Hlavní navigace

Česká televize a Český rozhlas přijdou o výjimku z DPH, a tím o stovky milionů

2. 6. 2021

Sdílet

Česká televize Autor: Česká televize

O pouhý jeden hlas neschválila sněmovna prodloužení výjimky pro Český rozhlas a Českou televizi, která by umožnila, aby obě veřejnoprávní média mohla uplatňovat současné nároky na odpočet DPH až do konce roku 2024. Na hospodaření obou médií bude mít tato změna zásadní dopad, podle vlastních kalkulací přijdou o stovky milionů korun.

Současná výjimka platí do konce letošního roku. Česká televize hrozící výpadek příjmů odhadla na 350–400 milionů Kč ročně, Český rozhlas ho spočítal na 120 milionů Kč za rok. V prosinci žádal generální ředitel České televize Petr Dvořák o zachování výjimky premiéra Andreje Babiše (ANO). Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes k návrhu zaujala neutrální postoj. 

Výjimku navrhnul zachovat poslanec ODS Zbyněk Stanjura. „Na straně výstupů je televizní a rozhlasové vysílání z podstaty věci nedělitelné, protože nelze samostatně vysílat a oceňovat obchodní sdělení bez kontextu celého programového vysílání. V důsledku toho nelze zcela jednoznačně určit přesnou výši, v jakém poměru veřejnoprávní vysílatelé využívají přijatá zdanitelná plnění pro činnosti, u nichž jim vzniká nárok na odpočet daně a pro činnosti, u nichž nárok na odpočet nemají. V podobné situaci není žádný jiný daňový subjekt a z toho pak vyplývá i zúžený pohled finanční správy na způsob krácení nároku na odpočet daně veřejnoprávních vysílatelů,“ vysvětlil.

Zachování výjimky podpořilo 80 poslanců, potřeba bylo 81 hlasů. Pro návrh hlasovaly všechny opoziční strany, koaliční ČSSD, dále KSČM a nezařazený poslanec Václav Klaus mladší. Zdržela se SPD a většina poslanců ANO, z vládního hnutí zvedlo ruku pro návrh celkem 7 zákonodárců.

Podle dlouhodobých plánů schválených Radou České televize v listopadu loňského roku bude mít stamilionový výpadek příjmů dopad na výrobu nákladné původní tvorby – zejména dramatických formátů, animovaných příběhů, dětské tvorby a dokumentárních pořadů. Může se také ztenčit podpora českých filmů a výrazně se zřejmě omezí kulturní a sportovní pořady. Rovněž může být ohroženo další fungování stanice ČT3.

„My můžeme spořit už jen tak, že budeme omezovat program. Třeba tak, že pořady, které vyrábíme, budeme kupovat v rámci akvizic. Je potom otázka, jestli veřejnou službu, kterou poskytujeme třeba tím, že vyrábíme seriál o Přemyslovcích, můžeme nahradit tak, že koupíme od BBC za desetinu ceny seriál o Tudorovcích. Jsem přesvědčen, že základním úkolem ČT je spíš to první než to druhé,“ dodal generální ředitel České televize Petr Dvořák v únorovém rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Novela zákona o dani z přidané hodnoty teď poputuje do Senátu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).