Hlavní navigace

VUT se v Brně podařil mezifakultní kvantový spoj o vzdálenosti sedm a půl kilometru

13. 9. 2022

Sdílet

Laboratoř kvantové bezpečnosti VUT Autor: Jan Prokopius, VUT

Vysokému učení technickému v Brně se podařil mezifakultní kvantový spoj, a to mezi Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) a Fakultou informačních technologií (FIT). Podle školy jsou o další krok k budování kvantové sítě a posílení výzkumu zaměřeného na kybernetickou bezpečnost.

Kvantový spoj je součástí projektu NESPOQ, ve kterém kromě VUT figurují CESNET, VŠB-TUO a NÚKIB. Cílem je ověření funkčnosti a použitelnosti kvantových technologií v praxi. VUT si pro podobné účely loni otevřela Laboratoř kvantové bezpečnosti.

“Kvantový spoj využívá dvě vlákna, tedy dvě oddělené přenosové trasy, přičemž jedno vlákno se v současnosti využívá pro kvantový přenos, druhé pak přenáší servisní kanál. Vzhledem k tomu, že kvantový přenos je významně ovlivněn kvalitou přenosové trasy, předcházelo samotné instalaci na reálnou síť dlouhé testování v laboratoři simulující praktické problémy. Celková délka trasy je 7,5 km a obsahuje celkem 6 spojů na konektorech, které nejsou pro kvantový přenos zcela ideální,” popisuje VUT.

“Servisní kanál běžně využívá pro obousměrný přenos dvou samostatných vláken, bylo tedy navíc nutné integrovat oba směry do jednoho vlákna. Aby bylo možné monitorovat obě koncové jednotky vlastním dohledovým systémem, bylo nutné ještě datový výstup na FIT převést na optický signál a sloučit do stejného vlákna se servisním kanálem. Celkem jsou tedy v druhém vlákně přenášeny čtyři kanály na různých vlnových délkách,” doplňuje hlavní řešitel výzkumného projektu Jan Hajný.

Česku už se dříve povedl přenos kvantového klíče z Ostravy do Polska. Stalo se tak v rámci projektu OpenQKD.

Pokud vás více zajímá oblast kvantových počítačů a komunikace, sledujte náš nový nedělní seriál Qubity shrnující to nejzajímavější.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).