Hlavní navigace

T-Mobile na VŠB v Ostravě spustí první kampusovou 5G síť v Česku

16. 12. 2019

Sdílet

T-Mobile Autor: Jan Sedlák

Tuzemský T-Mobile a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) tento týden podepíší memorandum, na jehož základech má v areálu školy vyrůst údajně první kampusová 5G síť v České republice. Pokryje část prostor školy a bude součástí testbedu zaměřeného na průmysl 4.0 a digitalizovanou výrobu. Memorandum má sloužit ke spolupráci po dobu tří až pěti let.

„Očekává se rozšíření privátní kampusové sítě o 5G technologie. Předmětem spolupráce jsou především vzájemné výměny informací, analýzy chování kampusové sítě, realizace vědeckých výzkumů, ale i komerčních pilotních projektů,“ uvádí T-Mobile.

„Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí a je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace. Tento výkon jsme schopni zajistit díky našemu superpočítačovému centru, které patří k jedněm z největších v Evropě,“ doplňuje profesor Václav Snášel z VŠB.

Technologie do Ostravy dodá Ericsson. Konkrétně půjde o předpřipravené jádro systému (EPC) i 5G-ready rádiové prvky typu Radio Dot System. Síť bude v provozu v druhém čtvrtletí roku 2020. K uzavření spolupráce se zadavateli projektů má dojít během příštího roku.

5G sítě už několik měsíců testují také O2 a Vodafone. První tak činí v Kolínědruhý v Karlových Varech. PR akci s 5G vyhlásilo i ministerstvo průmyslu a ochodu, které vybralo pět měst pro pilotní projektyTermín aukce kmitočtů na 5G sítě by měl být zveřejněn tento týden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).