Patnáct milionů korun bude stát vývoj zařízení, které má před útoky uchránit datová centra a sítě operátorů nebo poskytovatelů internetového připojení. „Síťová infrastruktura a technologie, které jsou umístěny v našich datových centrech, zabezpečuje systém pokročilých firewallů a load balancerů. Tyto služby poskytujeme dle specifických požadavků klientů,“ popisuje dnešní situaci v O2 Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení operátora.
V Brně už ale dnes vzniká projekt, který ochrání datová centra za tři roky. „Datová centra jsou dnes kritickými body fungování internetu. Naším cílem je vyvinout technologii, která dokáže ochránit budoucí datové sítě před útoky typu DDoS a dalšími kybernetickými hrozbami,“ vysvětluje šéf brněnské firmy Invea-Tech Rostislav Vocilka.
Invea má přitom s podobnými akcemi zkušenosti, protože právě z jednoho projektu spolupráce CESNETu a brněnské techniky před lety sama vznikla. Společně daly dohromady třeba síťovou kartu podporující 100G Ethernet.
„Pracujeme na zařízení, hardwarově akcelerované síťové kartě, která bude umět zpracovávat a filtrovat provoz budoucích sítí pracujících s rychlostí 400 Gb/s a tím je aktivně chránit,“ přibližuje Viktor Puš ze sdružení CESNET s tím, že má jít o vůbec první řešení svého typu na světě, které bude schopné pracovat s takovými rychlostmi přenosu dat.
Jádrem nového zařízení bude specializovaný síťový hardware založený na technologii FPGA (Field-programmable Gate Array). „Řešení bude unikátní právě využitím FGPA technologie. Navíc se soustředíme na vývoj nové možnosti filtrace síťového provozu na základě informací z aplikační vrstvy, čímž se podstatně rozšiřuje možnost obrany proti kybernetickým hrozbám,“ dodává Petr Kaštovský z Invea-Tech.
Podle plánu má být 400G standard pro datové sítě schválen v únoru roku 2017 a první vlaštovky by se na scéně mohly objevit o rok později.