Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně má novou laboratoř s kvantovou komunikační infrastrukturou. Škola by se tak chtěla stát jednou z prvních institucí, které budou součástí státní kvantové sítě. O ní jsme na Lupě více psali minulý týden.
VUT část zařízení sloužících pro kvantové ustanovení klíčů koupilo od švýcarské společnosti ID Quantique (IDQ), která je v tomto oboru společně s japonským podnikem Toshiba největším hráčem.
Další technologie si na univerzitě vyvíjí sami. Jde zejména o vysokorychlostní šifrátory schopné pracovat až s rychlostí 100 Gb/s. Součástí infrastruktury jsou také simulátory útočníků, generátory datového provozu, analyzátory vysokorychlostního provozu nebo prvky pro simulaci optických tras různých délek.
“V současnosti slouží laboratoř zejména výzkumným aktivitám v rámci projektu Kybernetická bezpečnost sítí v postkvantové éře podpořeného z programu IMPAKT bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra ČR. V něm bude v první fázi vyvinut šifrátor odolný vůči kvantovým útokům a následně v druhé fázi otestován v pilotním provozu v optických sítích na vzdálenost až několik desítek kilometrů. Při řešení projektu je klíčová úzká spolupráce s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a dalšími univerzitami,” popisuje VUT.
“Cílem je ověřit vlastnosti zařízení u nás v laboratoři, následně zvětšovat vzdálenosti mezi komunikujícími stranami až na několik desítek kilometrů. Toho plánujeme dosáhnout pomocí pilotních spojů mezi FEKT a FIT VUT či mezi VUT a Masarykovou univerzitou,” doplňuje Jan Hajný, který má oblast na VUT na starost.
Výsledky bádání v brněnské laboratoři se využijí při budování zmiňované české kvantové sítě. Ta se následně napojí na evropské sítě v rámci projektu EuroQCI. Do zdejších kvantových aktivit zapadá i projekt OpenQKD. V rámci něj se povedla kvantová komunikace z Ostravy do Polska.
Přístup k laboratoři dostanou i studenti, a to v rámci programu Informační bezpečnost. Oblast může být prezentována i zájemcům z řad veřejnosti.