Hlavní navigace

Podcast

Slovo podcast vychází z výrazu podcasting, které je složením názvu přehravače iPod (Pod – Personal On Demand) od společnosti Apple a anglickým slovem pro vysílání – broadcasting.

Podcasting se využívá pro šíření audiosouborů, které jejich autor umístí na internet a odkazuje na ně pomocí technologie RSS. S tímto způsobem předávání informací přišel v roce 2004 Američan Adam Curry.

Posluchači si podcasty mohou přehrávat v libovolný čas.

První český podcastový krimiseriál Matematika zločinu zve do zákulisí justice

Jak se v České republice počítá spravedlnost? Reportérka Magdaléna Sodomková a dokumentaristka Brit Jensen spustily zajímavý projekt dokumentárního podcastu Matematika zločinu. Dokumentární cyklus odstartoval na základě případu, který novinářky…

2. 11. 2018 14:52

Dan Tržil: Vybudovat úspěšný podcast trvá měsíce. V Česku je poslouchají desítky tisíc lidí

V Česku zatím nejsou podcasty tak známé, přesto je poslouchá nyní už několik desítek tisíc lidí. Scéna se ale postupně zlepšuje, říká v rozhovoru pro Lupu přední český podcaster Dan Tržil.

Doba čtení: 8 minut

Poslechněte si záznam z NetClubu s Pavlem Doležalem, zakladatelem Ataxo

Do červené pohovky NetClubu vedle Miloše Čermáka usedl tentokrát Pavel Doležal, který stál u začátků portálu Atlas.cz a později spoluzakládal společnost Ataxo. Hovořilo se hlavně o internetových aktivitách, které rozjíždí v daleké Brazílii. První půlhodinu z rozhovoru si můžete poslechnout v našem podcastu. 

27. 4. 2012 20:20
Doba čtení: do minuty

"Něco nového vytvoříme, jen když si budeme říkat pravdu." Poslechněte si NetClub s Janem Šedivým

Do červené pohovky NetClubu vedle Petra Koubského usedl na posledním NetClubu Jan Šedivý, dlouholetý zaměstnanec IBM a Google, který nyní předává své zkušenosti českým studentům a burcuje je, aby propojovali technické vidění světa s obchodním, protože jen tak mají naději na úspěch. První půlhodinu z rozhovoru si můžete poslechnout v našem podcastu. Další otázky a odpovědi najdete v článku na Lupě Jan Šedivý: Nelíbí se mi pasivita a nekomunikativnost studentů.

2. 4. 2012 14:54
Doba čtení: 1 minuta

Poslechněte si zvukový záznam z NetClubu se šéfredaktorem Respektu Erikem Taberym

Hostem únorového NetClubu, tentokrát pod taktovkou Petra Koubského, byl Erik Tabery, politický komentátor a šéfredaktor týdeníku Respekt. Diskutovalo se například o důvodech, které urychlují smrt části trhu tištěných médií nebo o v poslední době mediálně vděčném tématu smlouvy ACTA. První půlhodinu z rozhovoru si můžete poslechnout v našem podcastu. Další otázky a odpovědi najdete ve článku na Lupě: Erik Tabery: Svoboda internetu je důležitější než právní úmluvy.

6. 3. 2012 16:00
Doba čtení: 1 minuta

Poslechněte si zvukový záznam z rozhovoru s Ondřejem Surým a Ondřejem Filipem z CZ.NIC

Občas si dělají legraci, že mají tlačítko vypínající internet, ale Partičku IT připomínají i jinak. Výkonného ředitele a ředitele výzkumu a vývoje CZ.NIC od sebe poznají jen opravdoví znalci internetu, a jenom znalci pochopí, o čem oba dva pánové vůbec hovoří. Až na to tlačítko, tomu rozumí opravdu každý.

2. 1. 2012 13:49
Doba čtení: 1 minuta

Český rozhlas má nový web, vrací se iRadio

Veřejnoprávní Český rozhlas (ČRo) představil novou podobu svých webových stránek běžících na doméně rozhlas.cz. Novinkou je možnost vyfiltrovat si požadovaný obsah z nabídky všech stanic. Například kulturu nemusíte vyhledávat jednotlivě jen na webech ČRo 3 – Vltavy, Radia Wave a dalších stanic ČRo, ale najdete ji souhrnně také na webu Uměni a kultura, vysvětluje Alexandr Pícha z Českého rozhlasu.

25. 10. 2010 8:49
Doba čtení: 1 minuta

Rádio Impuls poskytuje na Internetu své pořady i na videu

Rádio Impuls spustilo novou verzi svých webových stránek na impuls.cz a letos se prý hodlá více zaměřit na Internet. Hlavní novinkou je nabídnutí vybraných pořadů i ve formě videa. Posluchači se tak na Internetu mohou přesunout do role diváků a sledovat záznam ze studia. Komfortu televizní produkce ovšem zatím zpřístupněná videa nedosahují. Z letmého průzkumu dostupných videí je zřejmé, že se Impuls zatím pere s umístěním kamery. V praxi tak třeba není vidět na moderátora přes LCD monitor nebo…

12. 2. 2010 9:58
Doba čtení: 1 minuta

Český vidcast Digit má díl 31

Přes třicítku dílů se překulil zřejmě nejsledovanější český vidcast Digit. V 31. díle můžete očekávat komentáře k aktuálním tématům jako je WWDC, Nové MacBooky Pro, iPhone OS 3.0, iPhone 3Gs a samozřejmě Project Natal, Bada Bing a Google Wave.

Doba čtení: do minuty

Český rozhlas inovoval portál s podcasty

Veřejnoprávní Český rozhlas představil novou podobu stránek s podcasty svých pořadů, které na Internetu zveřejňuje již od roku 2005. V současnosti mají podcasty pořady vysílané v celoplošných stanicích, ale také relace z digitálního, regionálního i zahraničního vysílání Českého rozhlasu. Jsou rozděleny nejen podle stanic, ale také do devíti tématických celků jako je zpravodajství, publicistika, kultura, náboženství, věda a technika, historie, příroda a podobně.

Doba čtení: 1 minuta

Google míří na mobilní herní konzoli Sony PSP

Sony chystá nový firmware číslo 4.00 pro svou mobilní herní konzoli PlayStation Portable známou též pod kratším označením Sony PSP. Z pohledu tématického zaměření Lupy je zajímavé, že tento firmware přinese Google coby nativní vyhledávač. Vyhledávače si platí za své přednastavení do webových prohlížečů na počítači i v mobilních telefonech, takže z tohoto pohledu není příchod Googlu do Sony PSP žádným překvapením – byla to jen otázka času.

17. 6. 2008 12:50
Doba čtení: 1 minuta

Nové rubriky na Vlada.cz, chystá se redesign a podcast

Vláda České republiky inovovala své webové stránky na vlada.cz. Přibyly nové sekce. Jedna z nich se jmenuje Na pravou míru a soustředit by se v ní měly reakce na články z tisku. Podobnou rubriku má na svých webových stránkách i prezident Václav Klaus. Oficiální vládní web také otevřel rubriku Téma, kde se chce věnovat stěžejním tématům jako jsou třeba přípravy českého předsednictví Evropské unii v příštím roce. Posledními novými rubrikami jsou online rozhovory s úředníky a jejich představování…

Doba čtení: 1 minuta

Rádio Impuls zavedlo také podcast

Rádio Impuls představilo několik nových internetových služeb, které byly nasazeny v průběhu února. Je mezi nimi i podcasting. Popularitě se během několika prvních dnů těší zejména podcast diskusního pořadu Impulsy Václava Moravce. K podcastům Impuls přidal také sérii RSS kanálů např. se zpravodajstvím včetně dopravního servisu nebo zpráv o dění v rádiu. (Tisková zpráva)

5. 3. 2008 10:28
Doba čtení: do minuty

Český rozhlas už také bloguje

Veřejnoprávní Český rozhlas spustil na adrese http://blogy.rozhlas.cz redakční blogy. Použit je publikační systém Drupal. Vedle redakčních blogů chystá Český rozhlas také posluchačské blogy v rámci úspěšné reality-show Odhalení. Český rozhlas ovšem nemá ambice konkurovat blogovacím serverům. Některé stávající služby na stránkách Českého rozhlasu čeká rekonstrukce. Patří sem třeba i podcastingová část. (Online žurnalistika)

28. 2. 2008 14:52
Doba čtení: do minuty

Veřejnoprávnost na webu: ČRo boduje v podcastech

Weby veřejnoprávních médií tvoří důležitou součást jejich provozu, také úspěšný tlak na výměnu vedení Radiožurnálu začal na Internetu. Jak si v tomto prostředí tyto námi placené instituce stojí, kde jsou jejich silné stránky a kde slabiny? Malý přehled začněme Českým rozhlasem.

Doba čtení: 6 minut

Firefox 3.0 Beta 3 opravuje skoro 1 300 chyb

Světlo světa spatřila v pořadí již třetí betaverze očekávaného prohlížeče Mozilla Firefox 3.0. Oproti druhé betaverzi opravuje skoro 1 300 nalezených chyb a přináší funkce známé již z nočních buildů. Jde například o podporu podcastingu, propojení s portálem Mozilla Add-ons nebo vylepšenou ochranu před malwarem. Změny doznal i design – uživatelé Windows již mohou vidět některé nové ikonky. Pro zájemce o vyzkoušení je připravena i do češtiny lokalizovaná verze. Další betaverze bychom se měli…

Doba čtení: do minuty

Podcasting je v USA hitem, u nás zábavou hračičků

V USA dosáhly zisky z reklamy v podcastech 165 milionu dolarů, prognózy do příštích let jsou také slibné. Podcasting se zrodil jako lahůdka pro fajnšmekry a nikdo si od něho možná nesliboval výrazný komerční úspěch. Čísla z Ameriky ovšem říkají něco jiného.

Doba čtení: 2 minuty

Firefox 3.0 s podporou podcastingu v RSS

Jednou z mnoha novinek, které si pro uživatele připravili vývojáři prohlížeče Mozilla Firefox 3.0, bude také podpora podcastů v RSS. Pokud nějaký RSS kanál bude odkazovat na video či audio nahrávku, Firefox to bude schopný rozpoznat a uživatel si bude moci jednoduše daný podcast stáhnout na pevný disk nebo jej otevřít v programu, který si sám vybere. (JasnaPaka Blog)

Doba čtení: do minuty

Český rozhlas 1 má po programových změnách méně podcastů

Současné programové schéma Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu, které od Nového roku zavedla ředitelka stanice Barbora Tachecí, výrazně omezuje možnost podcastu. Ve svém blogu na tento vedlejší jev programových změn upozorňuje David Kňourek: Jedna z programových změn s sebou přinesla zrušení (jak říká paní ředitelka) tvz. „ghet programů“. To přeloženo do češtiny znamená zrušení mnoha původních pořadů bez náhrady a tzv. rozdrobení obsahu do celého dne. Uvedený postup má ale velmi nepříjemnou…

23. 1. 2008 10:21
Doba čtení: 1 minuta

RSS čtečka FeedDemon je nyní zdarma

Populární RSS čtečka FeedDemon je nyní dostupná jako freeware. Za její používání už nemusí uživatelé platit. Vedle všech rozšířených verzí RSS podporuje i konkurenční formát Atom a také podcasting. Mezi desktopovými RSS čtečkami patří k naprosté spičce. Podporována jsou Windows 98 a vyšší. (Nick Bradbury)

Doba čtení: do minuty

Přichází lifecasting - zahoďte soukromí?

Snad každý, kdo se alespoň trochu zajímá o moderní technologie, musí uznat, že žijeme v báječné době. Cena hardwaru obecně klesá, stejně jako se připojení k Internetu stává běžnou součástí našich životů. Za pár let budeme s úsměvem vzpomínat na to, jak YouTube nabízel šíleně nekvalitní videa a jak existovalo soukromí. Za pár let totiž soukromí může být zcela nedostupná komodita.

Doba čtení: 5 minut

Frekvence 1 spustila nové webové stránky

Frekvence 1 uvedla do ostrého provozu novou podobu svých webových stránek. Ty mají být nyní přehlednější a jejich součástí je i nový online obchod s hudbou, chat s osobnostmi nebo webová televize. V provozu zůstává podcasting, blogy a online vysílání rádia. Frekvence 1 už je výrazně interaktivní rádio. Web ale funguje jako rozšířená nabídka pro ty, kdo mají potřebu být ještě aktivnější. Internet má v tomto téměř neomezené možnosti, říká Mirek Škoda, programový ředitel Frekvence 1 (Tisková…

Doba čtení: do minuty

Google kupuje projekt FeedBurner za 100 milionů dolarů

Podle dostupných informací připravuje Google převzetí projektu FeedBurner, které by mělo být dokončeno v průběhu června a Google bude muset do své peněženky sáhnout pro 100 milionů dolarů. FeedBurner často využívají i uživatelé systému Blogger.com, který Google provozuje. FeedBurner mimo jiné autorům blogů a webzinu nabízí zviditelnění, širší podporu podcastingu a snížení zátěže jejich serveru.

25. 5. 2007 12:40
Doba čtení: do minuty

Vytlačí mobilní zařízení současné stolní počítače?

Blíží se konec osobních počítačů? Může mobilní elektronika ohrozit dominantní postavení osobních počítačů ve firmách i v domácnostech? Přijdou místo universálních zařízení do kapsy opět vysoce specializované přístroje? Na toto téma vystoupili v diskuzním pořadu Třetí dimenze ze stanice Český rozhlas – Leonardo IT konzultant Jiří Donát a šéfredaktor Lupy Aleš Miklík. Záznam zhruba třičtvrtěhodinového povídání naleznete v podcastingovém archivu Českého rozhlasu.

Doba čtení: do minuty

Britští rodiče budou moci chatovat s učiteli svých dětí

Britská vláda se rozhodla zefektivnit a zkomfortnit komunikaci mezi školami a rodiči žáků formou elektronické komunikace. Školy budou rodičům zasílat informace nejen o prospěchu a docházce jejich dětí formou e-mailů či SMS zpráv. Ve hře je i chat rodičů s pedagogy. Při komunikaci by mohly být využity blogy a ke slovu by se mohl dostat i podcasting. Technologické zázemí prý díky modernizaci zařízení škol v posledních letech již existuje a rodiče mají o studijní výsledky dětí zájem, takže v…

2. 1. 2007 20:01
Doba čtení: do minuty

Nejvyhledávanější na Google a Google News

Na Google Zeitgeist se s předstihem objevil žebříček globálně nejvyhledávanějších dotazů přes vyhledávač Google v roce 2006 potvrzující zvyšující se zájem o komunitní služby a video. Do výsledků promluvil i letošní fotbalový šampionát, sportovní akce roku. Top 10 vypadá následovně: bebo myspace world cup metacafe radioblog wikipedia video rebelde mininova wiki

21. 12. 2006 16:03
Doba čtení: do minuty

Digg s novým designem i funkcemi

Při příležitosti dvouletého výročí založní populární služby Digg pro sdílení zajímavých odkazů byl nasazen nový design a uživatelé mohou nyní využívat i několika nových funkcí jako je třeba přehled odkazů vložených lidmi ze seznamu přátel. Vznikla též nová sekce věnovaná krátkým filmům ze serverů pro sdílení videa jako je populární YouTube. Vlastní sekce se rovněž dočkal i podcast, ovšem ta je přístupná jen registrovaným uživatelům. (Lukáš Jirovský)

21. 12. 2006 13:52
Doba čtení: 1 minuta

Videopodcasting - slepá větev evoluce nebo budoucnost televize? (2.)

Připravit vlastní videopodcast vyžaduje mít nejenom představu o hlavním tématu, ale i mít zajištěné určité technické zázemí. Co budete na natočení videocastu potřebovat? Jak videocast publikovat? A jaký vývoj můžeme v oblasti internetového vysílání očekávat? Na tyto a další otázky se bude snažit odpovědět druhý díl článku o videopodcatingu.

Doba čtení: 11 minut

Videopodcasting - slepá větev evoluce nebo budoucnost televize? (1.)

Zatímco ještě před 15 lety byly role v produkci obsahu zcela pevně rozděleny a bylo zřejmé, kdo je tvůrce a kdo konzument, Internet toto chápání rolí mění. Zřejmé to bylo s příchodem blogů, které daly moc běžným uživatelům tvořit obsah podle vlastních pravidel a dostat se na stejnou sledovanost jako komerční média. Logickým nástupcem blogů jsou pak podcasty a videocasty.

Doba čtení: 6 minut

O podcast prý velký zájem není

Podle aktuálního průzkumu Pew Internet and Americal Life Project není mezi americkými internetovými uživateli o podcast příliš velký zájem. Oproti minulému průzkumu sice počet uživatelů, kteří podcastu využili alespon jednou, stoupl ze sedmi na dvanáct procent, ale pouze jedno procento účastníků průzkumu využívá podcastu opakovaně. (Yahoo News)

Doba čtení: do minuty