Hlavní navigace

Česká vláda podepsala memorandum o spolupráci s Blockchain Republic

Sdílet

Jan Sedlák 27. 11. 2018

Nedávno spuštěná iniciativa Blockchain Republic získala nového partnera v podobě Úřadu vlády ČR. Obě strany dnes podepsaly memorandum o spolupráci, ke kterému se připojilo také ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Jedním z hlavních cílů spolupráce je vytvoření vstřícného podnikatelského prostředí pro rozvoj blockchainu a technologií distribuovaného registru, a to v jiných oblastech, než jsou kryptoměny. Zásadní je přitom i změna legislativy,“ uvádí se ve sdělení. O tom, na čem chce Blockchain Republic pracovat, už jsme psali dříve.

Memorandum je k dispozici zde (PDF). Spolupráce mezi subjekty je založená na dobrovolnosti, a nejde tedy o nic, co by šlo vynutit.

Blockchain Republic je reprezentovaná Českou fintech asociací a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Za něj akci podporuje i IBM, která chce nasazovat Hyperledger. Za vládu memorandum podepsali vládní ICT zmocněnec Vladimír Dzurilla a ředitel odboru koordinace hospodářských politik a místopředseda výboru pro jednotný digitální trh Zbyněk Smetana.

„Tématem technologie blockchain se v současnosti aktivně zabývá Evropská komise nebo například OECD. Kromě nezbytné konzultace a koordinace zapojených stran při vytváření pozice ČR je cílem našich aktivit do budoucna také vysvětlení přínosu blockchainu směrem ke státní správě a soukromému sektoru,“ uvádí Smetana. Dzurilla už dříve uvedl, že se stát snaží prozkoumat, kde by blockchain mohl využít.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.