Hlavní navigace

Brněnská Invea-Tech spouští s CESNETem projekt na ochranu 400G sítí

30. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dva roky mají vývojáři spolu s vědci na to, aby připravili datová centra na budoucnost. Projekt si zadala Technologická agentura ČR.

Patnáct milionů korun bude stát vývoj zařízení, které má před útoky uchránit datová centra a sítě operátorů nebo poskytovatelů internetového připojení. „Síťová infrastruktura a technologie, které jsou umístěny v našich datových centrech, zabezpečuje systém pokročilých firewallů a load balancerů. Tyto služby poskytujeme dle specifických požadavků klientů,“ popisuje dnešní situaci v O2 Kateřina Mikšovská z tiskového oddělení operátora.

V Brně už ale dnes vzniká projekt, který ochrání datová centra za tři roky. „Datová centra jsou dnes kritickými body fungování internetu. Naším cílem je vyvinout technologii, která dokáže ochránit budoucí datové sítě před útoky typu DDoS a dalšími kybernetickými hrozbami,“ vysvětluje šéf brněnské firmy Invea-Tech Rostislav Vocilka

Invea má přitom s podobnými akcemi zkušenosti, protože právě z jednoho projektu spolupráce CESNETu a brněnské techniky před lety sama vzniklaSpolečně daly dohromady třeba síťovou kartu podporující 100G Ethernet.

„Pracujeme na zařízení, hardwarově akcelerované síťové kartě, která bude umět zpracovávat a filtrovat provoz budoucích sítí pracujících s rychlostí 400 Gb/s a tím je aktivně chránit,“ přibližuje Viktor Puš ze sdružení CESNET s tím, že má jít o vůbec první řešení svého typu na světě, které bude schopné pracovat s takovými rychlostmi přenosu dat.

KL22_nominace

Jádrem nového zařízení bude specializovaný síťový hardware založený na technologii FPGA (Field-programmable Gate Array). „Řešení bude unikátní právě využitím FGPA technologie. Navíc se soustředíme na vývoj nové možnosti filtrace síťového provozu na základě informací z aplikační vrstvy, čímž se podstatně rozšiřuje možnost obrany proti kybernetickým hrozbám,“ dodává Petr Kaštovský z Invea-Tech. 

Podle plánu má být 400G standard pro datové sítě schválen v únoru roku 2017 a první vlaštovky by se na scéně mohly objevit o rok později. 

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.