Hlavní navigace

T-Mobile v Ostravě spustil první kampusovou 5G síť v ČR, zatím běží na LTE

16. 7. 2020

Sdílet

T-Mobile - budova - Roztyly Autor: T-Mobile

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a operátor T-Mobile podle plánů spustili první kampusovou 5G síť v České republice. V současné době běží pouze na 4G/LTE frekvencích, je ale označována za 5G ready. Univerzita si požádala o přidělení testovacích frekvencí pro 5G.

“Do konce roku tak studenti, výzkumní pracovníci, akademici a zájemci z řad firem budou moci poprvé vyzkoušet fungování skutečné průmyslové kampusové 5G sítě podporující technologie Průmyslu 4.0 a nové aplikace s nízkou latencí a vysokou přenosovou rychlostí,” uvádí univerzita a operátor.

Kampusování síť pokrývá část areálu VŠB-TUO včetně několika budov, vnitřních prostor chytré továrny a objektu 3D tisku plastů a kovů. Má tam sloužit pro komunikaci robotů, autonomních vozítek a dalších strojů určených pro automatizaci. T-Mobile a VŠB mají realizovat experimentální vývoj kombinující 5G, internet věcí a průmysl. V Ostravě se mohou využívat kapacity jednoho z největších superpočítačových center v Evropě.

Takzvanou Smart Factory T-Mobile popisuje takto: “VŠB-TUO právě dokončuje výstavbu objektu, který je součástí testbedu s provozem Smart Factory – digitalizované výroby s prvky robotiky, autonomní přepravy a aplikacemi elementů Průmyslu 4.0. Další částí testbedu je například Home Care s byty pro sledování potřeb svých obyvatel, vývoj IoT prostředků a technologií z oblasti biomedicínského inženýrství, vymezený koridor pro provoz autonomních vozidel nebo centrum 3D tisku. Součástí celého infrastrukturního komplexu budov bude právě privátní kampusová síť, kterou zprovozní T-Mobile. Jde o budoucí standard komunikačních technologií klíčových pro připojení robotických zařízení, IoT senzorů, kamer, IT techniky, digitálních zařízení a dalších síťových prvků v rámci výrobního procesu.”

Příliš technických detailů sítě prozatím není k dispozici. Technologii dodává Ericsson. Konkrétně jde o předpřipravené jádro systému (EPC) i 5G ready rádiové prvky typu Radio Dot System.

S 5G sítěmi se v Česku postupně experimentuje. Operátor O2 v červenci spustil první komerční 5G síť, pouze však na již dříve vydražených frekvencích 3,7 GHz. Podobnou akci chystá Vodafone.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 7. 2020 10:11

  Radek Zajíc

  Takže jde o 5G síť (3GPP Rel. 15 nebo novější, NSA/SA, vícenásobné MIMO) nebo je to LTE síť? Na jakém kmitočtu síť běží? S jakou šířkou kanálu, kolikařádové MIMO je nasazeno? Je síť integrovaná do standardní sítě TM, nebo samostatná? Co IPv6, aby pro připojená zařízení byl dostatek adres, je nasazeno?

  V článku je to trochu zmatené.

  Frekvence do rozlišení LTE/5G nemíchejme, protože všechna LTE pásma jsou využitelná i pro 5G.

  16. 7. 2020, 10:11 editováno autorem komentáře

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).