebříčku zastoupena dvakrát. Přestože je KPNQwest Czechia stále samostatnou právnickou osobou (a z účetních důvodů to tak zřejmě až do konce roku zůstane), fakticky už je s GTS zcela propojená a bylo by proto vhodné je v rámci žebříčku spojit. Její počet návštěvníků by v tom případě nepochybně překročil sto tisíc, s ohledem na předpokládané překryvy je však pravděpodobné, že by ani dohromady s KPNQwestem neopustila svoji pátou příčku za Contactelem.

Jak je vidět, rozdíly oproti únoru nejsou nijak drastické a lze předpokládat, že ani v dalších měsících nedojde k žádným velkým změnám; trh je zkrátka poměrně stabilní. Stejně jako minule lze jen podotknout, že pro větší vypovídací hodnotu by bylo třeba, aby TNSI rozdělilo počty návštěvníků z pevných linek a dial-upu. K tomu však zatím – zřejmě pro technickou náročnost – nedošlo.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).