Hlavní navigace

ČVUT spustí vlastní kampusovou 5G síť, postaví jí T-Mobile a Ericsson

7. 4. 2021

Sdílet

CIIRC ČVUT Autor: Jan Sedlák

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT během druhého čtvrtletí tohoto roku spustí vlastní kampusovou 5G síť. Pokryje prostory laboratoří a testbedu pro průmysl 4.0, celková rozloha bude tisíc metrů čtverečních.

Pro CIIRC projekt buduje operátor T-Mobile, který nasadí technologie od společnosti Ericsson. T-Mobile síť označuje za první 5G stand-alone (SA) pro průmyslové využití v České republice. Nejde tedy o hybrid, kdy část sítě běží na 5G a signalizace na LTE. Stejný operátor už kampusovou síť spustil na Vysoké škole báňské v Ostravě s tím, že je 5G ready, ale je vybudována na 4G/LTE.

T-Mobile si dle svých slov kampusové 5G sítě zvolil jako specializaci a letos do nich chce investovat desítky milionů korun.

“T-Mobile je rovněž partnerem celorepublikové akademicko-průmyslové platformy Národní centrum Průmyslu 4.0. Díky tomu se budou moci testovat možnosti 5G sítí také v rámci propojených partnerských „testbedů“ neboli experimentálních továren budoucnosti. Ty funkčně i organizačně zastřešuje evropské centrum excelence zaměřené na pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Vedle testbedu pražského CIIRC ČVUT sem patří i nově budované pracoviště na CEITEC při Vysokém učení technickém v Brně a špičkově vybavený testbed německých institutů DFKI a ZeMA v Saarbrückenu. Nově se také zapojuje testbed při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava,” uvádí operátor.

5G síť na CIIRCu má “vědcům, firmám a studentům umožnit testovat a rozšiřovat koncepty chytrých továren budoucnosti a digitalizované výroby”. Studenti jí například budou moci využívat k diplomovým pracím.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).