Hlavní navigace

Podepsáno, ČR bude hostit jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v Evropě

28. 11. 2019

Sdílet

EuroHPC

Skupina European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU) tento týden ve Štrasburku podepsala dokumenty, které stvrzují vybudování nové sítě evropských superpočítačů. Ty mají Evropu připravit na příchod takzvaných exascale superpočítačů, díky čemuž se má starý kontinent vyrovnat Spojeným státům a Číně a pomoci tuzemské vědě a firmám v počítání složitých úloh.

Skupina působí v rámci projektu EuroHPC, který byl Evropskou komisí ustanoven pro naplňování exascale plánů. Do projektu se skrze národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě zapojuje i Česká republika.

Ostrava konkrétně i na základě čerstvě podepsané dohody bude hostit jeden z pěti petascale superpočítačů. Další poběží v Bulharsku, Lucembursku, Portugalsku a Slovinsku.

Do chodu se uvedou rovněž tři výkonnější pre-exascale stroje. Místo najdou v Itálii, Španělsku a Finsku. Česká republika v rámci EuroHPC získá přístup i k tomuto superpočítači ve Finsku.

Nové superpočítače mají být uvedeny do chodu do konce roku 2020 a postupně se rozjedou tendry a instalace. Pro Česko nový petascale znamená obměnu stávající stroje Salomon. Na něj má IT4Innovations k dispozici od ministerstva školství 10 milionů eur s tím, že EuroHPC přihodí další pět milionů. Může se tak pořídit silnější přístroj. Celou situaci kolem Ostravy i EuroHPC jsme rozebírali v našem textu.

Salomon se nedávno propadl v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa z 282. na 375. příčku. V Ostravě zároveň nedávno uvedli do chodu druhý a slabší HPC, který nahradil dosavadní stroj Anselm. Jmenuje se Barbora.

Ostravský superpočítač Barbora:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).