Hlavní navigace

Česká služba Gazetisto má nabídnout nástroje pro publikování placeného obsahu

6. 4. 2021

Sdílet

V Česku vzniká nová platforma, která má autorům newsletterů, podcastů a videí nabídnout nástroje, jak za svůj obsah od čtenářů či posluchačů inkasovat peníze. Za projektem nazvaným Gazetisto stojí vývojář Martin „Adent“ Malý a firma CMI News, která je vydavatelem serveru Info.cz.

Na tomto serveru Malý představil i první detaily o tom, jak má chystaný projekt fungovat. „Pokud máte vlastní web a kolem něj nějakou skupinu věrných čtenářů, která ocení větší servis, můžete jim prostřednictvím Gazetista nabídnout placený newsletter, podcast nebo videopořad, a nemusíte se starat o zpracování plateb a technické zázemí. To vyřešíme my, vy pouze produkujete placený obsah a inkasujete předplatné,“ nastínil.

O záměru podobnou službu spustit mluvil Malý už koncem ledna v rozhovoru o placeném obsahu pro Lupu. Celý rozhovor si můžete poslechnout i ve formě podcastu:

Na webu Gazetisto.com zatím žádné detaily nejsou, podle Malého má služba brzy spustit testovací provoz a ostrý start plánuje na letošní léto.

Podle serveru Médiář za službou stojí společnost CMI News, která je součástí skupiny Czech Media Invest Daniela Křetínského. CMI News je také vydavatelem serveru Info.cz. Kromě Malého má na službě pracovat také někdejší manažer vydavatelství Economia Vladimír Piskáček.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 4. 2021 17:54

  Pavel Šrubař

  Předplatné, předplatné...další buzzword, který sice krášlí cashflow vydavatelům, ale do češtiny bych ho přeložil spíše jako zajíc v pytli.

  Vzpomínám si na mikroplatební službu Flattr, která u mne dojela na to, že jsem sice mohl vybírat, kterým článkům „zalichotím“ kliknutím na flatří ikonku, ale nemohl jsem si vybírat, kolik měsíčně utratím. I Flattr totiž vyžadoval předplatné (tuším to bylo minimálně 2 € měsíčně).

  Systém, který by mě chtěl oslovit, by musel fungovat na bázi postlegerní dobrovolnosti. Nejprve bych si na něm coby čtenář založil účet a nabil kredit mnou zvolenou částkou.
  Na zpravodajském nebo hobby serveru nebo i na osobním blogu si pak řeknu: Hele, tohle byl povedený článek, chci autora odměnit. Vidím dole pod textem ikonku Gazetistánu, tak na ni klepnu, objeví se pole pro vyplnění částky, přepíšu přednastavenou desetikačku třeba na 15 Kč, kliknu zaplatit, a je to.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).