Hlavní navigace

Česká ministerstva vyvrací vliv 5G na koronavirus, kampaň rozjelo i Huawei

Sdílet

Jan Sedlák 31. 5. 2020
Mobilní síť - 5G - BTS - anténa Autor: Depositphotos

Ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj vydala společné prohlášení, ve kterém reagují na šířící se zprávy ohledně spojitosti mezi mobilními 5G sítěmi a šířením koronaviru COVID-19. Český stát tyto informace označil za ničím nepodložené a fake news a uvedl, že pro tvrzení ohledně propojení 5G a viru neexistuje žádný vědecký důkaz.

„Technologie 5G je zjednodušeně novější verzí aktuálně používané mobilní technologie, která umožňuje rychlejší datové přenosy a krátké reakční doby. Infikování onemocněním COVID-19 je možné pouze na základě fyzického kontaktu s koronavirem. A protože elektromagnetická pole generovaná z 5G sítí nemohou viry přenášet, nemohou s nimi ani nikoho kontaktovat,“ shrnují ministerstva.

Propojení 5G a koronaviru se na svých stránkách snaží vyvracet také ministerstvo vnitra. Rezort průmyslu už dříve začal upozorňovat, že se v Česku šíří dezinformace spojené s obecnou škodlivostí 5G a Český telekomunikační úřad už dříve zveřejnil e-mailovou adresu na zasílání podezření o konspiracích. O záření a situaci kolem 5G pro Lupu více hovořil Lukáš Jelínek ze Státního zdravotního ústavu.

Do informování se nově pustila také společnost Huawei, která je jedním ze zájemců o dodávky technologií a služeb pro české 5G sítě. Činí tak mimo jiné v rámci webu 5GvCesku.cz, který používá v rámci svých PR a lobbistických aktivit.

„Mezi hlavní mýty doprovázející budování sítí 5G patří tvrzení, že sítě páté generace mohou potlačit imunitní systém. Rovněž se objevují zprávy, že viry mohou komunikovat prostřednictvím rádiových vln. Žádná z těchto teorií není podložena důkazy. Jak uvádí časopis dTest, spojovat neionizující záření sítě 5G s koronavirem není v souladu s ověřenými fakty, což dokládá i skutečnost, že se nový koronavirus snadno šíří i v oblastech bez pokrytí 5G sítěmi (např. Írán). Hlavní sociální média, včetně Facebooku a YouTube, se snaží omezit šíření těchto falešných teorií, které v době pandemie pouze podporují všeobecnou paniku. Jakožto lídr v oblasti technologií 5G proto vnímáme za důležité tyto mýty společně se zástupci vědecké obce uvést na pravou míru. Také cítíme, že je naší povinností tyto fake news okolo 5G vyvracet,“ sumarizuje Huawei.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.