Hlavní navigace

V databázi domén se zastavil čas

16. 8. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Už ze středověku známe nedostižný cíl mnoha alchymistů, kteří se snažili objevit vedle jiných zásadních věcí také Elixír života. Zatím se to nepovedlo a tak všichni stárneme. Lidé z EUnetu, kteří se starají o doménu .cz, však dokázali čas zastavit i bez kořene mandragory.

Už nějakou chvíli patří do informačního servisu Lupy také stránky, které se věnují doménám. Najdete tu občasně aktualizovaný seznam podstatnějších článků, které jsme věnovali doménám, komfortní prohledávač všech evropských domén (tedy těch, které jsou v RIPE) a také přehled nejnovějších přírůstků a odúmrtí spolu s grafem vývoje celkového počtu českých domén. Zajímavé je, že tyto informace, byť jsou soustředěny na jednom místě a z hlediska uživatele jsou tedy zcela transparentní, pocházejí z několika různých zdrojů.

Pokud jde o prohledávač, jedná se vlastně jen o komfortní WWW rozhraní k Whois klientovi, který se pro získávání informací používá. Tyto informace se tedy získávájí pokaždé zvlášť dotazem do centrální databáze RIPE. Tam jsou vedle záznamů o doménách také další údaje, kupříkladu o autonomních systémech, routovacích objektech atd. Také ty je možné naším Whoisem hledat a najít.

Dokonce i Češi však mají svá špecifika a tím je v případě domén záznam bill-c, tedy takzvaný fakturační kontakt. Ten si NIC udržuje o každé doméně, registrované či změněné po 1.11.1997 a v podstatě říká, kam a s jakými údaji se má poslat faktura za doménu. Tento údaj si však drží EUnet ve zvláštní databázi a do RIPE se pochopitelně nedává. Tato databáze byla naštěstí zveřejněna (byť dnes již s dosti zastaralými údaji k 3.6.1999) na WWW serveru CZ-NICu a odtamtud ji také pravidelně stahujeme. Údaje z této databáze se pak používají i při prohledávání domén v RIPE: prostě se údaj o bill-c přidá na konec. Problémy nastávají jen u domén, které byly registrovány až po dni aktualizace zmíněné databáze, tedy po začátku června: tam pak údaj o bill-c z pochopitelných důvodů naše služba neuvádí, protože ho nemá odkud získat.

To však ještě stále není všechno. Pro přehledy přírůstků a odúmrtí, stejně jako pro tabulky a grafy s vývojem počtu domén, se používá třetí zdroj. Tím jsou soubory s kompletním přehledem domén, které EUnet již řadu let zveřejňuje na svém gopheru a které jsou z hlediska závaznosti pro administraci české domény primární (tedy nikoliv přímo RIPE, jak si mnoho lidí myslí). Tyto soubory stahujeme každý den nad ránem a porovnáváme je s minulou verzí – výsledkem je seznam změn, který se následně zveřejňuje.

A v tom je právě ten kámen úrazu. Od 1.8., tedy zhruba dva týdny nazad, se totiž dotyčné soubory náhle a bez upozornění přestaly aktualizovat. Poslední zachycené změny jsou datovány 31.7., pak už ani ťuk. Bylo by sice hezké, leč velmi nemoudré předpokládat, že právě úderem měsíce srpna se všichni chytili za nos a nazřeli, že už mají domén dost a žádné další nepotřebují. Tok registrací se evidentně nezastavil, zastavilo se však jejich zveřejňování.

Vzhledem k tomu, že se tím zastavila také funkčnost podstatné části naší služby, zjišťovali jsme, kde je onen problematický uzel na kapesníku a zda se věci zase někdy vrátí k původnímu, tedy fungujícímu stavu. Jak už to bývá, z různých zdrojů jsme získali hned několik velmi věrohodných, leč citelně opačných informací. Nejpravděpodobnější jak tak výklad pana Jiřího Orsága, podle kterého došlo na přelomu měsíce ke změnám v systému a vedlejším a nezamýšleným efektem bylo zastavení aktualizace dotyčných souborů. V současné době by to již mělo znovu fungovat – podle mých aktuálních zkušeností je sice stav stále stejný, ale alespoň smím doufat, že se brzy k lepšímu obrátí.

Světlé zítřky se však nekonají: do budoucna by tyto seznamy tak jako tak měly zmizet a dostupná bude pouze možnost hledat údaje o konkrétní doméně. Přijde mi to jako velká škoda, protože informace o přírůstcích, stejně jako celkové počty, jsou velmi zajímavé a řekl bych dokonce, že i užitečné. Doufám proto, že i poté správci domény najdou způsob, jak tyto údaje veřejnosti předávat.

Soubory budeme každopádně bedlivě sledovat, můžete učinit totéž. Až se na Doménové stránce datum poslední změny posune z 31.7. do současnosti, vězte, že čas se zase rozeběhl. Možná by to přeci jen chtělo ten kořen mandragory, za měsíčního úplňku vykopaný.

KL22 hlasovani

Marek Antoš


Starší, související články:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.