Hlavní navigace

Česká televize zřejmě bude muset ukončit vysílání programu ČT3

2. 6. 2021

Sdílet

ČT3 Autor: Česká televize

Nostalgické stanici ČT3, která původně vznikla jako společník seniorů v době koronavirové pandemie, reálně hrozí konec vysílání. „Česká televize zřejmě bude muset ukončit vysílání programu ČT3,“ uvedlo veřejnoprávní médium v tiskovém prohlášení. 

Česká televize tak reaguje na rozhodnutí poslanců, kteří o jeden hlas odmítli prodloužit výjimku umožňující částečný odpočet DPH. Od příštího roku kvůli tomu přijde zhruba o 300 milionů korun ročně.

„Rozhodnutí tak bude mít přímý dopad na původní televizní výrobu, zejména dramatickou tvorbu, animované a dětské příběhy, na rozvoj regionálního zpravodajství a dopadne i na sportovního diváka,“ podotkla Česká televize. 

Stejná výjimka přestane platit také pro Český rozhlas, ten přijde asi o 120 milionů korun ročně. „Obě média přitom bojují s mimořádnými výdaji spojenými s koronavirovou krizí. Média nabídla občanům nové programy a rozšířila i nabídku pořadů a služeb, které reagovaly na společenskou situaci. Tyto mimořádné náklady ještě navýšily provozní výdaje spojené s přesuny výroby, testováním, hygienickými opatřeními a zvyšující se ceny všech vstupů. Příjmy vysilatelů se proti tomu snížily výpadkem obchodní činnosti i z inkasa poplatků,“ upozorňuje tiskové prohlášení České televize a Českého rozhlasu.

„Negativní dopad bude mít novela i na Český rozhlas a další rozvoj jeho služeb. Úbytek financí se dotkne výroby a vývoje nových formátů rozhlasových pořadů i rozvoje digitalizace a multimedializace obsahu. Ztížený bude i další rozvoj regionálních rozhlasových studií. Rozhlasový poplatek při tom nebyl navýšen od roku 2005 a činí pouhých 45 korun měsíčně,“ dodává společné stanovisko obou médií.

Média veřejné služby upozorňují, že po pěti letech fungování zákona o DPH se ocitnou v právní nejistotě ve způsobu účtování daně. „V minulosti právě rozdílný výklad vedl ke sporům Českého rozhlasu a České televize s Finanční správou. Tyto spory nebyly stále uzavřeny,“ končí prohlášení.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).