Hlavní navigace

Komerční server v akademické síti aneb Jak vzniká fáma

3. 5. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

"V akademické síti (CESNET) je umístěn komerční server download.microsoft.com, což je podle pravidel provozování akademické sítě nepřípustné. Chtělo by to o tom něco napsat." Tak zněl komentář od bdělého strážce veřejných mravů pod jedním z článků. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Vyrobit mediální skandál je lehké. Nejprve je třeba čtenáři, diváku či posluchači naservírovat nějaký nezpochybnitelný fakt (existuje akademická síť CESNET2, existuje služba download.micro­soft.com, provozování komerční služby je na akademické síti nepřípustné). Dále je nutno předložit zpochybnitelnou skutečnost, který je vlastně názorem, o němž se dá diskutovat (download.micro­soft.com je komerční služba). Konečně musí následovat nesmysl, který by sám o sobě neměl význam, ovšem v kombinaci s pravdivým a polopravdivým faktem je způsobilý vytvořit dojem „Něco na tom je!“. A křiklavá pointa je na světě: V akademické síti je umístěn komerční server firmy Microsoft.

Poté, co je mediální skandál zveřejněn, závisí už jen na fanatismu, nevědomosti (alternativně též zlovolnosti) a přesvědčovacích schopnost jeho autora, jak se v širší veřejnosti uchytí. Úspěch se prokáže v okamžiku, kdy se nesmysl, který je jasně viditelný pro zasvěceného, stane pravdivým faktem v mysli laika. Důkazem toho je pak zpravodajství a komentáře v obecně zaměřených médiích, které v nesmyslu naleznou „téma“ a „problém“, což jim aspoň trochu ulehčí situaci v nikdy nekončící české okurkové sezóně.

Dříve, než přistoupím k vyvrácení výše uvedeného, dovolil bych si poreferovat i o pravdivých a polopravdivých skutečnostech, které mu předcházejí. Pravda: Cesnet je zájmové sdružení právnických osob založené v roce 1996 za účelem výzkumu a vývoje v oblasti informačních a komunikačních technologií a jejich aplikací. Jeho hlavním cílem je zajišťovat pro své členy a jimi zřízené rozpočtové a příspěvkové organizace rozvoj a provoz počítačové sítě. Tou je CESNET2 (bývalý Ten-155 CZ). Zakladateli sdružení jsou vysoké školy a Akademie věd České republiky. Jejích služeb však může využívat každá organizace nebo její část aktivní v oblasti vědy a výzkumu (například i výzkumná pracoviště komerčních podniků).

download.micro­soft.com je služba pro uživatele produktů společnosti Microsoft, kteří jejím prostřednictvím mohou získávat mimojiné updaty operačního systému Windows, doplňky ke kancelářskému balíku Office, service packy, vývojářské nástroje nebo i omezené verze počítačových her.

K poslednímu zmíněnému faktu (provozování komerční služby je na akademické síti nepřípustné) se vyjadřují stanovy Cesnetu. K akademické síti se mohou připojit:

  Jinými slovy to, že se jedná o soukromoprávní subjekt s účelem dosahovat zisku, není nutně překážkou k připojení do akademické sítě. Kdo se chce připojit k akademické síti, musí „pouze“ prokázat, že splňuje tzv. Zásady přijatelného užití (například jakou výzkumnou anebo vývojovou činnost provádí a jaké jsou její výsledky, nebo jak podporuje výzkum a vývoj sítě nebo jejich nových aplikací). To je nutno posoudit v kontextu ostatní činnosti, kterou dotyčný vykonává.

  Nyní k polopravdě, totiž že download.micro­soft.com je „komerční služba“. Osobně se kloním k restriktivnímu výkladu tohoto pojmu. Komerční služba je taková, smyslem jejíž existence je vydělat peníze. To se o download.mi­crosoft.com rozhodně říci nedá. Samozřejmě lze namítnout, že je prostředkem k tomu, aby jiné činnosti firmy vydělávaly. Vzhledem k masové rozšířenosti softwarových produktů od společnosti Microsoft je však blízko pravdě názor, že se jedná o službu svým způsobem veřejnou. Nějaký ten update občas potřebuje téměř každý, tedy i „akademik“. Nelze také zpochybnit, že Microsoft se podílí na „výzkumu a vývoji sítě a jejích aplikací“, takže teoreticky splňuje podmínky pro připojení.

  BRAND23 Workshop

  Přistupme k samotnému nesmyslu (v akademické síti je umístěn komerční server). K síti CESNET2 není připojen server ve vlastnictví firmy Microsoft, nýbrž se v tomto případě jedná o cache servery Akamai. Ty poskytují obsah rychle a lokálně, a snižují tak zátěž mezinárodních linek. Jsou na CESNET2 umístěny bezúplatně, podobně jako v mnoha jiných akademických sítích (např. na amerických univerzitách) – zisk Akamai totiž plyne z poplatků od poskytovatelů obsahu, tedy i společnosti Microsoft. Přes tyto cache servery je přístupný obsah nejen download.micro­soft.com, ale i mnoha dalších služeb (např. antivirové aktualizace Grisoft, McAfee, Symantec apod.).

  Ještě jednou zopakuji výrok, který zazněl v úvodu článku: "V akademické síti (CESNET) je umístěn komerční server download.micro­soft.com, což je podle pravidel provozování akademické sítě nepřípustné. Z úderného sdělení nakonec nezbylo nic než fáma.

  Považujete download.microsoft.com za komerční službu?

  Autor článku

  Autor se dlouhodobě věnuje publicistice zejména v oblasti interaktivní zábavy a multimédií. Kromě Lupy publikuje například v deníku Právo či online magazínu Bonusweb.
  Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).