Hlavní navigace

Česká zemědělská univerzita si postaví 5G síť, v chytré krajině nasadí tisíce senzorů

28. 5. 2021

Sdílet

Česká zemedělská univerzita, ČZU Autor: ČZU
Česká zemedělská univerzita, ČZU

Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) je další z tuzemských vysokých škol, která bude provozovat privátní mobilní 5G síť. Půjde o standalone (SA) verzi sítě a nebude tedy v základu postavena na LTE. Součástí instalace v univerzitním areálu v Suchdole bude rovněž konektivita pro internet věcí. Jde o součást čtyřleté akce, v rámci které chce ČZU vybudovat moderní digitalizované pracoviště.

Zemědělská univerzita plánuje první instalaci 5G rozchodit na C-Bandu, respektive na frekvencích 3,5 a případně 3,7 GHz. Od roku 2022 má mít od Českého telekomunikačního úřadu individuální oprávnění pro experimentální použití. “Jakmile budeme realizovat první use case pro milimetrové vlny, rozšíří se síť i na ně,” uvádí pro Lupu Jan Piťha, vedoucí strategie a implementace 5G sítě na ČZU.

Univerzita bude mít dedikovanou core část a napojenou bezdrátovou RAN. V první fázi se privátní sítí pokryje testbed, kde se nasadí indoor antény (DOTs). Část venkovních prostor kampusu bude mít jeden BTS sektor.

“V druhé fázi dojde k pokrytí vzdálených pracovišť univerzity pro testování v praxi. V tuto chvíli máme již naplánovánu jednu BTS v lokalitě Amálie, kde má univerzita projekt chytré krajiny budoucnosti. Počet rádií a antén bude i dále rozšiřován podle konkrétních use casů,” plánuje Piťha.

V případě sítě pro internet věcí se nasadí NB-IoT, která bude vycházet z privátního dedikovaného core. K dispozici má být i veřejná NB-IoT síť.

ČZU na projektu spolupracuje s operátorem T-Mobile a společností Ericsson, která dodá technickou část. Toto duo podobné akci rozjelo také Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě, odkud jsme přinesli podrobnější text. Privátní 5G síť rovněž zprovozní na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT v Praze.

ČZU chce síť využít pro několik druhů projektů. IoT bude spojené se zmiňovanou lokalitou Amálie. “Tam se například bude provádět plošné měření vlastností půdy, kde počítáme řádově se stovkami až tisíci senzorů. Výsledky měření budou následně použity například pro řízení drenážních systémů či řízení závlahy,” vysvětluje Piťha.

“Mezi další projekty patří měření plynů mezi půdou a vzduchem, či obor dendrologie a mnoho dalších. Za zmínku také určitě stojí například automatická analýza obrazu růstu rostlin, využití dronů, augmentovaná realita, autonomní stroje a další, kde se již využije i parametrů 5G sítě.”

Zemědělská univerzita bude síť využívat jak pro akademické bádání, tak pro partnery ze soukromého sektoru. Využívat jí budou moci i studenti.

Síť nebude mít standardně zapnuté IPv6. “Využití IPv6 nemá v případě privátní sítě takový význam jako v případě sítě veřejné, proto s využitím IPv6 v tuto chvíli nepočítáme. Nicméně instalovaná technologie je samozřejmě IPv6 ready. Pokud bude potřeba IPv6 využít nebo otestovat, není problém ji v naší privátní síti použít,” komentuje Piťha.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).