Hlavní navigace

CESNET zvýšil rychlost připojení k síti urychlovače částic v CERNu na 100 Gb/s

6. 11. 2019

Sdílet

CESNET Autor: Jan Sedlák

Fyzikální ústav Akademie věd ČR (FZÚ) zvýšil rychlost svého připojení do celosvětové sítě LHCONE, která zajišťuje přenos dat u urychlovače částic LHC v CERNu. Pro FZÚ konektivitu zajišťuje akademické sdružení CESNET, které rychlost zvýšilo na 100 Gb/s. Dosavadní rychlost byla 4× 10 Gb/s, což ovšem pro práci s velkými daty přestalo dostačovat.

CESNET k tomu uvádí několik detailů:

Práce s těmito daty probíhá distribuovaně v mnoha výpočetních střediscích rozmístěných po celém světě. Jedním z nich je i Výpočetní středisko FZÚ v Praze v ulici Na Slovance, jehož vědci jsou zapojeni do dvou ze čtyř velkých experimentů prováděných v LHC: ALICE a ATLAS.

Pro tyto experimenty FZÚ disponuje 3 PB úložného prostoru a 5000 výpočetními jádry. Síťové připojení ústavu, zajišťované e-infrastrukturou CESNET, je pro vědecké účely dále směrováno jak do celosvětové sítě LHCONE, tak do evropské výzkumné infrastruktury GÉANT.

Na letošní a příští rok je naplánována modernizace urychlovače LHC včetně detektorů, a proto nyní nevznikají nová data. Neustále však probíhá zpracování již zaznamenaných srážek částic. Současné povýšení kapacity síťového připojení FZÚ do LHCONE umožní efektivní a bezproblémové přenosy dat a optimální využití úložných a výpočetních kapacit i během dalšího běhu urychlovače (tzv. Run 3), se kterým se počítá na léta 2021 až 2023.

E-infrastruktura CESNET poskytuje vědecké komunitě vysokorychlostní multifunkční infrastrukturu. Kromě panevropské infrastruktury GÉANT je propojena s dalšími partnerskými sítěmi, které umožňují uživatelům provozovat náročné a unikátní aplikace v nadnárodním prostředí.

CESNET také provozuje jedno z největších datových úložišť v Česku:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).