Hlavní navigace

Česká vláda podepsala memorandum o spolupráci s Blockchain Republic

27. 11. 2018

Sdílet

Blockchain Republic

Nedávno spuštěná iniciativa Blockchain Republic získala nového partnera v podobě Úřadu vlády ČR. Obě strany dnes podepsaly memorandum o spolupráci, ke kterému se připojilo také ministerstvo průmyslu a obchodu.

„Jedním z hlavních cílů spolupráce je vytvoření vstřícného podnikatelského prostředí pro rozvoj blockchainu a technologií distribuovaného registru, a to v jiných oblastech, než jsou kryptoměny. Zásadní je přitom i změna legislativy,“ uvádí se ve sdělení. O tom, na čem chce Blockchain Republic pracovat, už jsme psali dříve.

Memorandum je k dispozici zde (PDF). Spolupráce mezi subjekty je založená na dobrovolnosti, a nejde tedy o nic, co by šlo vynutit.

Blockchain Republic je reprezentovaná Českou fintech asociací a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Za něj akci podporuje i IBM, která chce nasazovat Hyperledger. Za vládu memorandum podepsali vládní ICT zmocněnec Vladimír Dzurilla a ředitel odboru koordinace hospodářských politik a místopředseda výboru pro jednotný digitální trh Zbyněk Smetana.

„Tématem technologie blockchain se v současnosti aktivně zabývá Evropská komise nebo například OECD. Kromě nezbytné konzultace a koordinace zapojených stran při vytváření pozice ČR je cílem našich aktivit do budoucna také vysvětlení přínosu blockchainu směrem ke státní správě a soukromému sektoru,“ uvádí Smetana. Dzurilla už dříve uvedl, že se stát snaží prozkoumat, kde by blockchain mohl využít.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 11. 2018 15:59

  Petr M (neregistrovaný)

  Hezký. A co možnost řešit z pohledu občana běžný věci online, jako třeba přepis auta nebo prodloužení dokladu (s tím, že pak si ho jenom vyzvednu)? Nic, že?

  No hlavně že IBM bude mít co žrát...

 • 29. 11. 2018 2:19

  bez přezdívky

  - a ještě to bude tak buze-rantsky po stránce administrativy a smluv prasácky ošetřené, že z toho bude další vendor lock-in.. ono totiž ve státní správě, když nemá smlouva min. 50 stránek + 250 stránek příloh, tak je to považováno za "nekvaltní smlouvu".. no.. a pak to má přes 100+ stránek.. a nikdo to nečte, jen to podepíše a mega arbitráž za 20 let na světě.. neskutečný, co sedí za bezmozky ve všech možných odděleních státní správy.. na druhou stranu SIKOVNY, INTELIGENTNI a RACIONALNI jedinec nebude ani za nic pro stát pracovat a svůj lidský kapitál pochopitelně zúročí v soukromé sféře.. z čehož nám tak nějak analogicky vyplývá, že ve státní administrativě pracují jen Ti, o které v soukromé sféře není z nějakého důvodu zájem.. a to je děsivé..

 • 28. 11. 2018 9:11

  8B3CE273 (neregistrovaný)

  IoT už netáhne, tak teď všechno spací blockchain.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).