Hlavní navigace

Ostravský superpočítač Anselm ukončuje provoz a míří do křemíkového nebe

26. 1. 2021

Sdílet

Superpočítač Anselm v Ostravě Autor: IT4Innovations

Superpočítač Anselm v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě ukončuje svoji činnost. V provozu byl sedm let a během té doby zpracoval přes 2,6 milionu výpočetních úloh. Nyní nastal čas poslat ho do křemíkového nebe, vzkazují z Ostravy.

Anselm byl jedním ze tří běžících superpočítačů, které na IT4Innovations provozují. Stroje se průběžně obměňují tak, aby morálně i technicky dokázaly držet krok s aktuálním vývojem. Dostávají jména po ostravských dolech.

V Ostravě je vždy jeden výkonnější a jeden slabší superpočítač. Anselm byl nyní ten slabší (94 teraFLOPS), stál oproti nadále běžícímu Salomonu (2 petaFLOPS), který byl zprovozněn v roce 2013 a ve své době byl 40. nejrychlejším strojem planety. Do skladby strojů koncem roku promluvil stroj Barbora od Atosu s výkonem 826 teraFLOPS.

Ze Salomona se letos stane dvojka. IT4Innovations totiž aktuálně instaluje superpočítač Karolina, jehož výkon se má dostat až na 15,2 petaFLOPS. Půjde o jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě a bude součástí evropské sítě EuroHPC. Dodavatelem je Hewlett Packard Enterprise, respektive Cray, a Karolina bude mít procesory od AMD a grafické jednotky Nvidia. Pořízení vyšlo na 15 milionů eur, dalších 14 milionů eur padne na provoz.

Anselm využíval procesory Intel Xeon na architektuře Sandy Bridge (celkově 3344 jader), 15,1 TB RAM, 27 GPU akcelerátorů Nvidia K20 a Intel Xeon Phi 5110P či Infiniband QDR s rychlostí 40 Gb/s.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).