Hlavní navigace

CESNET, MUNI a VŠB-TUO se připojují k evropskému výzkumnému cloudu EOSC

26. 1. 2021

Sdílet

European Open Science Cloud (EOSC) Autor: EOSC

Asociace evropského cloudu pro otevřenou vědu EOSC přijala mezi své členy sdružení CESNET, Masarykovu univerzitu (MUNI) a Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava (VŠB-TUO). Národní pověřenou organizací bude v nově vzniklé asociaci z rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) sdružení CESNET.

„EOSC by se měl stát budoucí platformou pro excelentní evropskou vědu, založenou na takzvaných FAIR přístupech (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) k vědeckým datům. Zapojení do aktivit EOSC má po vědu v České republice strategický význam a posiluje její konkurenceschopnost v mezinárodním měřítku,“ říká Jan Gruntorád, ředitel sdružení CESNET.

Do iniciativy EOSC se už zapojilo zhruba 150 organizací ze 33 zemí a jejím cílem je vytvořit platformu pro sdílení vědeckých dat, a to bez zbytečných omezení. Projekt v roce 2016 navrhla Evropská komise s tím, že díky platformě budou data evropských výzkumníků snadno dostupná pro 1,7 milionu vědců a 70 milionům odborníků z různých odvětví.

Vstup zmíněných subjektů umožní Česku ovlivnit další vývoj EOSC. Platforma zároveň tuzemským vědcům poskytne služby pro uchovávání, zpracovávání, sdílení, analýzu a opakované použití vědeckých dat. Kromě samotného cloudového sdílení systém nabídne i výpočetní výkon pro vzdálené výpočty nebo řešení data managementu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).