Hlavní navigace

CESNET představil technologii pro přenos 8K videa přes internet

5. 12. 2018

Sdílet

TICO

Tuzemské akademické sdružení CESNET společně s belgickou firmou intoPIX představilo novou technologii na přenos videa přes internet v rozlišení 8K (7680 × 4320 pixelů). Využívá programovatelné hradlové pole (FPGA), má nízké přidané zpoždění a CESNET uvádí, že žádné srovnatelné řešení na trhu není dostupné.

Společnost intoPIX konkrétně vyvinula kodek TICO ve formě IP core (bloky pro návrh v obvodech FPGA) a CESNET měl na starost integrovaný návrh pro obvody FPGA. Ověřování probíhalo se společností AV MEDIA. Na projektu se podílela také firma Image Matters, která vytvořila desku s FPGA obvodem.

„Nasazením kodeku TICO a vytvořením systému pracujícího plně v reálném čase v obvodu FPGA se podařilo dosáhnout zpoždění přibližně jedna milisekunda. Hardwarová implementace má výhodu i ve vysoké energetické efektivitě a malých rozměrech. Enkodér a dekodér pro 8K video mají každý spotřebu přibližně 20 W. V současné době dokáže technologie přenášet až 60 snímků za sekundu, v budoucnu bude se stejným obvodem FPGA možný upgrade až na 120 snímků za sekundu,“ popisuje sdružení.

Společnost intoPIX kodek TICO dále více technicky rozebírá na svém blogu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.