Hlavní navigace

30. výročí připojení ČSFR k internetu připomene konference CESNETu, registrace je zdarma

24. 1. 2022

Sdílet

Výročí - připojení ČSFR k internetu - 1992 Autor: Muzeuminternetu.cz

Letos 13. února uplyne 30 let od dne, kdy se tehdejší Česká a Slovenská Federativní Republika (ČSFR) připojila k internetu. Akademické sdružení CESNET si ve spolupráci se sdruženími CZ.NIC a NIX.CZ kulaté výročí připomene výroční konferencí 30 let internetu v České republice, která proběhne ve čtvrtek 10. února.

Zájemci se akce, která se uskuteční na stejném místě, kde bylo před třemi dekádami slavnostní připojení oznámeno, mohou zúčastnit jak osobně, tak prostřednictvím online přenosu. Registrace na konferenci je zdarma.

V rámci programu vystoupí pamětníci, kteří u připojení ČSFR byli. Úvodní zdravici pronese „otec internetu“ Vint Cerf. O začátcích internetu u nás pak promluví dlouholetý ředitel CESNETu Jan Gruntorád, který byl nedávno jako první Čech uveden do celosvětové Internetové síně slávy. Spolu s ním budou vzpomínat Michal Chytil, Milan Štěrba či Tibor Weis.

V následujících blocích bude řeč o přeměně internetu z „vědecké“ sítě v masový komunikační prostředek pro všechny, internet governance nebo o digitální budoucnosti.

Lupa.cz je mediálním partnerem akce. 

POSLECHNĚTE SI: Příběhy z historie českého internetu: Milník, o kterém nikdo nevěděl. Jak se naše republika poprvé připojila

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 1. 2022 13:54

  Lukas1500

  Je zajímavé si také s odstupem připomenout, jak tehdy různé známé osobnosti Internet vnímaly a jakou budoucnost mu předpovídaly. Na tom vidíme, jaký je(byl) kdo prognostik a jestli má smysl inspirovat se jeho názory nebo spíše inverzí jeho názorů :-)

 • 25. 1. 2022 10:30

  SB

  Smysl opatření je vzdělávací a osvětový - účelem je v rámci konference si uvědomit a prakticky vyzkoušet možnosti zneužití internetu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).