Hlavní navigace

ČRa se ohradily proti ČASO, náhrady za přechod na DVB-T2 nepřekročí sto milionů

Sdílet

Jan Brychta

Na dnešní konferenci Digimedia, kterou v pražském areálu České televize na Kavčích horách uspořádala Asociace českých reklamních agentur, se generální ředitel Českých radiokomunikací Martin Gebauer ostře vymezil proti připomínkám, které zaslala Česká asociace satelitních operátorů k vládou projednávanému technickému plánu přechodu na nový standard zemského televizního vysílání DVB-T2.

PŘEČTĚTE SI NÁVRH TECHNICKÉHO PLÁNU PŘECHODU NA DVB-T2

Miliarda? Ne, jen sto milionů korun…

Jde o stále stejné manipulativní lži, které jsme na této konferenci slyšeli loni i předloni. Nejprve se jednalo o dvacet miliard, dnes už asociace satelitních operátorů zmiňuje částku jedné miliardy, uvedl Gebauer v reakci na dotaz Patrika Broma, jednatele České asociace satelitních operátorů. Uvedená částka by podle Broma měla zahrnovat kompenzace, které za uvolnění spektra a přechod na DVB-T2 včetně souběžného vysílání v obou standardech vyinkasují právě České Radiokomunikace. 

Podle naší kalkulace, kterou jsme odevzdali Českému telekomunikačnímu úřadu a aktuálně čekáme na její notifikaci, se jedná se o částky v řádu desítek milionů korun za rok, vysvětlil Gebauer. Samotný přechod z DVB-T na standard DVB-T2 by měl trvat rok a půl a částka, se kterou České Radiokomunikace počítají jako s náhradou za předčasné uvolnění požadovaných kmitočtů, podle Gebauera nepřesáhne sto milionů korun.


Autor: Karel Choc

Martin Gebauer

Stát po nás žádá, abychom uvolnili frekvenční spektrum pro mobilní operátory dřív, než nám ukončí příděly. Podle stávajícího znění Zákona o elektronických komunikací, bez ohledu na příslušnou diginovelu, máme právo požádat si o prodloužení přídělů, upozornil Gebauer.

Znemožnit divákům bezplatnou televizi

Zákon o elektronických komunikacích podle něj předpokládá, že díky investičním nákladům na infrastrukturu je operátor nejlépe vybaven k tomu, aby v řádu předvídatelné budoucnosti provozoval svůj byznys. To platí pro všechny infrastrukturní hráče. Tvrzení, že by se toto spektrum mělo tendrovat, se nezakládá na pravdě. Už stávající legislativa nám za jistých podmínek umožňuje prodloužit příděly, ohradil se Gebauer. 

Českou asociaci satelitních operátorů označil Gebauer za konkurenci, která není osm let schopná zvýšit byť o jedno procento penetraci satelitního vysílání a snaží se poškodit terestrickou platformu. Cílem jejich připomínek je znemožnit divákům sledovat bezplatnou televizi, dodal na závěr Gebauer.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?